Panorāma

Spēlētāji pauž rūgtumu, atbalstītāji – pateicību!

Panorāma

Bartaševičs tiesā apstrīd savu atstādināšanu

Debatē Eiropas Komisijas prezidenta amata kandidāti

Eiropas Savienības drošība un paplašināšanās – EP politisko grupu līderu debašu fokusā

Tieši pēc divām nedēļām sāksies Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas, kas Eiropas Savienībā (ES) ilgs četras dienas, un pirmie pie vēlēšanu urnām dosies nīderlandieši, kas tradicionāli balso ceturtdienā. Tikko ir beigušās Eiropas Raidorganizāciju apvienības (EBU) organizētās Eiropas politisko grupu vadošo kandidātu debates – tos katra partija izvēlējusies kā potenciālo nākamo Eiropas Komisijas prezidentu vai prezidenti, ja politiskā grupa uzvarēs vēlēšanās. 

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amata kandidāti iezīmē vīziju par ES drošību un paplašināšanos
00:00 / 00:00

Debates ilga teju divas stundas, un tajās nepiedalījās tikai divas politiskās grupas – abas no labā flanga – ECR jeb konservatīvie un ID grupa jeb galēji labējie, jo tās nav oficiāli izvirzījušas vadošos kandidātus. 

Debatēs piedalījās Valters Bērs no Austrijas, un viņš ir kreiso (European Left) vadošais kandidāts, Sandro Gozi no Itālijas (Renew Europe), Terija Reintke no Vācijas (Group of the Greens/European Free Alliance), Nikolā Šmits no Luksemburgas – no sociālistu partijas, kā arī Urzula fon der Leiena no Vācijas un Tautas partijas grupas. 

Fon der Leiena šajā spektrā pārstāvēja vislabējāko viedokli, jo konservatīvie un galēji labējie, kam šajās vēlēšanās sola labus rezultātus, nepiedalījās. Tāpat vērts atzīmēt, ka neviens vadošais kandidāts nav no tā dēvētajām jaunajām dalībvalstīm, no Austrumeiropas.

Debates bija veltītas dažādiem ES būtiskiem tematiem – ekonomikai, aizsardzībai, klimatam, migrācijai, inovācijām, kā arī demokrātijai.

Eiropas Parlamentā (EP) debates notiek ar vērienu, un lielā plenārsēžu zāle pārvērsta par televīzijas studiju ar skatītāju vietām. Un tajā piedalās kandidāti uz Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amatu. Šīs personas izvirzījušas gandrīz visas Eiropas Parlamenta partijas un daļa no kandidātiem arī startēs EP vēlēšanās.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāju savā ziņā var uzskatīt par Eiropas Savienības (ES) valdības vadītāju. Debates ir sākušās īsi pēc četriem pēcpusdienā pēc Latvijas laika un līdz šim runāts par dažādiem tematiem, no kuriem dominējošie bijis Krievijas uzsāktais karš Ukrainā un drošība Eiropas Savienībā.

Urzula fon der Leiena sacīja, ka, viņasprāt, būtu jāturpina palīdzēt Ukrainai un ka ir būtiski izveidot vienoto gaisa aizsardzības sistēmu visai Eiropai. 

Tikmēr Sandro Gozi pauda, ka uz katru eiro, kas tiek tērēts aizsardzībai, ir jāpieliek vēl viens eiro kultūrai un izglītībai, jo tikai kulturāla un izglītota sabiedrība ir tā, kas ir patiešām droša.

Arī "zaļo" pārstāve Terija Reintke teica, ka būtiska ir aizsardzība un, viņasprāt, ir jāveicina kopīgie iepirkumi militārajā jomā, jo šādi kopīgie iepirkumi veicinās efektivitāti tam, kā tiek iztērēta šim mērķim paredzētā nauda.

Debatēs pārrunāta arī ES paplašināšanās un tiek spriests par Ukrainas iespējamo pievienošanos. 

Liberāļi uzskata, ka ES nevar paplašināties, kamēr nav reformēts jau esošais valstu bloks. Savukārt kreisie uzskata – jā, ir jāpaplašinās, bet tikai tā, lai tas nāktu par labi strādājošajiem eiropiešiem, kuriem lētāka darbaspēka ienākšana, piemēram, no Ukrainas var nebūt labas ziņas.

"Esmu par paplašināšanos, bet tajā pašā laikā respektējot strādājošo tiesības, respektējot demokrātiju un cilvēktiesības. Un par to Eiropas kreisie ir gatavi cīnīties," pauda EP kreiso grupas kandidāts Valters Bērs.

Spriežot pēc vēlētāju aptaujām, Eiropas Tautas partija gaidāmajās EP vēlēšanās aizvien saglabās vadošās pozīcijas un būs lielākā frakcija arī nākamajā Eiropas Parlamentā.

Tāpēc domājams, ka partija darīs visu iespējamo, lai tieši šī politiskā spēka pārstāvis arī turpmāk pildītu Eiropas Komisijas priekšsēdētāja pienākumus.

Šādā gadījumā uz vēl piecu gadu termiņu amatā tiktu atstāta līdzšinējā EK priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena.

Tas, kas debatēs izskanēja, – gan zaļie, gan sociālisti un liberāļi ir satraukti par to, ka pēc vēlēšanām, kurās šobrīd uzvaru sola Urzulas fon der Leienas Tautas partijas grupai, viņa varētu sadarboties ar konservatīvajiem un galēji labējiem.

"Es esmu gatavs strādāt ar visiem demokrātiskajiem spēkiem, bet es neuzskatu, ka ECR vai ID grupa ir demokrātiski spēki. (..) Viņiem ir ļoti atšķirīga vīzija par Eiropu. Paskatieties, kur viņi ir pie varas!" sacīja EP sociālistu un demokrātu grupas kandidāts Nikolā Šmits.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti