Zviedrijas pansionāta gaitenī uzstāda viltus autobusa pieturu demences pacientu mierināšanai

Zviedrijas pansionāta telpās ierīkota viltus autobusa pietura, lai mierinātu ārstniecības iestādē mītošos demences un Alcheimera slimības pacientus, kuri vēlas doties mājās. Pansionāta darbinieki atzina, ka šī pietura laika gaitā kļuvusi arī par daļu no sirgstošo cilvēku terapijas.

Uz ziemeļiem no Zviedrijas galvaspilsētas Stokholmas ir kāds pansionāts, kura iemītnieki ik dienu pacietīgi gaida autobusu, kas tā arī nepienāk. Iestādes gaitenī pie sienas izvietotas autobusa pieturas zīmes, pilsētas karte un pat iekārtots soliņš. Bet pie pretējās sienas piestiprināts iedomāts autobusu kustības grafiks.

viltus autobusa pietura demences un Alcheimera slimības pacientu mierināšanai Zviedrijas pansionātā
viltus autobusa pietura demences un Alcheimera slimības pacientu mierināšanai Zviedrijas pansionātā

Tallhojdenas pansionāta vadītāja Karolīna Vālberga uz soliņa piesēžas blakus astoņdesmitgadīgajam Edvardam, kurš raugās tālumā un gaida savu transportu uz mājām.

"Tas tā notiek ļoti bieži, ka noteiktā Alcheimera slimības un demences stadijā viņi uztraucas un vēlas doties mājās," Vālberga stāstīja sarunā ar ziņu aģentūru AFP.

Dažiem pat esot līdzi jau sapakotas somas.

Autobusa pietura pansionāta gaitenī tika uzstādīta pirms četriem gadiem, un līdz šim pacientiem palīdzējusi vairākkārt.

"Šeit [pansionātā] dzīvoja kāda kundze, kura vairākas reizes dienā nāca pie manis un lūdza, lai viņas vecāki atnāk un aizved viņu [uz mājām]," teica Vālberga.

"Mēs ar viņu sēdējām uz soliņa un vienkārši gaidījām. Un tad mēs sākām runāt... un tad viņa kļuva mierīgāka un laimīgāka. Un mēs varējām iet paēst vai skatīties televizoru," viņa teica.

Vācijā jau 2008. gadā parkos pie daļas valsts veco ļaužu namu tika uzstādītas viltus autobusa pieturas, lai klīstošajiem pacientiem būtu vieta, kur viņi var iet un apsēsties.

Zviedrijas pansionātā, kur pašlaik dzīvo 17 cilvēki, šī "autobusa pietura" ir daļa no pacientu ārstēšanas.

viltus autobusa pietura demences un Alcheimera slimības pacientu mierināšanai Zviedrijas pansionātā
viltus autobusa pietura demences un Alcheimera slimības pacientu mierināšanai Zviedrijas pansionātā

"Tas šeit ir ieviesis pārmaiņas, tā ir kā daļa no terapijas," sacīja Luīze Basa, medmāsa, kas pansionātā strādā jau 13 gadus.

Visbiežāk pacienti uz tā sēž dienas beigās, kad sajūtas nemierīgi.

"Visi ir braukuši ar autobusu. Viņi atpazīst zīmi, tāpēc dažreiz domā, ka autobuss jau tuvojas," sacīja Basa, "Un tad mēs sēžam šeit un sarunājamies, un viņi aizmirst, ka gribēja iet ārā. Tas ļoti palīdz."

Sēdēšana autobusa pieturā arī palīdz atcerēties dažādus notikumus pacientu dzīvēs, sacīja vairāku pilsētas pansionātu vadītāja Rebeka Gabrielsone:

"Viņi var pastāstīt par to, kur strādājuši, kur ceļojuši. Tas ir veids, kā palīdzēt viņiem tikt galā ar slimības [Alcheimera vai demences]  simptomiem."

Izraēlas Veselības politikas pētījumu žurnālā 2019. gadā tika publicēts raksts par to, kā šādas "viltus autobusa pieturas" patiesībā ietekmē pacientus. Raksta autori bija secinājuši, ka, lai gan šādu "pieturu" mērķis bija samazināt to demences slimnieku skaitu, kuri cenšas aizbēgt no pansionātiem, šāda pieeja var potenciāli arī viņus padarīt neapmierinātus un vairot sajūtu, ka viņi tiek maldināti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti