Krievijā dzīvojošie tadžiki pēc terorakta baidās no izrēķināšanās

Krievijā dzīvo miljoniem tadžiku un citu Vidusāzijas tautu viesstrādnieku, kam bieži nācies saskarties ar rasistisku attieksmi, bet tagad viņi baidās, ka pēc Piemaskavā notikušā terora akta pret tadžikiem varētu tikt vērsts jauns naida vilnis.

Piektdien notikušais terora akts Piemaskavas koncertzālē "Crocus City Hall" izdzēsa gandrīz 140 cilvēku dzīvību. Krievijas varasiestādes pēc terorakta aizturēja četrus tadžikus, ko uzskata par terorakta īstenotājiem. Viņi esot rīkojušies islāmistu grupējuma "Islāma valsts" uzdevumā.

Brīdina nebraukt uz Krieviju

Taču izskanējušas arī citas versijas par terorakta organizētājiem un īstenotājiem, piemēram, Krievijas specdienesti tiek turēti aizdomās par to, ka paši sarīkoja šo slaktiņu vai vismaz nelika tam šķēršļus, zinot par gaidāmo uzbrukumu.

Neatkarīgie eksperti arīdzan apšauba, vai četri aizturētie, acīmredzami iebiedētie tadžiki bija spējīgi īstenot tik pārdrošu uzbrukumu, turklāt bijuši tik neapdomīgi, lai pēc uzbrukuma ar to pašu automašīnu bēgtu pamatīgi nocietinātās Ukrainas robežas virzienā.

Četri vīrieši pēc aizturēšanas tika sisti un spīdzināti; vienam pat tika nogriezta auss.

Viens no tadžikiem, kas tiek turēts aizdomās par saistību ar Piemaskavā notikušo teroraktu. Aizturēš...
Viens no tadžikiem, kas tiek turēts aizdomās par saistību ar Piemaskavā notikušo teroraktu. Aizturēšanas laikā viņam tika nogriezta auss

Krievijā dzīvojošie tadžiki un citu Vidusāzijas tautu pārstāvji baidās, ka notikušais terorakts un tadžiku vainošana tajā izraisīs jaunu ksenofobijas vilni pret šo tautu pārstāvjiem.

Domājams, ka vidējais Krievijas iedzīvotājs ne pārāk atšķir tadžikus no uzbekiem, kirgīziem un citiem Vidusāzijas tautu pārstāvjiem, tādēļ par uzbrukumu mērķi var kļūt ikviena aziātiska izskata persona.

Kirgizstānas Ārlietu ministrija jau izplatījusi brīdinājumu saviem pilsoņiem bez īpašas vajadzības nebraukt uz Krieviju.

Izmeta no dzīvokļa kā tādu suni

35 gadus vecais tadžiks Atovullo, kurš dzīvo Maskavā, portālam "Eurasianet" stāsta, ka uzreiz pēc pagājušonedēļ notikušā terorakta dzīvokļa saimnieks viņam pieprasījis nekavējoties izvākties no īrētā mitekļa.

"Aizvadītā gada laikā situācija Krievijā bijusi sarežģīta. Policija nemitīgi rīko reidus pret migrantiem; izturas pret mums kā pret noziedzniekiem.

Tagad kļuvis neiespējami vienkārši iet pa ielu, visi no tevis izvairās. Tevi var vienkārši izlikt no dzīvokļa kā tādu suni," stāsta Atovullo.

Viņš plāno atgriezties dzimtenē, jo uzskata, ka viņa bērniem Krievijā vairs nebūs dzīves.

Taču atgriezties dzimtenē nebūt nav vienkārši, jo Tadžikistāna ir nabadzīgākā valsts bijušās PSRS teritorijā. Miljoniem tadžiku ir devušies peļņā uz turīgākām valstīm.

Nauda, ko viesstrādnieki sūta atpakaļ uz dzimteni, veido vairāk nekā pusi no Tadžikistānas kopprodukta.

Savukārt pašā Tadžikistānā vidējā alga ir ap 200 eiro mēnesī.

Tadžikistāna ir nabadzīga valsts, tādēļ miljoniem tadžiku devušies peļņā uz turīgākām valstīm, lai v...
Tadžikistāna ir nabadzīga valsts, tādēļ miljoniem tadžiku devušies peļņā uz turīgākām valstīm, lai varētu uzturēt ģimeni

Saskaņā ar oficiālo statistiku Krievijā dzīvo ap 1,3 miljoni tadžiku, taču tiek lēsts, ka patiesībā šis skaitlis ir krietni lielāks. Daudzi viesstrādnieki tiek nodarbināti neoficiāli un neparādās statistikā.

Līdz ar Krievijas pilsonību var saņemt arī pavēsti karošanai Ukrainā

Tāpat pēdējos gados arvien vairāk tadžiku ieguvuši Krievijas pilsonību: 2021. gadā šādu soli spēra 104 000 tadžiku, bet 2022. gadā attiecīgais skaitlis sasniedza jau 174 000.

Tiesa gan, pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā tadžiku vīriešiem Krievijas pilsonības iegūšana saistās ar zināmu risku, jo pastāv iespēja, ka viņi tiks mobilizēti un nosūtīti karot Ukrainā. Tiem, kas atsakās, draud arests vai deportācija.

30 gadu vecais tadžiks Mansurs Hojievs sarunā ar radio "Brīvā Eiropa" stāsta, ka pagājušā gada oktobrī izraidīts no Krievijas, jo atteicies parakstīt līgumu ar Krievijas armiju.

Permas apgabalā viņš bija pieteicies Krievijas pilsonības iegūšanai, bet amatpersonas viņam pavēstīja, ka jāparaksta arī līgums par karošanu Ukrainā.

Hojievs atteicies, bet pēc pāris nedēļām viņš aizturēts.

"Četri vīrieši maskās saslēdza mani rokudzelžos, galvā uzmauca plastmasas maisiņu un iegrūda busiņā kā tādu govi. Viņi aizveda mani uz mežu, pievienoja vadus pie rokām un kājām, spīdzināja ar elektrošoku."

Viņu piespieduši parakstīt atzīšanos par narkotiku lietošanu. Uz šīs "atzīšanās" pamata tiesa viņam piespriedusi naudassodu un pavēlēja deportēt uz Tadžikistānu.

Naids un nāves draudi

Krievijas pilsētu ielās tadžikiem jāuzmanās ne tikai no policijas, bet arī dažādiem rasistu un skinhedu grupējumiem, kas nereti mēģina izrēķināties ar iebraucējiem. Arī sabiedrībā kopumā ir naidīga attieksme pret ieceļotājiem no Vidusāzijas reģiona, kurus daudzi krievi nievājoši dēvē par "čurkām".

Krievijai ir vajadzīgs tadžiku darbaspēks, bet viesstrādnieki no Vidusāzijas reģiona nereti saskaras...
Krievijai ir vajadzīgs tadžiku darbaspēks, bet viesstrādnieki no Vidusāzijas reģiona nereti saskaras ar naidīgu attieksmi

23 gadus vecais Nekruzs strādā par "Yandex" taksometra vadītāju Sanktpēterburgā un nereti saskāries ar rasistisku attieksmi. Uzzinot, ka viņš ir tadžiks, daudzi klienti atceļot braucienu.

Nāves draudus saņēmuši arī darbinieki frizētavā, kur strādājis viens no četriem tadžiku vīriešiem, kurus Krievijas varasiestādes apcietinājušas saistībā ar Piemaskavā notikušo teroraktu.

Frizētavas direktore Jamina Safijeva laikrakstam "Moskovskij komsomoļec" stāsta, ka viņai nemitīgi tiek draudēts.

"Cilvēki zvana, izsaka nāves draudus. Esmu stāvoklī, nezinu, ko iesākt. Baidos iziet uz ielas."

Tiesa gan, izskanējušas arī balsis, kas aicina Krievijas iedzīvotājus atturēties no naida kurināšanas.

Putina režīmam lojālais reperis Timati uzrunā saviem sekotājiem uzsver, ka terorismam neesot tautības.

"Tadžiku vidū ir ļoti daudz labu cilvēku. Nelieši ir katrā tautā. Tādi ir gan pie mums, gan Ukrainā, gan Tadžikistānā," uzskata Timati.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti