Pasaules panorāma

(Zīmju valodā). Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Krievijas triecienā tirgum Ukrainā daudz bojāgājušo

Piedņestra – "Šerifa Republika"

REPORTĀŽA: Piedņestra – «republika», kas pieder oligarham

Ja ir kāds oligarhs, kam pieder ne tikai bizness un mediji, bet arī teju visa valsts – tad to var teikt par Viktoru Gušanu – viņš ir de facto Piedņestras īpašnieks un vadītājs. Viņa fotogrāfijas gan internetā gandrīz neatrast; par viņa dzīvesvietu ir tikai minējumi, bet viņa uzņēmums "Sheriff" Piedņestrā ir pamanāms visur – tā ir centrālā iestāde valstī. 

Intervija ar domnīcas vadītāju un bijušo Moldovas ārlietu ministra vietnieku Julianu Grozu

Ilze Nagla: Vai "Šerifa" īpašnieks, kam pieder liela daļa Piedņestras, viņa bizness un uzņēmējdarbības veids varētu tikt integrēts Moldovā?

Julians Grozs: Es domāju, ka viņš ir visvairāk reintegrējies Moldovā un Eiropas Savienības (ES) biznesa dēļ. Divas trešdaļas no reģiona biznesa iet uz ES tirgu, un tās šobrīd ir svarīgas sviras pār šo reģionu, lai ietekmētu attieksmi pret karu Ukrainā un pret viņu interesēm uzturēt mieru un stabilitāti.

Vai Moldovas valdība var ar viņu vienoties?

Mums valstī ir reintegrācijas process. Mums ir Kišiņevas un Tiraspoles pārstāvji - sarunu vedēji. Un tas, ko mēs esam redzējuši pēdējā gada laikā, ir pastiprinājušies kontakti starp Kišiņevu un Tiraspoli. Šo sanāksmju un sarunu darba kārtībā galvenokārt bija miera un stabilitātes uzturēšana.

Tiek runāts arī ar Gušanu personīgi? Vai ir jēga ar viņu vienoties par to, kā rīkoties ar Piedņestru?

Krasnoseļska kungs, kurš ir reģiona vadītājs, ir viens no  Gušana biznesa partneriem. Reģionu ļoti lielā mērā kontrolē "Šerifs" grupa. Tā ir gan svira, gan iespēja. Valsts reintegrācijas process arī agrāk koncentrējās uz ekonomisko dimensiju. Un šodien tas ir svarīgs pretsvars Krievijas ietekmei reģionā, jo tur Krievijas ietekme joprojām pastāv. Es ar to domāju ne tikai nelegālu militāro klātbūtni, bet arī enerģētisko atkarību un drošības dienestu klātbūtni. Tur ir FSB un GRU virsnieki reģiona pārvaldē. Piedņestras konflikta atrisināšanai un valsts reintegrācijas politikai būs jāizmanto visi instrumenti, kas ir pieejami, lai īstenotu šos mērķus. Līdz šim biznesa komponentei  bija izšķiroša nozīme, lai radītu šo sviru, lai radītu šīs atkarības. Es domāju, ka tā būs stratēģija arī nākotnē.

Teju vislielākais Piedņestras bizness pieder holdingam ar zīmīgu nosaukumu – "Sheriff" – "Šerifs". Lielveikali, degvielas uzpildes stacijas, būvniecības kompānijas, viesnīcas, mobilo telefonu tīkls, rūpnīcas, vietējais radio un televīzija un pat futbola klubs. Tiek lēsts, ka "Sheriff" kontrolē 60% no Piedņestras ekonomikas.

To 90. gados izveidoja bijušais VDK virsnieks Viktors Gušanas un Ilja Kazmalijs. Abu oligarhu impērija aizsākās, pateicoties nelegālajai cigarešu, alkohola un pārtikas tirdzniecībai, ko kontrabandas ceļā ieveda no Odesas ostas, jo robeža starp Piedņestru un Ukrainu īpaši  netika uzraudzīta.

Tagad  Gušans ir viens no bagātākajiem postpadomju oligarhiem, un, lai bizness Piedņestrā būtu stabilāks, viņš "daļā paņēmis" arī vietējās amatpersonas un deputātus.

Gušanam ir arī kopīgs bizness ar Krievijas oligarhiem.

"Mēs runājam par oligarhu, kas vairāk vai mazāk kontrolē visu zemi. Un tur Krievijai ir liela ietekme. Gušans vienmēr bija Krievijas sabiedrotais, lai arī viņš jau daudzus gadus dzīvo Vācijā," sacīja Rumānijas televīzijas žurnālists Moldovā Madalins Neksutu.

Vietējie to visu, protams zina, bet baidās kritizēt Gušanu, jo viņu dzīve lielā mērā ir atkarīga no "Šerifa".  Un bailēm acīmredzot ir arī savs pamats. Tā ASV valsts departamenta ziņojumā minēti gan patvaļīgi aresti, gan cilvēku pazušanas gadījumi un spīdzināšana, kas notiek Piedņestrā.

"Mēs visi pārtiekam no "Šerifa", visi ejam uz viņu veikalu, mums tur ir savas "Šerifa" atlaižu kartītes," atzina Parkani Kultūras nama saimniecības pārzine Marija Dombrova.

Jautāta, kam veikali pieder, pensionāre Raisa Tabaka sacīja: "Prezidentam, visticamāk. Nu, ne prezidentam personīgi, bet nu apkārt prezidentam tur ir cilvēki, kas nodarbojas ar šiem veikaliem. Pārāk daudz... Šerifs!"

Jautāts, vai Piedņestrā visu lemj "Šerifs", celtnieks un vēstures entuziasts Aleksandrs Sinika teica""Protams! Kas tad vēl?" Taujāts, kas stāv aiz "Šerifa", Sinika atzina: "To es nezinu. Uz šiem jautājumiem es jums nevaru atbildēt. Zinu, bet kamerā neteikšu."

Pateicībā par lojalitāti Kremlim Piedņestra saņem bezmaksas Krievijas gāzi. Savukārt Moldova, kas vēlas atgūt ietekmi Piedņestrā, piedāvā Tiraspolei beztarifu pieeju Eiropas Savienības tirgum.

Piedņestra un tās galvenais pārvaldītājs "Šerifs" šobrīd koķetē ar abām pusēm – ar Maskavu un ar Kišiņevu. Cerot gūt maksimālu labumu un labi apzinoties, ka ilgi tas vairs nebūs iespējams.

"Šis ir oligarhs, kas Piedņestrā taisa biznesu ar vairāk vai mazāk "melno naudu" un to atmazgā Vācijā. Es ceru, ka Vācija to galu galā sapratīs," teica Neksutu.

Pagaidām pret oligarhu, kam faktiski pieder visa Piedņestra, Eiropas sankcijas nav noteiktas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti