Panorāma

Drupās atkal veidot dzīvi – tam vajag spēku. "Mierīgais" ciems izpostīts

Panorāma

Panorāma

Skandāls Igaunijā premjerei var maksāt amatu

Igaunijas premjeres skandāls: mediji atklāj pretrunas Kallasas teiktajā un aicina demisionēt

Igaunijas premjeres Kajas Kallasas vīram Arvo Hallikam daļēji piederošais uzņēmums "Stark Logistics" kopš 2022. gada no biznesa Krievijā nopelnījis aptuveni 1,5 miljonus eiro, liecina laikraksta "Eesti Päevaleh" publicētie dati. Lai arī "Stark Logistics" iepriekš ziņoja, ka palīdz tur esošam igauņu uzņēmumam "Metaprint" slēgt ražotni, jaunākais gada pārskats liecina, ka to slēgt nav plānots. Tieši pretēji – plānota uzņēmuma paplašināšana. Premjeres demisiju pieprasījuši ne tikai vairāki politiķi, bet arī Igaunijas vadošie mediji.

ĪSUMĀ:

  • Igaunijā skandāla dēļ apdraudēts premjeres Kajas Kallasas amats.
  • Kallasas vīram daļēji piederoša firma nav sarāvusi biznesa saites ar Krieviju.
  • Uzņēmums turpinājis pārvadājumus uz un no Krievijas, gūstot peļņu.
  • Tagad Kallasai draud neuzticības balsojums parlamentā.
  • Spiedienu uz Kallasu izdara arī Igaunijas mediji.
  • Arī sabiedriskās aptaujas liecina, ka vairums vēlas viņas atkāpšanos.

Igaunijā pieaug spiediens par premjeres Kallasas atkāpšanos
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Atklājas pretrunas 

"Stark Logistics" ieņēmumi no darbības Krievijā 2022. gadā sasniedza 1,1 miljonu eiro, bet šogad – gandrīz 475 000 eiro. Iepriekš uzņēmums medijiem vairākkārt norādījis, ka runa esot bijusi vien par dažiem sūtījumiem no Krievijas, palīdzot tur esošajam Igaunijas uzņēmumam "Metaprint" slēgt ražotni, ziņo Igaunijas analītiskais laikraksts "Eesti Päevaleh".

Ceturtdienas vakarā uzņēmuma "Stark Logistics" izpilddirektors Kristjans Krāgs plašsaziņas līdzekļiem nosūtītā rakstiskā komentārā paziņoja, ka uzņēmums šogad septembrī pārtrauks pārvadājumus uz Krieviju.

"Metaprint" Krievijas partneruzņēmuma "OOO Aeroprom" jaunākais gada pārskats gan nerada iespaidu, ka uzņēmums būtu plānojis darbību slēgt. Tieši otrādi – to bija plānots paplašināt, vēsta "Eesti Päevaleht".

"2023. gadā mēs centīsimies turpināt ražošanu, palielināt ražošanas apjomu un pārdošanas ieņēmumus, lai nostiprinātu uzņēmuma ekonomisko stāvokli," teikts šā gada februārī publicētajā ziņojumā.

Pirmajā Ukrainas kara gadā "Aeroprom" apgrozījums bija nedaudz lielāks nekā iepriekšējā gadā. Tāpēc var pieņemt, ka arī pagājušajā gadā Krievijas valsts kasē tika samaksāts tāds pats nodokļu apjoms, vērtēja igauņu sabiedriskais medijs ERR.

Igaunijas Iekšējās drošības dienesta rīcībā esošā informācija liecina, ka uzņēmumi, kas ir saistīti ar Kallasas vīru, nav pārkāpuši Krievijai noteiktās sankcijas. Vienlaikus drošības dienests norādīja, ka nevēlas sniegt morālu vērtējumu par uzņēmumu darbību.

Gatavo neuzticības balsojumu

Parlamenta opozīcijā esošās Centra partijas frakcijas ārkārtas sanāksmē tika nolemts sākt sarunas ar citām partijām par neuzticības izteikšanu Kallasai. Partijas ieskatā skandāls ir izraisījis valdības krīzi un būtiski kaitējis valsts reputācijai.

Tikmēr opozīcijā esošās partijas "Tēvzeme" līderis Urmass Reinsalu paziņoja, ka Kallasai vajadzētu atkāpties nekavējoties.

Opozīcija gatavo neuzticības balsojumu parlamentā nākamnedēļ.

Tad arī būs skaidrs, kāds ir atbalsts premjerei koalīcijā. Koalīcijā pašlaik nav skaidra un vienota viedokļa, kāds vēlas plašākas detaļas, citi politiķi jau izteikušies, ka notiekošais izskatās ļoti slikti.

"Arī pašu uzņēmēju interesēs būtu sabiedrībai izskaidrot, ko tieši viņi dara. Tad premjerei, Reformu partijai un visiem citiem būtu ievērojami labāks un adekvātāks šīs situācijas novērtējums. Jo ilgāk tas viss ievilksies, jo vairāk cietīs Igaunijas un premjerministres uzticamība," norādīja Igaunijas iekšlietu ministrs Lauri Lānemets ("Sociāldemokrāti").

"Tas ir ārkārtīgi apkaunojošs skandāls. Tad, kad premjere rāda sevi kā lielu Ukrainas draugu, pieprasa izbeigt visu tirdzniecību un biznesu ar Krieviju, un tad pusotru gadu netraucēti viņas pašas vīra uzņēmums ar to nodarbojas. It kā tas neskar mūsu premjeri. Tas ārkārtīgi kaitē Igaunijas reputācijai, un es domāju, ka šādā situācijā premjerei nekas cits neatliek, kā vienkārši atkāpties," sacīja Igaunijas parlamenta deputāts Henns Pūluas (EKRE).

Citās domās gan ir Kallasas vadīto Reformu partiju pārstāvošais Igaunijas aizsardzības ministrs Hanno Pevkurs: "Kaja Kallasa ir paveikusi ļoti labu darbu premjeres amatā un noteikti turpinās to darīt arī turpmāk. Viņa sniegusi pietiekamus skaidrojumus gan sabiedrībai, gan, kas ir ārkārtīgi svarīgi, valdībai."

Opozīcijas politiķi norāda, ka skandāls jau izgājis ārpus valsts robežām. Un, ja paskatāmies ārpus Igaunijas, tad jā, par notiekošo pie mūsu ziemeļu kaimiņiem raksta daži ārvalstu mediji, piemēram, aģentūra "Bloomberg".

Arī laikraksts "Finacial Times" ziņo par šo krīzi. Tas ietur neitrālu pozīciju, tomēr atgādina, ka pati Kallasa par vienu no skaļākajām un ietekmīgākajām balsīm Rietumos, aicinot noteikt bargākas sankcijas pret Krieviju un mudinot Eiropas uzņēmumus pārtraukt biznesa attiecības ar Maskavu. Un tagad, protams, izskatās, ka reālajā dzīvē ir bijis citādi.

Spiedienu izdara arī mediji

Un uz atkāpšanos Kallasu aicina ne tikai politiķi.

Divi Igaunijas laikraksti piektdienas ievadrakstā premjerministri Kaju Kallasu aicināja atkāpties no amata. 

"Postimees" virsraksts vēsta: "Kallasas laiks ir beidzies". Laikraksts spriež, ka premjere nav izmantojusi iespēju presei sniegt labu paskaidrojumu. Tieši otrādi – preses konferencē bija dzirdama pretrunu pilna attaisnošanās. Turklāt premjere norādīja, ka nav rīkojusies nepareizi un nesaprot, par ko tiek apsūdzēta.

"Acīmredzami sarūgtinātā premjere preses konferencē atteicās atbildēt uz jautājumiem par vīra biznesu. Tātad atbildes nedzirdējām ne trešdien, ne ceturtdien. Nav pamata domāt, ka dzirdēsim sestdien vai svētdien. Tāpēc "Postimees" premjerei draudzīgi iesaka jau šodien sākt pakot mantas un izvairīties no vēl lielāka kauna nākotnē."

"Postimees" žurnālists Meinards Pulks intervijā Latvijas Radio raksturoja situāciju: "Es personīgi domāju, ka tas izskatās ļoti nelāgi un šķiet neizbēgami, ka kādā brīdī premjerei būs jāatkāpjas. Vēl ir detaļas, ko nezinām, nezinām kopējo bildi par viņas vīra ietekmi šajā biznesā. Galvenais drauds premjerei un viņas vīram ir biznesa partneris "Metaprint", kurš ir nodarbojies ar biznesu Krievijā. Bet Kallasas virzienā vērsta kritika, ka pirmajā intervija viņa bijusi agresīva un nebija īpaši ieinteresēta atklāt konkrētas detaļas. Bet kuriozākais fakts par šo skandālu ir, ka Kallasa esot uzzinājusi par šo biznesu tikai pēc intervijas pieprasījuma šīs nedēļas sākumā. Bet varbūt viņa melo un zināja to šo visu laiku."

Tikmēr "Eesti Päevaleht" rakstīja, ka Kallasai ir jāiesniedz demisijas pieprasījums: "Tas nebūt nenozīmē atstāt biroju. Deputāti viņai varētu dot jaunu mandātu – ja viņi uzskata, ka pārkāpums ir pietiekami niecīgs."

Medijs arī ironizēja, ka Kallasa, kas ir ierauta vienā no pēdējā laika nopietnākajiem skandāliem Igaunijā, "šobrīd ir kā tīklos sapinusies zivs, un katra kūļāšanās sapin arvien vairāk".

Premjeres vīrs piektdien izsūtīja paziņojumu medijiem, kurā viņš solīja nekavējoties pārdot viņam piederošās "Stark Logistics" akcijas, atkāpties no uzņēmuma valdes un lauzt darba līgumu ar finanšu direktoru.

Bet tikko pasūtīta un piektdien publicēta sociālo pētījumu institūta "Norstat" sabiedriskās domas aptauja liecina, ka 57% respondentu uzskata, ka Kallasai būtu jāatkāpjas. Vēl 31% uzskata, ka viņai būtu jāsniedz paskaidrojumi, bet amatu viņa varētu saglabāt.

KONTEKSTS:

Igaunijas premjerministres Kajas Kallasas vīram Arvo Hallikam daļēji piederošais loģistikas uzņēmums "Stark Logistics" turpina darbību Krievijā, vēstīja igauņu sabiedriskais medijs ERR. Uzņēmums tur apkalpojot kādu Igaunijas uzņēmumu un palīdz slēgt tā ražotni, skaidroja tā izpilddirektors. Pārvadājumi uz Krieviju un no Krievijas gan turpinājušies visu laiku kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā. 

Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa iepriekš asi kritizējusi uzņēmumus, kas turpina sadarboties ar Krieviju. Sarunā ar igauņu sabiedrisko mediju ERR Kallasa norādīja, ka viņas vīram Arvo Hallikam daļēji piederošais uzņēmums neveic darījumus ar Krievijas klientiem, un viņa ir pārliecināta, ka viņas vīram piederošie uzņēmumi nerīkojas amorāli, taču sīkākus komentārus viņa atteicās sniegt.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti