Panorāma

Eksperts: Ukrainas vārds būs iepīts Krievijas vēstījumos

Panorāma

Plēš Ukrainas atbalstam veltītus plakātus

ASV Baltijai piešķirs 228 miljonu dolāru palīdzību

ASV šogad Baltijas valstu drošībai piešķir 228 miljonus dolāru

ASV Kongresa piektdien apstiprinātajā likumprojektā par valdības finansējumu cita starpā paredzēta drošības palīdzība Baltijas valstīm 228 miljonu dolāru (211 miljoni eiro) apmērā, paziņoja Igaunijas Aizsardzības ministrija.

"Atbalsts no ASV ir būtiski palīdzējis Igaunijai, Latvijai un Lietuvai paātrināt vairākus militārās infrastruktūras un spēju attīstības projektus. Labā ziņa ir tā, ka atbalsts ir nedaudz lielāks nekā pagājušajā gadā. Tas skaidri apliecina, ka ASV kā lielākais sabiedrotais NATO ir apņēmušās nodrošināt mūsu reģiona drošību un stabilitāti," sacīja Igaunijas aizsardzības ministrs Hanno Pevkurs.

2020. gadā izveidotā Baltijas drošības iniciatīva ir instruments, ar kuru ASV Aizsardzības ministrija atbalsta trīs Baltijas valstu aizsardzības spēju attīstību un savienojamību.

Finansējums galvenokārt paredzēts pretgaisa aizsardzības, jūras situācijas uzraudzīšanas un sauszemes spēku attīstībai.

Baltijas drošības iniciatīva ir nozīmīgs atbalsta mehānisms un apliecina ASV klātbūtni reģionā, Latvijas Televīzijai sacīja Latvijas aizsardzības ministrs Andris Sprūds ("Progresīvie"): "Tas, ka ASV ir gatavas ieguldīt arī finansiāli savu klātbūtni un savus resursus šeit reģionā un reģiona drošības stiprināšanai, protams, arī dod signālu agresorvalstīm, šajā gadījumā Krievijai par to, ka reģions ir daļa no NATO. Un ka ASV, protams, uzskata, ka ir jāiegulda visi resursi, nozīmīgi resursi, lai drošība šeit tiktu turpināta."

Sprūds norādīja, ka piešķirtās naudas apjoms starp Baltijas valstīm tiks sadalīts proporcionāli, taču par detaļām precīzāk varēs spriest rudenī. 

Pērn šajā instrumentā Baltijas valstīm tika piešķirti 225 miljoni dolāru. 2022. gadā tāds atbalsts sasniedza 169 miljonus eiro.

Par tiem kopā ar Baltijas valstīm ar ASV līdzfinansējumu iegādāti gan helikopteri, gan raķešu artilērijas sistēmas HIMARS, gan krasta aizsardzības NMS sistēmas. Ne viss no iegādātā ir tūlītēji pieejams, taču vienošanās paredz konkrētus datumus sistēmu saņemšanai. Arī finansējumam, kas piešķirts šim gadam, vajadzības ir zināmas, sacīja Sprūds: "Runa varētu būt gan par gaisa un jūras telpas novērošanu un aizsardzību, gan par šīm raķešu artilērijas sistēmām un arī atbilstošām munīcijām, gan par munīciju kopumā."

Igaunijai papildu piešķirti arī 47,3 miljoni ASV dolāru Ārējās militārās finansēšanas palīdzības programmā.

Decembrī ASV un Baltijas valstis vienojās par vadlīnijām piecu gadu aizsardzības sadarbībai ar mērķi veidot sadarbību aizsardzības un nacionālās drošības jomā līdz 2028. gadam.

Piektdien ASV Senāts pieņēma un sestdien ASV prezidents Džo Baidens parakstīja 1,2 triljonu ASV dolāru vērtu federālo aģentūru finansējuma paketi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti