Ķīna ap Taivānas krastiem veic plašus militāros manevrus

Ķīna sākusi divu dienu flotes manevrus ap Taivānas krastiem. Pekina tos nodēvējusi par smagu sodu Taipejas separātiskajām darbībām.

Taivānā pirms trim dienām notika jaunā prezidenta inaugurācija. Viņš jau paziņojis, ka ir par neatkarīgu Taivānu un neplāno tuvināties Ķīnai. Pekina uz mācībām visapkārt salai nosūtījusi spēcīgi bruņotas kara lidmašīnas un daudz kuģu, lai izspēlētu uzbrukumu Taivānai.

Ķīna šo salu uzskata par savu teritoriju un neatzīst tās neatkarību, uzsverot, ka agri vai vēlu tā nonāks Ķīnas pārvaldībā.

Taivāna  manevrus nosaukusi par neracionālu provokāciju un paziņojusi, ka gaisa, sauszemes un jūras spēki mobilizēti iespējamai Ķīnas invāzijai.

"Ķīnas Komunistiskā partija šorīt paziņoja, ka rīkos militārās mācības ūdeņos un gaisa telpā ap Taivānu. Šāda uzvedība nepalīdz atrisināt atšķirīgos viedokļus, uzskatus vai strīdus, kā arī cilvēku sajūtas Taivānas šaurumā. Tas viss ir destruktīvi. Tas ir postoši un kaitē ne tikai reģionālajam mieram un stabilitātei Taivānas šaurumā, bet arī globālajai stabilitātei. Faktiski tas ir pilnībā un būtiski iedragājis globālo drošību," pauda Taivānas Aizsardzības ministrijas preses pārstāvis Suns Lī Fans.

Eksperti britu medijam BBC sacīja, ka Ķīna pirmo reizi izspēlējusi pilna mēroga uzbrukumu Taivānai līdzšinējo ekonomikas blokāžu mācību vietā.

Ceturtdien un piektdien notiekošās mācības "Kopīgais zobens-2024A" fokusēsies uz kopīgu jūras un gaisa kaujas gatavības patrulēšanu, kopīgu kaujaslauka kontroles pārņemšanu un kopīgiem precīzijas triecieniem svarīgākajiem mērķiem, ziņoja Ķīnas oficiālā informācijas aģentūra "Sjiņhua".

Mācības tiek rīkotas Taivānas šaurumā un uz ziemeļiem, dienvidiem un austrumiem no Taivānas. Tās notiks arī ap Taivānas kontrolētajām Kiņmeņas, Macu, Ucju un Dunjiņas salām.

Taivānas Aizsardzības ministrija ceturtdienas pēcpusdienā paziņoja, ka konstatējusi Taivānas tuvumā 15 Ķīnas karakuģus, 16 krasta apsardzes kuģus un Taivānas "reaģēšanas zonā" ielidojušas 33 militārās lidmašīnas.

Kuģi pietuvojušies Taivānai tuvākais aptuveni 44 kilometru attālumā, atklāja augsta ranga Taivānas izlūkošanas amatpersona, piebilstot, ka armija nav konstatējusi kaujas munīcijas izmantošanu manevros.

Taivānas jaunais prezidents ceturtdien, apmeklējot militāro bāzi, sacīja, ka viņš "stāvēs frontes līnijā (..), lai kopīgi aizstāvētu nacionālo drošību".

"Šobrīd starptautiskā sabiedrība pievērš lielu uzmanību demokrātiskajai Taivānai," sacīja prezidents, konkrēti neminot Ķīnas mācības.

"Saskaroties ar ārējiem izaicinājumiem un draudiem, mēs turpināsim aizstāvēt brīvības un demokrātijas vērtības un aizsargāt mieru un stabilitāti reģionā," sacīja Lai.

Ķīna iepriekš paziņoja par līdzīgiem manevriem ap Taivānu pērnā gada augustā, kad toreizējais Taivānas viceprezidents Lai Cjinde braucienā uz Paragvaju piestāja ASV.

Toreiz ar manevriem tika pārbaudīta Tautas atbrīvošanas armijas spēja "pārņemt gaisa un jūras telpas kontroli" un cīnīties "reālos kaujas apstākļos".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti