Polija veidos komisiju Krievijas un Baltkrievijas ietekmes izmeklēšanai

Polijas premjerministrs Donalds Tusks pavēstījis par īpašas parlamentārās komisijas izveidi. Tās uzdevums būtu analizēt Krievijas un Baltkrievijas ietekmi Polijā. Tusks arī paziņojis, ka ir aizturēti deviņi cilvēki, kas Krievijas dienestu uzdevumā veica sabotāžas pasākumus Polijā un citās valstīs.

Tusks intervijā Polijas ziņu kanālam TVN24 teica, ka viņi ir aizturēti saistībā ar sabotāžas plāniem Polijā. Šiem cilvēkiem izteiktas apsūdzības par piekaušanām, dedzināšanu un dedzināšanas mēģinājumu. Daži no tiem ir savervēti no kriminālām aprindām. Viņu vidū – Polijas, Baltkrievijas un Ukrainas pilsoņi.

Sabotāžas akti

Tusks informē, ka Vroclavā tika novērsts mēģinājums aizdedzināt krāsu ražotni. Premjerministrs arī pieminēja, ka aizturētie cilvēki varētu būt saistīti ar vairākiem sabotāžas gadījumiem ārpus Polijas, konkrēti minot ugunsgrēku Viļņas "Ikea" veikala noliktavā, kā arī nekonkretizējot – Latvijā.

Par to otrdien izteicās arī Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, kurš teica, ka šādi sabotāžas mēģinājumi var atkārtoties.

Nepieciešamību izveidot īpašu parlamentārās izmeklēšanas komisiju Tusks pamato ar vajadzību visaptveroši izmeklēt Krievijas ietekmi Polijā dažādos valdības un valsts pārvaldes līmeņos.

Valdošie spēki atbalsta izmeklēšanas komisijas izveidi

Atbalstu šādas komisijas izveidei jau ir pauduši vairāki politiķi, kuru vidū ir valdošās koalīcijas pārstāvji.

Parlamenta deputāts no "Pilsoniskās koalīcijas" Marcins Bosackis intervijā Polijas Televīzijai pieļāva, ka komisija varētu saņemt piekļuvi slepeniem dokumentiem.

"Šī komisija ļoti daudz strādās. [..] Šīs komisijas sastāvu veidos juristi, politologi, specdienestu pārstāvji. [..] Esmu pārliecināts, ka šo speciālistu komisija, kas izmeklēs Krievijas ietekmi Polijā, strādās ar lieciniekiem un dokumentiem, kas atspoguļo patiesību. Bet tā patiesība ir tikai daļēji zināma."

Skeptisks par šādas komisijas izveidi ir parlamenta deputāts Macejs Koņečnijs no partijas "Kreisie kopā".

"Mani nepārliecina Donalda Tuska mierinājumi, ka šī nebūs kārtējā komisija, kas pievērš cilvēku uzmanību. Jo, ja tā nav, kāpēc [tā tiek veidota]? Tas nozīmē, ka dienesti nestrādā, ka nav pretizlūkošanas nodrošinātā aizsardzība. Polijas valstij jāstrādā ierastā kārtībā, nevis ārkārtējā. Jo pēkšņi var izrādīties, ka visam vajag komisijas. Nē. Ir jābūt dienestiem, kas spēj mūs aizsargāt no pirmdienas līdz piektdienai un sestdienās, svētdienās cauru diennakti. Nevis tad, kad premjers šim nolūkam izveido komisiju."

Polijas medijos ir izskanējis, ka šāda komisija var sanākt uz savu pirmo sēdi jau šonedēļ un ka tās darbības laiks līdz ziņojuma iesniegšanai varētu būt divi mēneši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti