Somijas izmeklētāji: «Balticconnector» gāzesvada bojājumus varēja izraisīt ķīniešu kuģa enkurs

Somijas Nacionālais izmeklēšanas birojs otrdien publicējis sākotnējās izmeklēšanas rezultātus saistībā ar 8. oktobrī notikušo "Balticconnector" gāzesvada avāriju Baltijas jūrā. Izmeklētāji secina, ka gāzesvada bojājumus, visticamāk, izraisījis Ķīnas kravas kuģa enkurs. Nepieciešama papildu izmeklēšana, lai noskaidrotu, vai bojājumi radīti tīšām vai netīšām.

"Balticconnector" gāzesvads savieno Igauniju un Somiju. Par tā bojājumiem kļuva zināms 8. oktobrī.

Somijas Nacionālais izmeklēšanas birojs pēc izmeklēšanas secinājis, ka gāzesvads bojāts ar "smagu objektu". Šis objekts atrasts un izcelts no jūras dzelmes. Tas izrādījies kuģa enkurs.

Baltijas jūras dzelmē atrastais kuģa enkurs, kas varēja izraisīt gāzes cauruļvada bojājumus
Baltijas jūras dzelmē atrastais kuģa enkurs, kas varēja izraisīt gāzes cauruļvada bojājumus

"Šorīt enkurs tika izcelts. Uz tā ir pēdas, kas liecina, ka tas bijis saskarsmē ar gāzes cauruļvadu," vēsta izmeklēšanas vadītājs Risto Lohi.

Jūras dibenā ir redzamas 1,5 līdz 4 metrus platas pēdas, kur enkurs vilkts pa dzelmi.

Somijas izmeklētāji jau iepriekš vēstīja, ka izmeklē kravas kuģa "NewNew Polar Bear" pārvietošanos gāzesvada rajonā. Šis kuģis reģistrēts Honkongā, bet pieder kādam Ķīnas kuģniecības uzņēmumam.

Jūras satiksmes dati liecināja, ka kuģis šķērsoja "Balticconnector" cauruļvada teritoriju tieši tajā brīdī, kad cauruļvada zonā tika reģistrēts skaļš troksnis.

Krievijas interneta lapās vēlāk parādījās fotogrāfijas, kurās redzams, ka ķīniešu kuģis ir palicis bez kreisās puses enkura.

Somijas izmeklētāji vēsta, ka nākamajā izmeklēšanas posmā tiks noskaidrots, vai cauruļvada bojājumi radīti tīšām vai netīšām.

KONTEKSTS: 

"Elering" un Somijas sistēmas operators "Gasgrid Finland" slēdza "Balticconnector" naktī uz 8. oktobri, jo tika novērota spiediena krišanās cauruļvadā, kas liecina par iespējamu gāzes noplūdi.

"Balticconnector" slēgšana neietekmē gāzes piegādes patērētājiem Igaunijā, jo gāzi Igaunija joprojām var saņemt no Latvijas. Pirms slēgšanas gāze pa "Balticconnector" plūda no Somijas uz Igauniju. No Somijas saņemtās gāzes lielākā daļa tika nogādāta Latvijā, kur Inčukalnā ir gāzes krātuve.

Gāzesvads "Balticconnector" starp Paldiskiem un Inko ir 77 kilometru garš. Ekspluatācijā to nodeva 2020. gada sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti