Pasaules panorāma

Krievijas opozīcija turpina dzīvot slēpti, bet vēl nesalūst

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Baidens pret Trampu un Krievijas opozīcija

Moldova gatava ES lēmumam par iestāšanās sarunu sākšanu

Moldova gatava ES lēmumam par iestāšanās sarunu sākšanu

Atlikušas dažas nedēļas līdz brīdim, kad Eiropas Savienības dalībvalstīm ir jāpieņem lēmums, vai sākt iestāšanās sarunas ar Ukrainu un Moldovu. Jau tagad gaidāms, ka lēmums būs grūts, jo ir valstis, no kurām gaidāmi iebildumi. Lēmumam ir jābūt vienbalsīgam. Esam gatavi – intervijā LTV raidījumam "Pasaules Panorāma" saka Moldovas Ārlietu un Eiropas integrācijas lietu ministrijas valsts sekretāre Stela Leuka.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis šonedēļ Kijivas centrā, Maidana laukumā, stāvēja plecu pie pleca ar Moldovas prezidenti Maiju Sandu, godinot tos, kuri pirms nu jau desmit gadiem atdeva dzīvību Ukrainai izšķirīgajā Pašcieņas revolūcijā.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ar sievu Olenu (no kreisās) un Moldovas prezidenti Maiju Sa...
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ar sievu Olenu (no kreisās) un Moldovas prezidenti Maiju Sandu piemin Ukrainas Pašcieņas revolūcijas laikā nogalinātos cilvēkus

Tāpat plecu pie pleca abas kaimiņvalstis gaidīs decembra vidu, kad Eiropas Savienības valstīm samitā Briselē būs jāizšķiras, vai atvērt durvis tālākam ceļam uz Eiropas Savienību.

Zaļā gaisma iestāšanās sarunu sākumam būtu milzīgs panākums – Ukrainai, kurai joprojām jācīnās karā pret Krievijas iebrucējiem, un Moldovai, kas ir blakus karam un kuru Krievija diezgan atklāti uztver kā nākamo mērķi.

Leuka uzsver, ka Moldova ir gatava iestāšanās sarunu sākšanai.

"Mēs esam izskatījuši ziņojumu, ko 8. novembrī publicēja Eiropas Komisija. Esam izvērtējuši, katru rekomendāciju un katru tajā iekļauto punktu. Mums ir jābūt drošiem, ka valstis ir pilnībā informētas par to, ko mēs pēdējos trīs ar pusi gados esam darījuši un, ja kādam ir jautājumi, lai mums pietiek laika uz tiem atbildēt.

Ja valstis atbalstīs un parakstīs vienošanos iestāšanās sarunu sākšanai, tās šādā veidā apliecinās to, ka esam pelnījuši dalību Eiropas Savienībā."

Eiropas Komisijas ziņojumā Moldova ir paslavēta par paveikto vairākās jomās, piemēram, tieslietu sistēmā, taču joprojām vēl daudz darāmā, lai apkarotu korupciju, cīnītos ar organizēto noziedzību un īstenotu virkni reformu.

Moldovas situāciju sarežģī arī tas, ka tajā atrodas separātiskais Piedņestras reģions, kurā joprojām atrodas Krievijas armija un kas trīsdesmit gadus dzīvo Kremļa ietekmētā režīmā. Taču, kā saka Leuka, tieši pievienošanās Eiropas Savienībai būs iemesls reģiona iedzīvotājiem tuvināties demokrātijai.

"Jo spēcīgāku un pievilcīgāku mēs padarīsim Moldovu, jo vairāk Piedņestra vēlēsies būt daļa no mums.

Cilvēki redzēs ieguvumus - tirdzniecības līgumu ar Eiropas Savienību, no kā iegūst uzņēmumi, kas ir reģistrēti Moldovā, un eksportē produktus uz Eiropas Savienību.

Arī Moldovas pases, kas ļauj brīvi ceļot uz Eiropas Savienības dalībvalstīm. Tātad, jo vairāk būs šo labumu katra cilvēka ikdienas dzīvē, jo Moldova kļūs pievilcīgāka, un mēs apvienosimies."

Drošība ir vēl viens būtisks aspekts, ko Moldova cer iegūt, kļūstot par Eiropas Savienības dalībvalsti. Esot blakus Ukrainai, Krievijas apdraudējumu valsts izjūt vistiešāk. Tāpēc ceļš uz Eiropas Savienību kopā ar Ukrainu ir īpaši svarīgs.

"Mums Ukraina ir šobrīd ir drošības garants. Turoties pretī Krievijai, tā sargā arī mūs. Mēs arī cieši strādājam ar Eiropas Miera mehānismu, pie mums ir Eiropas partnerības misija un mēs arī paši audzējam savas drošības spējas, saskaņā ar NATO partnerības programmām.

Mēs, protams, visiem spēkiem cenšamies uzlabot situāciju, bet patlaban Ukraina patiešām ir vairogs pret Krievijas karu."

Arī masīvi kiberapdraudējumi un hibrīduzbrukumi ir Moldovas ikdiena. Draudi par ievietotām bumbām skolās un citās publiskās iestādēs ir nemitīgi, arī uzbrukumi iestāžu mājas lapām, ir pieredzēti mēģinājumi sabotēt valdību, kas visai sadalītajā Moldovas sabiedrībā ir riskanti.

Un tas, kā uzsver Leuka, ir vēl viens apstiprinājums, ka nelabvēļi ir aktīvi un tāpēc Eiropas ceļš ir vēl svarīgāks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti