Pasaules panorāma

Baidens pret Trampu – gads līdz ASV prezidenta vēlēšanām

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Baidens pret Trampu un Krievijas opozīcija

"Anarhokapitālists" ar motorzāģi – Argentīnā jauns prezidents

Anarhokapitālists ar motorzāģi. Ko gaidīt no jaunā Argentīnas prezidenta Mileja

Pašpasludināts "anarhokapitālists", kurš mītiņos virs galvas vicināja motorzāģi, solot samazināt valsts aparātu. Tas ir jaunievēlētais Argentīnas prezidents Havjers Milejs.

Mileja priekšvēlēšanu kampaņas idejas raksturotas kā populistiskas, un viņš salīdzināts ar ASV eksprezidentu Donaldu Trampu.

Milejs savu popularitāti sākotnēji ieguva kā televīzijas personība, kurš asi kritizēja pastāvošo varu. Tomēr viņa uzvara prezidenta vēlēšanās tiek vērtēta arī kā brīdinošs signāls Argentīnas politiskajai elitei.

Argentīnieši pieprasa pārmaiņas

Ar motorzāģi rokās nogriezt valdības tēriņus vai saģērbies par paša izveidotu supervaroņa tēlu ar nosaukumu "ģenerālis Ankaps" jeb "ģenerālis anarho-kapitālists". Tā Argentīnas prezidenta vēlēšanu kampaņās izskatījās nu jau par prezidentu ievēlētais Havjers Milejs.

Argentīnas prezidenta amatā ievēlētais Havjers Milejs ar motorzāģi
Argentīnas prezidenta amatā ievēlētais Havjers Milejs ar motorzāģi

Bijušā televīzijas personība bija neapstrīdami spilgtākais kandidāts notikušajās vēlēšanās. Viņa atbalstītāji viņu dēvē par Lauvu un Elvisu Presliju, kamēr pretinieki – par "El loco" jeb "trako", parūku un pat par Argentīnas Trampu.

Argentīnas sabiedrībā valda uzskats, ka valsts vairs nevar turpināt attīstību ieņemtajā virzienā un ir nepieciešamas fundamentālas pārmaiņas.

"Esam sasnieguši brīdi, kur, no vienas puses, līdz šim esošo politisko kursu pārstāvošais ekonomikas ministrs bija viens no prezidenta amata kandidātiem un kuru sabiedrība atklāti vainoja pie visām ekonomiskajām problēmām.

No otras puses, mums ir persona, kas ir nezināmais, ārpus politikas esoša figūra, kas ar savām populistiskajām idejām aizrauj lielu daļu Argentīnas sabiedrības.

Ir ļoti daudz neskaidrību, kur šis personāžs mūs aizvedīs un vai pēc uzvaras viņš spēs atrisināt visas šīs problēmas," atzīst politologs Patrisio Džusto.

Argentīnas peso piedāvā aizstāt ar ASV dolāru

Par populistu sauktais Milejs pats sevi uzskata par libertārisma ideoloģijas pārstāvi – cilvēkiem nekas tāpat vien nepienākas un valsts pārvaldei jābūt pēc iespējas samazinātai.

To viņš aktīvi pauda savā priekšvēlēšanu kampaņā, piemēram, ka nav nepieciešamas Kultūras, Sporta un tamlīdzīgas ministrijas. Un pat ejot tālāk – ka šīm nozarēm nav jāsaņem finansējums no valsts.

Argentīnu skārusi spēcīga inflācija, un tās ekonomika pēdējā gada laikā ir būtiski sarukusi. Milejs kaismīgi iestājās par to, ka jālikvidē Argentīnas Centrālā banka un nacionālā valūta peso jāaizstāj ar ASV dolāru, kas, pēc viņa domām, varētu izbeigt augsto inflāciju. Tādēļ, ekspertu skatījumā, liela sabiedrības daļa aizrāvās ar populistiskajām Mileja idejām.

"Es uzskatu, ka šīs vēlēšanas dod ļoti spēcīgu vēstījumu no sabiedrības, proti, ka būtiski jāmaina valsts politiskais kurss. Ņemot vērā makroekonomikas sabrukumu, kas šogad izpaudās ar milzu inflāciju, sasniedzot pat 300 procentus, ekonomika, kas nav augusi pēdējos 12 gadus, to vienkārši vairs nespēj izturēt," norāda ekonomikas konsultāciju aģentūras direktore Marija Kastiljoni.

Trampa fans

Mileja mītiņos populāri bija Argentīnas karogi ar Lielbritānijai piederošo Folklenda salu kontūru uz tā – viņš ir pārliecināts, ka šīs salas, ko argentīnieši dēvē par Malvinu salām, pieder Argentīnai.

Katrā Mileja aģitācijas kampaņā uz milzu plakātiem, T krekliem un cepurēm bija lasāms uzraksts "Make Argentina great again" jeb "Padarīsim Argentīnu atkal varenu", kas ir aizgūts no ASV eksprezidenta Donalda Trampa.

Tramps arī nekavējās apsveikt Mileju ar ievēlēšanu. Līdzīgu sajūsmu neslēpa arī Brazīlijas eksprezidents Žairs Bolsonaru, sakot, ka cerība atkal mirdzēs pār Dienvidameriku.

Šobrīd vēl ir pāragri spriest, kā Mileja ievēlēšana ietekmēs Argentīnu, Dienvidameriku un, iespējams, pat pasauli, bet skaidrs ir tas, ka par "ģenerāli Ankapu" mēs vēl dzirdēsim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti