Dienas ziņas

Lietuvā Ukrainas atbalstam saziedo 8 miljonus eiro

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Baltkrievijā vēlēšanas; Cihanouska aicina tās neatzīt

Baltkrievijā notiek parlamenta vēlēšanas; demokrātiskā opozīcija aicina tās neatzīt

Svētdien Baltkrievijā pirmo reizi kopš prezidenta vēlēšanām 2020. gada vasarā un tām sekojošajiem masu protestiem notiek parlamenta un vietējo pašvaldību vēlēšanas. Tās nav demokrātiskas, bet gan stingri kontrolētas un ar mērķi nostiprināt valsts autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko varu. Baltkrievijas demokrātiskās opozīcijas apvienotā pārejas valdība mudinājusi starptautisko sabiedrību neatzīt vēlēšanu rezultātus.

Maza konkurence

Baltkrievijas valsts ziņu aģentūra "Belta" atsaucas uz  varas iestādēm un ziņo, ka balsojumā piedalījušies vairāk nekā 73% no 6,9 miljoniem balsstiesīgo iedzīvotāju. Provizoriskie rezultāti tiks publiskoti pirmdien plkst. 14, bet jau patlaban esot skaidrs, ka izdevies izveidot visas 1284 vietējās deputātu padomes.

Priekšvēlēšanu periods Baltkrievijā noritēja politisko vajāšanu gaisotnē, varasiestādēm pratinot neatkarīgo vēlēšanu novērotājus un veicot kratīšanas saistībā ar krimināllietu, ko Baltkrievijas varasiestādes ierosināja pret opozīcijas 2020. gadā nodibināto Koordinācijas padomi.

Svētdien rīkotajās vēlēšanās līdztekus 110 valsts parlamenta deputātiem tiek ievēlēti aptuveni 12 000 vietējo pašvaldību pārstāvju. Vēlēšanas Baltkrievijā nenotiek pēc partiju sarakstiem, bet gan balsojot par konkrētu deputātu kandidātu vienmandāta apgabalā. Lai gan parlamenta, gan vietējo pašvaldību vēlēšanās minimālās līdzdalības slieksnis valstī ir pilnībā atcelts, Baltkrievijas Centrālā vēlēšanu komisija paziņoja, ka iespēju nodot balsis pirms vēlēšanu dienas izmantojuši aptuveni 6% vēlētāju. 

Konkurence vēlēšanās nav liela. Uz 110 parlamenta deputātu vietām pretendē 265 kandidāti, savukārt uz 12 000 vietējo pašvaldību pārstāvju mandāta iegūšanu pretendē 18 802 kandidāti. Deputātu kandidātu vidū ir vairāki esošie un bijušie spēka struktūru darbinieki. Piemēram, bijušais Baltkrievijas iekšlietu ministra vietnieks Aleksandrs Barsukovs, Iekšlietu ministrijas štāba priekšnieks Igors Paškovs, Ģenerālprokuratūras preses dienesta vadītāja Anželika Kurčaka.

Vēlēšanas Baltkrievijā tiek uzskatītas par manipulētām. Amatpersonas nav uzaicinājušas neatkarīgus vēlēšanu novērotājus, un vēlēšanu komisiju locekļu vārdi tiek turēti slepenībā. Pirmo reizi balsošana notiek tikai vienu dienu, un netika atvērti balsošanas iecirkņi ārvalstīs.

Taču vēlētāju rīcība pēc varas iestāžu domām ir maksimāli jākontrolē. Proti, netiek ievērots balsošanas aizklātums, jo vēlēšanu iecirkņos izvietotajām balsošanas kabīnēm nav auduma aizkaru. Tāpat iepriekš tika ieviests aizliegums vēlētājiem fotografēt vēlēšanu biļetenus. 

"Visas režīmam nelojālās politiskās partijas un neatkarīgie mediji ir apklusināti. Visiem opozīcijas kandidātiem liegts piedalīties. Daudzi tiek turēti kā politieslodzītie. Pusmiljons vēlētāju bija spiesti doties trimdā, viņiem tika atņemtas tiesības balsot," norādīja Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska. 

Lukašenko vēlas apliecināt, ka kontrolē situāciju

Politikas analītiķi tikmēr norādījuši, ka 69 gadus vecais Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko galvenokārt vēlas izmantot svētdien rīkoto balsojumu, lai parādītu, ka viņš pilnībā kontrolē situāciju pēc 2020. gada protestiem. 

Lukašenko vēlēšanu iecirknī arī paziņoja, ka plāno piedalīties nākamgad gaidāmajās prezidenta vēlēšanās.

Cihanouska: Baltkrievijas iedzīvotāji redz cauri šai maldināšanai

Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska Lukašenko režīma rīkotās vēlēšanas nodēvēja par militāru operāciju, kas vērsta pret baltkrievu tautu un aicināja starptautisko sabiedrību tās ignorēt.

"Režīma mēģinājums izmantot šīs krāpnieciskās vēlēšanas, lai leģitimizētu savu varu, nebūs veiksmīgs. Baltkrievijas iedzīvotāji redz cauri šai maldināšanai – demokrātijas fasādei. Un šobrīd ir ļoti svarīgi, lai starptautiskā sabiedrība darītu to pašu. Mums ir stingri jāturas pie savas pozīcijas un nav jāatzīst vēlēšanu norises leģitimitāte un to rezultāti. Baltkrievijas tauta ir pelnījusi īstas, godīgas un taisnīgas vēlēšanas," sacīja Cihanouska.

Cihanouska arī atzīmēja, ka Baltkrievijas demokrātiskajiem spēkiem un tautai ir nepieciešams nelokāms starptautiskās sabiedrības atbalsts, lai panāktu taisnīgumu un demokrātisku valsts pārvaldību Baltkrievijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti