Ķīnas tehnoloģiju uzņēmums uzlauzis ārvalstu valdību un aktīvistu datorus un sociālo tīklu kontus

Ķīnas tehnoloģiju drošības uzņēmums spējis uzlauzt ārvalstu valdību serverus, iekļūt sociālo tīklu kontos un uzlauzt personīgos datorus, liecina šonedēļ ekspertu analizētie nopludinātie uzņēmuma dati.

Tos kāda anonīma persona aizvadītajā nedēļā publicēja tiešsaistes programmatūras repozitorijā "GitHub".  Kopumā publicēti simtiem uzņēmuma "I-Soon" failu – kā darba sarakstes, tā tērzēšana sociālajos tīklos un arī aprakstīta programmatūra, kuras mērķis bija piekļūt mērķa "Outlook" e-pastiem.

"Kā liecina noplūdušie dokumenti, trešo pušu darbuzņēmējiem ir nozīmīga loma daudzu Ķīnas uzbrukuma operāciju atvieglošanā un īstenošanā kibernozarē," norādīja analītiķi uzņēmumā "SentinelLabs", kas šos failus analizējis.

Vienā ekrānuzņēmumā no sarunas kādā tērzēšanas lietotnē, anonīma persona apraksta klienta pieprasījumu pēc ekskluzīvas piekļuves "ārlietu ministra birojam, Ārlietu ministrijas Dienvidaustrumu Āzijas valstu asociācijas birojam, premjerministra birojam, nacionālajai izlūkošanas aģentūrai" un citiem vārdā nenosauktas valsts valdības departamentiem.

Analītiķi, kas pārbaudīja failus, sacīja, ka "I-Soon" potenciālajiem klientiem piedāvāja arī iespēju ielauzties personu kontos sociālo mediju platformā "X" un izsekot viņu aktivitātes, lasīt viņu privātās ziņas un sūtīt ziņojumus.

Tajā bija arī izklāstīts, kā uzņēmuma hakeri var piekļūt personas datoram un pārņemt to attālināti, ļaujot izpildīt komandas un uzraudzīt, ko persona raksta.

Citos pakalpojumos bija iekļauti veidi, kā uzlauzt "iPhone" un citu viedtālruņu operētājsistēmas, kā arī pielāgota aparatūra, tostarp barošanas banka, kas var iegūt datus no ierīces un nosūtīt tos hakeriem.

Noplūdušie dati atklāja arī honorārus, ko hakeri varēja nopelnīt, tostarp 55 tūkstošus ASV dolāru (50,5 tūkstošus eiro) par ielaušanos kādā Vjetnamas valdības ministrijā.

"I-Soon" ir privāts uzņēmums, kas ir pretendējis uz Ķīnas valdības pasūtījumiem. Nopludināto dokumentu krājumus analizēja kiberdrošības uzņēmumi "SentinelLabs" un "Malwarebytes".

Kā liecina viņu analīze, "I-Soon" uzlauzis arī "demokrātiskas organizācijas" Ķīnas pusautonomajā Honkongas pilsētā, universitātēs un NATO militārajā aliansē, trešdien savā blogā rakstīja "SentinelLabs" pētnieki.

"I-Soon" cita starpā spēja uzlauzt valdības biroju serverus Indijā, Taizemē, Vjetnamā un Dienvidkorejā, "Malwarebytes" trešdien rakstīja atsevišķā ziņojumā.

Paša tehnoloģiju uzņēmuma tīmekļa vietne ceturtdienas rītā nebija pieejama, lai gan otrdienas interneta arhīva momentuzņēmumā norādīts, ka tā birojs atrodas Šanhajā un tam ir meitasuzņēmumi un biroji Pekinā, Sičuaņā, Dzjansu un Dzjadzjansu.

Uzņēmums neatbildēja uz ziņu aģentūras AFP lūgumu sniegt komentārus. Izvairīga bija arī Ķīnas Ārlietu ministrija, kurai aģentūra jautāja, vai Pekina ir noslēgusi līgumu ar hakeriem.

Ministrijā norādīja, ka tai nav informācijas par šo gadījumu.

"Principā Ķīna stingri iebilst pret visa veida kiberuzbrukumiem un vēršas pret tiem saskaņā ar likumu," sacīja ministrijas preses pārstāve Mao Nina.

ASV Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) un Lielbritānijas valsts aģentūra MI5 jau iepriekš paziņojuši, ka Ķīnas hakeru programma ir "lielāka nekā visās citās lielākajās valstīs kopā".

Pekina ir noraidījusi šos apgalvojumus kā nepamatotus un norādījusi uz ASV kiberspiegošanas vēsturi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti