Dienas ziņas

Reģionos arvien vairāk piesaista trešo valstu strādniekus

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Nīderlandes vēlēšanās uzvar galēji labējie

Nīderlandes vēlēšanu uzvarētājs Vilderss sola ierobežot «migrācijas cunami» un mazināt inflāciju

Trešdien Nīderlandē notikušajās parlamenta pirmstermiņa vēlēšanās visvairāk vietu izcīnījusi Gērta Vildersa vadītā galēji labējā Brīvības partija, kas ieguvusi 37 no 150 parlamenta apakšpalātas deputātu vietām. Politķis vēlētājiem solīja ierobežot migrāciju un samazināt inflāciju valstī.

Vilderss vēlas referendumu par Nīderlandes izstāšanos no Eiropas Savienības, apturēt ieroču sūtīšanu uz Ukrainu un pārtraukt migrantu plūsmu uz Nīderlandi.

Sagrāvi vēlēšanās piedzīvojusi līdzšinējā premjera Marka Rutes pārstāvētā liberāli konservatīvā Tautas partija brīvībai un demokrātijai. Zaudējumu atzina arī bijušais Eiropas Savienības (ES) komisārs un tā dēvētā zaļā kursa ieviesējs Franss Timmermanss un viņa pārstāvētā Darba partijas un zaļo koalīcija.

"Es apsveicu Gērtu Vildersu ar uzvaru vēlēšanās. Mēs esam demokrāti, demokrātija ir runājusi, un tagad ir pienācis laiks aizstāvēt demokrātiju," sacīja Timmermanss. "Mēs turpināsim aizstāvēt likuma varu plecu pie pleca ar visiem pārējiem Nīderlandes demokrātiem, kuri mums piekrīt. Tiesiskums mums ir svēts. Un jā, arī es esmu vīlies par rezultātu, arī par mūsu rezultātu. Es biju cerējis uz daudz ko vairāk."

60 gadus vecā Gērta Vildersa un viņa Brīvības partijas uzvara vēlēšanās nozīmē Nīderlandes politikas kursa maiņu labējā virzienā. 

Briselē par to bažījas, jo partija pat ir apsolījusi rīkot referendumu par Nīderlandes dalību Eiropas Savienībā.

Brīvības partijas uzvaru apsveicis Ungārijas premjers Viktors Orbāns, sakot, ka "pārmaiņu vēji ir klāt". Tāpat arī Francijas galēji labējo līdere Marina Lepēna un Itālijas premjera vietnieks Mateo Salvīni, sakot, ka "jauna Eiropa ir iespējama".

Prieku neslēpa arī pats Vilderss.

"Mēs vēlamies un mēs nodrošināsim, ka holandieši atkal būs pirmie. Ka holandiešiem ir cerība. Un Nīderlandes cerība ir, ka cilvēki atgūs savu valsti," sacīja politiķis. "Mēs nodrošināsim, ka Nīderlande atkal piederēs nīderlandiešiem. Ka patvēruma cunami un imigrācija tiks ierobežota. Ka cilvēki savos maciņos atkal redzēs vairāk naudas, nevis mēs tērēsim desmitiem miljardu muļķībām. Drošība Nīderlandē atkal būs savesta kārtībā. Ka veselības aprūpe atkal būs savesta kārtībā."

Vildersa uzrunā pieminētā imigrācija bija galvenais vēlēšanu kampaņas temats. Viņam šajā jautājumā ir stingra nostāja – jāslēdz robežas un jāizraida nelegālie imigranti. 

Kritiskā nostāja pret imigrantiem un musulmaņiem un viņa matu sakārtojums ir bijuši daži no iemesliem, kādēļ Vildersu salīdzina ar bijušo ASV prezidentu Donaldu Trampu. Imigrācijas jautājums vēlētājiem bijis būtisks, un to apliecina arī kāda vēlētāja, atbildot uz jautājumu, kādēļ, viņasprāt, partija uzvarējusi:

"Galvenokārt [par viņu balsoju] imigrācijas dēļ, manuprāt. Arī mani kolēģi teica, ka vēlētos, lai robežas tiktu slēgtas. Tāpēc viņi balsoja par Brīvības partiju. Tāpēc es domāju, ka tieši tāpēc daudzi cilvēki balsoja par Brīvības partiju."

"Es domāju, ka daudzi cilvēki ir ļoti koncentrējušies uz vienu konkrētu problēmu, kas ir imigrācija. Un šai partijai tā ir bijusi tēma jau daudzus, daudzus gadus. Tāpēc es domāju, ka cilvēki balsoja tieši par imigrāciju.  Un visi citi aspekti, kas saistīti ar izstāšanos no Eiropas Savienības, tika vienkārši aizmirsti," stāsta Hāgas iedzīvotājs Norberts van Bīlens.

Inflācija gan esot svarīgāka par imigrāciju, norādījis Vilderss, sakot, ka būs premjers visai tautai neatkarīgi no reliģiskās un seksuālās piederības vai ādas krāsas. 

Ekonomika patiesi arī ir būtisks jautājums, un par Vildersu balsojis arī kāds uzņēmējs, kas uzskata, ka tieši viņš spēs uzlabot cilvēku finansiālo stāvokli.

"Balsoju ne jau vārda dēļ, bet tāpēc, ka viņš risina jautājumus, kas skar smagi strādājošos cilvēkus. Esmu uzņēmējs, tāpēc gandrīz visa mana nauda aiziet visiem, izņemot mani pašu. Tātad jā, es balsoju par Vildersa kungu," teica kāds cits pie balsošanas urnām trešdien sastaptais cilvēks.

Vēlēšanu uzvarētājam tagad priekšā grūts uzdevums mēģināt izveidot darboties spējīgu koalīciju. Būs nepieciešams pierunāt konkurentus, kuri pirms balsojuma kategoriski izslēdza iespēju darboties viņa vadītā valdībā.

Briselē tikmēr valda bažas par iespējamo Vildersa nākšanu pie varas. Ja viņš iegūs vietu pie Eiropadomes galda, Vilderss varētu apdraudēt ES atbalstu Ukrainai (viņš teicis, ka vēlas pārtraukt militāro atbalstu Kijivai) un izgāzt centienus reformēt Eiropas Savienību, kas nepieciešams, lai veiktu paplašināšanos.

Galēji labējo uzvara Nīderlandē liek piesardzīgi lūkoties arī uz jūnijā gaidāmajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Eksperti teic, ka Vildera labie rezultāti ir centriskās VVD partijas kļūda, jo šī partija pirms vēlēšanām "leģitimizēja" Vildersu, padarot imigrāciju par galveno kampaņas jautājumu un paverot durvis koalīcijai ar viņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti