Kanāda savā budžeta projektā apliecina gatavību ieguldīt 2,6 miljardus dolāru Latvijas aizsardzībā

Kanādas valdība nākusi klajā ar valsts budžeta prognozi šim un nākamajiem gadiem, un budžeta projektā ir apliecināta gatavība sešu gadu laikā ieguldīt Latvijas aizsardzībā vairāk nekā 2,6 miljardus Kanādas dolāru (ap 1,73 miljardi eiro).

Šovasar vizītes laikā Latvijā šādu apņemšanos pauda Kanādas premjerministrs Džastins Trudo. Kanāda arīdzan apņēmās līdz 2026. gadam vairāk nekā divkāršot Latvijā izvietoto karavīru skaitu.

Kanādas ieguldījums Latvijas aizsardzības spēju stiprināšanā ir daļa no kopējiem NATO valstu centieniem pastiprināt alianses austrumu flanga aizsardzību. Šis jautājums kļuvis īpaši aktuāls pēc Krievijas agresijas Ukrainā.

Kanādas valdības publicētais budžeta projekts paredz, ka 2023./2024. budžeta gadā operācijai "Reassurance" atvēlēti 417 miljoni Kanādas dolāru (277 miljoni eiro).

2024./2025. budžeta gadā attiecīgā summa būs 802 miljoni Kanādas dolāru (534 miljoni eiro), bet 2025./2026. gadā tā sasniegs 872 miljonus Kanādas dolāru (580 miljonus eiro).

Pēc tam vēl trīs nākamos gados šai operācijai plānots piešķirt pa 178 miljoniem Kanādas dolāru (118 miljoni eiro) gadā.

Tādējādi sešu gadu laikā kopējā summa sasniegs 2,625 miljardus Kanādas dolāru (1,75 miljardi eiro).

Jūlijā pirms NATO samita Viļņā vizītē Latvijā bija ieradies Kanādas premjers Trudo un aizsardzības ministre Anita Ananda, kas parakstīja vienošanos ar Latviju par Kanādas vadītās NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas palielināšanu no bataljona līdz brigādes līmenim.

Latvijā pašlaik izvietoti ap 1000 Kanādas karavīru, bet tuvāko gadu laikā šo skaitu plānots palielināt līdz 2200 kanādiešu karavīru.

Kanādas armijai tā ir lielākā starptautiskā misija.

Kanādas premjers Trudo pagājušonedēļ, apsveicot Latviju valsts svētkos, uzsvēra, ka Kanādu un Latviju vieno tādas kopīgas vērtības kā brīvība, demokrātija un likuma vara, kā arī abpusēja apņemšanās stiprināt transatlantisko drošību.

10. novembrī kļuva zināms, ka Kanāda izpildījusi solījumu par 15 kaujas tanku "Leopard 2" izvietošanu Latvijā.

Kanādas budžeta projektā iekļauta arī turpmāka militārā palīdzība Ukrainai.  2023./2024. budžeta gadā šim mērķim paredzēts atvēlēt 816 miljonus Kanādas dolāru (543 miljoni eiro), 2024./2025. gadā tam piešķirs 318 miljonus Kanādas dolāru (212 miljoni eiro), bet 2025./2026. gadā tiek plānots 197 miljonus Kanādas dolāru (131 miljons eiro) liels atbalsts.

KONTEKSTS:

NATO dalībvalstu līderi šovasar samitā Viļņā vienojās, ka nepieciešams pastiprināt NATO austrumu flanga aizsardzību, tādēļ tiks veikti pasākumi arī Baltijas valstu drošības stiprināšanai.

Pagājušā gada NATO samitā Madridē Latvijas un Kanādas aizsardzības ministri parakstīja kopīgu deklarāciju par Kanādas vadītās NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupu palielināšanu no bataljona līdz brigādes līmenim.

Kanāda vada NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupu, kas izvietota Latvijā kopš 2017. gada. Šobrīd to veido vairāk nekā 1700 karavīru no Albānijas, Čehijas, Itālijas, Polijas, Kanādas, Melnkalnes, Slovākijas, Slovēnijas, Spānijas, Islandes un Ziemeļmaķedonijas, kas rotācijas kārtībā pilda dienesta pienākumus Latvijā.

Kanāda ir tuva Latvijas sabiedrotā, un tai ir izveidojušās ciešas attiecības ar Latviju. Kanāda bija starp pirmajām NATO valstīm, kas ratificēja Latvijas iestāšanās līgumu aliansē 2004. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti