Islandē sievietes streikos cīņā par vienlīdzīgu attieksmi darbā un pret seksuālu vardarbību

Islandē vairāki desmiti tūkstoši sieviešu un viņu atbalstītāju, tostarp arī valsts premjerministre Katrīna Jakobsdotira, otrdien piedalīsies streikā, uz dienu pārtraucot savu darbu – gan apmaksātu, gan neapmaksātu. Tas ir pirmais šāda veida streiks ziemeļu salā gandrīz pusgadsimta laikā.

Protesta akcijas sauklis ir "Jūs to saucat par vienlīdzību?", un tā organizatori cer, ka tā būtiski ietekmēs ikdienas procesus Islandes sabiedrībā un vērsīs uzmanību uz valstī pastāvošajām vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirībām, kā arī valstī plaši izplatīto ar dzimumu saistīto seksuālo vardarbību.

Tas būs pirmais sieviešu streiks valstī kopš 1975. gada, kad 90% Islandes sieviešu atteicās strādāt "kvennafrí" jeb sieviešu brīvdienas ietvaros.

Tolaik pēc streika valstī notika būtiskas pārmaiņas. Tika arī ievēlēta pirmā valsts prezidente – sieviete. Taču streika rīkotāji uzskata, ka kopš tā laika joprojām tā arī pilnībā nav izpildīta pamatprasība godīgi novērtēt sieviešu darbu.

Lai arī Islande tiek uzskatīta par pasaules līderi dzimumu vienlīdzības jomā, dažās profesijās Islandes sievietes joprojām pelna par 21% mazāk nekā vīrieši. Vairāk nekā 40% sieviešu ir piedzīvojušas ar dzimumu saistītu vai seksuālu vardarbību.

Streika organizatori arī norādīja, ka tradicionāli ar sievietēm saistītie darbi, piemēram, uzkopšana un aprūpe, joprojām ir nepietiekami novērtēti un atalgoti.

Drífa Sdeinara, kas ir sieviešu streika izpildkomitejas locekle, sacīja, ka vardarbību pret sievietēm veicinājusi arī pieaugošā pornogrāfijas pieejamība bērnu vidū.

Sieviešu statuss sabiedrībā un viņu vērtība darbavietā arī ir saistīta ar seksuālo vardarbību, viņa teica.

"Mēs tagad cenšamies savienot visus punktus, sakot, ka vardarbība pret sievietēm un nepietiekami novērtēts sieviešu darbs darba tirgū ir vienas monētas divas puses, kas viena otru ietekmē," viņa teica.

Neraugoties uz pirms pāris gadiem pasaulē atsaucību guvušo #MeToo kustību un dažādām citām kustībām, kas pēdējos gados aicina ievērot dzimumu vienlīdzību Islandē, viņa teica, ka sievietes nevar paļauties uz tiesu sistēmu, kad runa ir par seksuāli vardarbīgiem noziegumiem. "Sieviešu pacietība ir izsīkusi," viņa piebilda.

Sagaidāms, ka Reikjavīkas centrā piketā piedalīsies vismaz 25 000 cilvēku, kā arī plaši apmeklēti būs vēl 10 citi pasākumi visā valstī. Tādējādi šis, visticamāk, būs līdz šim lielākais sieviešu streiks Islandē.

"Par mums runā, par Islandi runā tā, it kā tā būtu dzimumu vienlīdzības paradīze," sacīja viena no streika organizatorēm, Islandes Sabiedrisko darbinieku federācijas BSRB komunikācijas direktore Freija Steinsgrīmdotira, "Taču līdztiesības paradīzē nedrīkstētu būt algu atšķirība 21% apmērā un 40% sieviešu, kas dzīves laikā piedzīvo pret viņām vērstus dzimumnoziegumus vai seksuālu vardarbību. Tas nav tas, pēc kā tiecas sievietes visā pasaulē."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti