«Re:Check» pēta: Kā Kremļa mediji turpina melus par Ukrainas plāniem atdot daļu teritorijas Polijai?

Kā Kremļa mediji turpina izplatīt melus par it kā Ukrainas plāniem atdot daļu teritorijas Polijai? To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

«Re:Check» pēta: Kā Kremļa mediji turpina melus par Ukrainas plāniem atdot daļu teritorijas Polijai?
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim, šodien tiekoties ar poļu kolēģi Andžeju Dudu, šī bija pirmā oficiālā vizīte Polijā pēc Krievijas pilnapmēra iebrukuma Ukrainā."

Prezidentu tikšanās aprīļa sākumā Krievijas propagandas medijiem bija jauns iegansts stāstīt par plāniem it kā atdot Polijai daļu Ukrainas vai pat abu valstu apvienošanu. Piemēram, Kremļa ziņu aģentūra TASS un "Lenta.ru" vēstīja, ka Ukrainas prezidents Zelenskis solījis Polijai Rietumukrainas teritoriju apmaiņā pret palīdzību cīņā ar Krieviju. Informācijas avots – kāds it kā Polijas medijs. To pašu atkārtoja arī Baltkrievijas propaganda. Lūk, fragments no kanāla "Belarus 1".

"Belarus 1": "Rietumu palīdzība var maksāt Ukrainai ar daļas teritorijas pazaudēšanu. Poļu izdevums "Niezależny Dziennik Polityczny" stāsta detaļas par Zelenska vienošanos ar Polijas vadību. Kā tiek apgalvots, Varšavas vizītes laikā Ukrainas prezidents apsolīja Varšavai savas rietumu teritorijas apmaiņā pret palīdzību pretuzbrukumā."

Tomēr minētajā rakstā nav norādīti nekādi informācijas avoti. Lai gan portāla nosaukums rada iespaidu, ka tas ir Polijas medijs, faktiski tas jau gadiem ir Kremļa rupors Polijā. Par to vēl 2017. gadā rakstīja "Re:Baltica". Pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā izdevumā regulāri publicētas nekādi nepamatotas melu ziņas par to, ka Polija grasoties okupēt Rietumukrainu.

Šoreiz kā pamatojums ir Zelenska teiktais par atvērtām Ukrainas-Polijas robežām arī nākotnē. Viņš pauda cerību, ka nākotnē nebūs nekādu robežu ne politiskajā, ne ekonomiskajā un vēsturiskajā izteiksmē. Šos vārdus savā mērcē plaši citēja propagandas mediji. Nav minēts konteksts. Proti, Ukrainas prezidents pateicās Polijai un tās cilvēkiem, kas atvēra savas robežas un uzņēma visvairāk kara bēgļu. Ukraina pērn kļuva arī par Eiropas Savienības kandidātvalsti. Lūk, fragments no LTV ziņām par tikšanos Varšavā.

LTV: "Paziņojumos Polijas prezidents arī pieskārās Ukrainas mērķiem pievienoties Eiropas Savienībai, solot darīt visu, lai tas notiktu pēc iespējas ātrāk. Apspriesti arī Ukrainas mērķi kļūt par NATO dalībvalsti."

Taču Kremļa portāls "Ria Novosti" jau vēstīja par it kā Zelenska birojam pietuvinātu ekspertu aprindām, kas apspriežot vienotas valsts izveidi ar Poliju. To atkārtoja arī Baltkrievijas propaganda. Lūk, fragments no minētā "Balarus 1" sižeta.

"Balarus 1": "Iepriekš daži Ukrainas mediji ziņoja – Kijivā spriež par konfederācijas plānu ar Poliju. Runa ir par jaunas Žečpospolitas izveidi pēc analoģijas ar viduslaiku Polijas–Lietuvas politisko apvienību."

Šīs viltus ziņas avots ir interneta vietne "Страна.ua". Taču tas nav Ukrainas medijs, bet gan prokremlisks propagandas portāls. Tajā melu ziņas izplatītas jau agrāk. Kā vēsta neatkarīgais medijs "The Insider", to vadījis Krievijas propagandists Iskanders Hisamovs.

Tātad arī šajā gadījumā īstenota bieži lietota Kremļa propagandas taktika. Propagandas portāli, kas lielākai uzticamībai pasniegti kā ārvalstu avoti, bez jebkādiem pierādījumiem publicē nepamatotas viltus ziņas. Krievijas mediji tās pēc tam pārpublicē kā cienījamu ārvalstu avotu vēstīto.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti