Rīta Panorāma

Būtiski samazina Vācijas ekonomikas izaugsmes prognozi

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Progress sarunās par pamieru Gazas joslā

Progress sarunās par pamieru Gazas joslā

Izraēlas amatpersonas atzinušas, ka panākts progress sarunās par pamieru Gazas joslā, tomēr līdz konkrētas vienošanās noslēgšanai militārā operācija pret palestīniešu teroristu grupējumu "Hamās" turpināsies.

Izraēlas kara valdības loceklis Benijs Gancs informēja, ka ir daudzsološas agrīna progresa pazīmes sarunās par ķīlnieku atbrīvošanu un tas varētu nodrošināt pamieru.

"Mēs nepārtrauksim meklēt ceļu un nepalaidīsim garām nevienu iespēju atvest mājās mūsu cilvēkus," uzsvēra amatpersona.

Komentējot Gazas joslas statusu nākotnē, Gancs paziņoja, ka viņa valsts nevēlas īstenot civilo kontroli, bet pieprasīs drošības kontroles un operāciju iespēju visā teritorijā.

Zīmīgi, ka vienlaikus Izraēlas parlamenta Kneseta deputāti ar pārliecinošu balsu vairākumu nobalsoja par premjerministra Benjamina Netanjahu deklarāciju, kurā noraidīta vienpusēja Palestīnas valsts izveide. Tā iemesls ir pieaugušie starptautiskās sabiedrības aicinājumi panākt tā dēvēto divu valstu risinājumu gadu desmitiem ilgušajam konfliktam.

Tas vēlreiz apliecina, ka pat "Hamās" sakāve nenozīmē automātisku problēmas atrisināšanu.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti līdz pat 1,9 miljoniem cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Kopš 2023. gada oktobra sākuma Gazas joslā karadarbības dēļ bojā gājuši vairāk nekā 25 tūkstoši tās iedzīvotāju, apgalvo "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.

Izraēlas intensīvajos uzlidojumos bojātas plašas apdzīvotas teritorijas Gazā – aptuveni puse ēku, tostarp skolas un medicīnas iestādes, zem kurām atradušies "Hamās" teroristu izveidotie tuneļi un komandcentri.

Telaviva apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti