Eksperts par gaidāmo izvirdumu Islandē: priekšā ir sarežģīts nenoteiktības periods

Islandē pēc zemestrīcēm, kas vēstīja par gaidāmo vulkāna izvirdumu, daļa evakuēto Grindavīkas pilsētiņas iedzīvotāju šobrīd pārņemti ar domām, kad un vai vispār viņi atgriezīsies mājās.

"Būs daudz cilvēku, kas nevēlēsies tur atgriezties. Mana māte teica: "Es nekad vairs negribu tur braukt"," aģentūrai AFP stāstīja Eitors Reinsons, kurš ir dzimis un audzis Grindavīkā.

Zvejnieku ostas pilsētā, kurā līdz šim mita aptuveni 4000 iedzīvotāju, cilvēku evakuācija notika 11. novembrī – uzreiz pēc tam, kad paaugstinājās Fagradalsfjatla vulkāna aktivitāte.

Zinātnieki norādīja, ka vulkāna magma ir sakoncentrējusies tikai dažu kilometru dziļumā zem Grindavīkas un varētu izvirst tieši šīs pilsētiņas apkārtnē.

Kopš aizvadītās nedēļas nogales Reikjanes pussalu, kurā pilsētiņa atrodas, satricinājuši tūkstošiem pazemes grūdienu.

Lai arī vēl pirms nedēļas eksperti bija pārliecināti, ka izvirdums varētu notikt "kuru katru dienu", šobrīd tiek pieļauta versija, ka magmas plūsma var apstāties un izvirdums tā arī izpaliks.

Taču šobrīd Islandes iedzīvotājus nomoka jauns jautājums – vai šādā pilsētā vispār vajadzētu dzīvot, sarunā ar ziņu aģentūru norādīja Islandes Universitātes ģeofiziķis Freštets Sigmundsons.

Līdz 2021. gadam Reikjanes pussalā izvirdums nebija noticis jau astoņus gadus, taču šo teju trīs gadu laikā izvirdumi piedzīvoti jau trīs reizes – katru reizi nomaļā un neapdzīvotā vietā.

Vulkanologi uzskata, ka šis varētu būt jauns reģiona vulkāniskās aktivitātes ēras sākums.

Sigmundsons brīdināja, ka "priekšā ir sarežģīts nenoteiktības periods", jo izvirdumi var notikt arī turpmākajos gados. Viņš arī norādīja, ka, lai reģionu varētu uzskatīt par drošu, vispirms jābeidzas pašreizējai vulkāniskajai aktivitātei.

Līdzšinējie pilsētiņas iedzīvotāji tāpēc sākuši domāt, vai savas mājas pēc nupat piedzīvotā ir vērts atjaunot.

Kopumā Islandē atrodas 33 aktīvas vulkānu sistēmas, kas ir lielākais to skaits Eiropā. Pilsētas no to aktivitātes ir cietušas jau agrāk.

Jau gandrīz nedēļu Islande saspringti gatavojas tam, ka jebkurā brīdī var notikt izvirdums.

"Mums jābūt gataviem, ka izvirdums var notikt šodien vai tuvākās nedēļas vai pat mēneša laikā," sacīja Sigmundsons.

Visticamākā izvirduma vieta šobrīd esot uz ziemeļiem no Grindavīkas pilsētas. Iedzīvotājiem tas nozīmē, ka tuvākajās nedēļās gaidāms ilgs un satraukuma pilns laiks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti