Cihanouska par Baltkrievijā notikušajām vēlēšanām: Iedzīvotāji redz cauri šai viltus demokrātijas fasādei

Baltkrievijā svētdien notika parlamenta un pašvaldību vēlēšanas, taču jau pirms tām bija skaidrs, ka tas ir valsts ilggadējā vadītāja Aleksandra Lukašenko autoritārā režīma diriģēts iestudējums ar iepriekš paredzamām beigām. Trimdā dzīvojošie baltkrievu opozicionāri tās nodēvēja par viltus vēlēšanām, bet ASV norādīja, ka balsojums neatbilda nekādiem demokrātiskajiem standartiem.

Šīs bija pirmās vēlēšanas Baltkrievijā kopš 2020. gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām, kuru rezultātus acīmredzami falsificēja, tāpēc valstī izcēlās plaši protesti, ko režīmam ar nežēlīgu spēku izdevās apspiest tikai pēc vairākiem mēnešiem.

Lukašenko svētdienas balsojumu izmantoja kā platformu, lai paziņotu, ka viņš ir nolēmis kandidēt 2025. gada prezidenta vēlēšanās. 

Pēdējos gados Baltkrievijā, tēlaini izsakoties, ir izravēti jebkādi opozīcijas aizmetņi, jo Aleksandru Lukašenko kritizējoši politiķi atrodas cietumā vai arī ir pametuši valsti. Baltkrievijā vairs nav arī neatkarīgu mediju un nevalstisko organizāciju.

Svētdien notikušajās vēlēšanās varēja piedalīties kandidāti no četrām politiskajām partijām, kas atklāti ir paudušas savu lojalitāti Lukašenko, bet vēl vairākas partijas diskvalificēja no vēlēšanām.

Uz vēlēšanām neuzaicināja Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas novērotājus, bet kupli bija pārstāvēti novērotāji no Krievijas, Kazahstānas un citām Minskai draudzīgām valstīm.

Trimdā dzīvojošā Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska aicināja baltkrievus nepiedalīties balsošanā, kas neatbilst nekādiem demokrātiskajiem standartiem. 

"Baltkrievijas iedzīvotāji redz cauri šai viltus demokrātijas fasādei. Un ir būtiski, lai arī starptautiskā sabiedrība to saprastu. Mums ir jābūt nelokāmiem, tāpēc nedrīkstam atzīt šīs vēlēšanas un to rezultātu likumību. Baltkrievijas iedzīvotāji ir pelnījuši patiesas, godīgas un taisnīgas vēlēšanas, ko šis noziedzīgais režīms nevar nodrošināt un nenodrošinās. Baltkrievijas iedzīvotāji ir izrādījuši neticamu drosmi un izturību, saskaroties ar apspiešanu, tāpēc mums ir nepieciešams jūsu nelokāmais atbalsts mūsu centienos pēc taisnīguma un demokrātiskas pārvaldības," sacīja Cihanouska.

Savukārt Cihanouskas vecākais padomnieks Franaks Viačorka sacīja, ka šīs tā dēvētās vēlēšanas bija farss. 

"Cilvēkiem šīs vēlēšanas neko nenozīmē, nekad arī nav nozīmējušas. Tā ir tradīcija no padomju laikiem, kad cilvēki rada iespaidu, ka balso, bet vara tēlo, ka skaita balsis. Lukašenko tas bija ģenerālmēģinājums pirms 2025. gada vēlēšanām," viņš teica.

"Ja Lukašenko pārliecināsies, ka patiešām var radīt iespaidu, ka viss ir mierīgi, tad varbūt arī 2025. gadā tiks cauri, bet es domāju, ka netiks cauri," Viačorka sacīja telekanālam "Nastojaščeje vremja".

Arī rietumvalstis ir nosodījušas Baltkrievijas fiktīvās vēlēšanas.

ASV Valsts departaments paziņoja, ka tās notika baiļu atmosfērā un ne mazākajā mērā nav uzskatāmas par demokrātiskām. Departaments norādīja, ka Baltkrievijā cietumos atrodas vairāk nekā 1400 politieslodzīto, neviena neatkarīga politiskā partija netika pielaista dalībai vēlēšanās, bet simtiem tūkstošiem ārvalstīs dzīvojošo Baltkrievijas pilsoņu varēja nobalsot tikai tad, ja viņi atgriezās dzimtenē, kur daudziem draudēja represijas.

ASV aicināja Lukašenko režīmu izbeigt represijas, atbrīvot visus politieslodzītos un sākt dialogu ar politiskajiem pretiniekiem. "Baltkrievijas tauta ir pelnījusi ko labāku," bija teikts Valsts departamenta paziņojumā.

Vācijas Ārlietu ministrija nosodīja Baltkrievijas varasiestāžu īstenotās sistemātiskās represijas.

"Lukašenko režīms izmanto visus pieejamos līdzekļus, lai apspiestu Baltkrievijas iedzīvotāju demokrātiskos centienus. Tas ir pieredzējis viņu spēku, un šis spēks turpina biedēt režīmu," teikts Vācijas Ārlietu ministrijas paziņojumā sociālajā tīklā "X".

Jāpiebilst, ka jau 30 gadus valdījušais Lukašenko vakar paziņoja par plāniem kandidēt 2025. gada prezidenta vēlēšanās, kurās viņš pilnīgi noteikti uzvarēs. Tas nozīmē, ka Lukašenko varētu palikt pie varas vismaz līdz 2030. gadam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti