Irānā par vardarbīga vīra slepkavību ar nāvi soda pret savu gribu izprecinātu sievieti

Irānā otrdien tika pakārta 29 gadu vecā Samira Sabzijana, kuru pirms desmit gadiem notiesāja par vīra slepkavību, paziņojusi Norvēģijā bāzētā cilvēktiesību organizācija "Iran Human Rights. "

Sabzijana jau 15 gadu vecumā pret savu gribu tika izprecināta vecākam vīrietim. Jaunā sieviete regulāri cieta no vīra fiziskas un seksuālas vardarbības. 2019. gadā viņu arestēja un apsūdzēja sava vīra slepkavībā. Tiesa Sabzijanai piesprieda nāvessodu, taču tā izpildi atlika birokrātisku iemeslu dēļ.

Cilvēktiesību organizācijas un vairākas valstis ilgstoši mēģināja panākt Sabzijanas atbrīvošanu, taču Irānas varasiestādes neatsaucās šiem aicinājumiem.

Saskaņā ar "Iran Human Rights" aprēķiniem, Sabzijana bija jau astoņpadsmitā sieviete, kurai Irānā šogad izpildīts nāvessods. 

Cilvēktiesību aizstāvji bažījas, ka Irānā pēdējos gados ir strauji pieaudzis izpildīto nāvessodu skaits. Tikai novembrī Irānā ar nāvi sodīja 115 cilvēkus.

ANO Augstā cilvēktiesību komisāra birojs paziņoja, ka ir satriekti par nāvessoda izpildi, norādot, ka Sabzijana bija spiesta apprecēties ar vīru, kad viņai bija tikai 15 gadi.

Tāpat ANO aicinājusi Irānu atteikties no nāvessodu izpildes valstī.

Irānas plašsaziņas līdzekļi līdz šim nav ziņojuši par nāvessoda izpildi.

Sabzijanai bija divi bērni, kurus viņa pēc aresta nebija redzējusi līdz brīdim, kad šī mēneša sākumā viņiem bija ļauts tikties, lai atvadītos, norādīja cilvēktiesību organizācija "Iran Human Rights".

Tiesību aizsardzības grupas ir vairākkārt norādījušas, ka Irānas šariata likumos par slepkavībām, kuru pamatā ir atriebība, netiek ņemti vērā tādi potenciāli vainu mīkstinoši faktori kā iepriekšēja ļaunprātīga izturēšanās pret notiesāto vai vardarbība ģimenē.

Saskaņā ar "Iran Human Rights" datiem 2022. gadā Irānā izpildīts nāvessods 582 cilvēkiem, bet paredzams, ka šogad šis skaitlis būs ievērojami lielāks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti