Panorāma

Muitnieki ziņo par arvien vairāk sankciju pārkāpumiem

Panorāma

Šomēnes pastiprināti uzraudzīs sabiedrisko kārtību Rīgā

Konstantinopoles patriarhs viesojas Lietuvā

Lietuvā pareizticīgajiem attālinoties no Maskavas, Viļņā viesojas Konstantinopoles patriarhs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Ņemot vērā Lietuvas pareizticīgo kristiešu kopienas aicinājumus atdalīties no Maskavas patriarhāta, Konstantinopoles Bartolomejs I apmeklējis Viļņu. Tiekoties ar Konstantinopoles patriarhu, Lietuvas premjerministre uzsvēra, ka valdība darīs visu, lai nodrošinātu Lietuvas konstitūcijā noteikto ticības, apziņas un reliģijas brīvību.

Apmeklējot Lietuvas galvaspilsētu, Konstantinopoles arhibīskaps un patriarhs Bartolomejs I pauda atbalstu vietējai kopienai, kā arī piedāvāja jaunu sadarbības vīziju.

"Šodien mūsu priekšā paveras jauna perspektīva līdz ar iespēju strādāt kopā, lai Lietuvā izveidotu Ekumeniskā patriarhāta eksarhātu," sacīja Konstantinopoles patriarhs.

Eksarhāts ir pareizticīgās baznīcas administratīvais apgabals, ko valsts mērogā veido vairākas blakus esošās diecēzes. Patriarhs norāda, ka šādas struktūras izveidi vēlas gan garīdznieki, gan pareizticīgo kristiešu kopiena Lietuvā.

Pašlaik valstī darbojas Lietuvas pareizticīgo arhidiecēze, bet tā ir pakļauta Maskavas patriarhātam.

Arhibīskaps tikās ar Lietuvas premjerministri Ingrīdu Šimonīti un vēlāk tiksies arī ar prezidentu.

"Ir dabiski un humāni, ka brīdī, kad Krievija sāka savu pilna mēroga agresiju pret Ukrainu un Maskavas patriarhs Kirils to atklāti atbalstīja, daļa pareizticīgo Lietuvā vairs nespēja būt Maskavas Patriarhāta Lietuvas pareizticīgo arhibīskapijas sastāvā bez konflikta ar sirdsapziņu," sacīja Šimonīte.

Premjere norādīja, ka pareizticīgie, kas Lietuvas teritorijā dzīvojuši kopš 13.gadsimta, ietilpa Konstantinopoles patriarhātam pakļautajā Kijivas metropolē un likumīgi uzskatīja Konstantinopoli par savu galveno baznīcu. Tikai 17. gadsimtā, iegūstot tiesības ordinēt Kijivas metropolītus, Maskavas patriarhs nolēma pārņemt savā varā Kijivas metropoli un arī Lietuvas pareizticīgos.

Pareizticīgo pasaules garīgais līderis tiksies arī ar jaundibināto Konstantinopoles kopienu, ko veido Lietuvas priesteri, kurus Krievijas Pareizticīgā baznīca atlaida sakarā ar viņu atbalstu Ukrainai un Maskavas patriarha Kirila kritizēšanu par atklātu atbalstu karam Ukrainā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti