Līdzšinējais valsts galva Nausēda joprojām ir populārākais kandidāts pirms nākamā gada Lietuvas prezidenta vēlēšanām

Ja Lietuvas valsts prezidenta vēlēšanas notiktu septembrī, amatā tiktu pārvēlēts pašreizējais valsts galva Gitans Nausēda, liecina sabiedriskās domas un tirgus izpētes kompānijas "Spinter tyrimai" pēc portāla "Delfi.lt" pasūtījuma veiktas aptaujas rezultāti.

Par Nausēdu septembrī balsotu 23,2% respondentu, kas ir par 0,3 procenta punktiem vairāk nekā līdzīgā aptaujā jūlijā.

Otrs populārākais iespējamais prezidenta amata kandidāts ir advokāts Igns Vēgēle, par kuru gatavi balsot 8,5% aptaujāto.

Viņam seko parlamenta opozīcijā esošās Sociāldemokrātiskās partijas līdere Bilija Blinkevičūte, par kuru savu balsi atdot vēlētos 8,3% respondentu. Jūlijā veiktā aptaujā atbalsts viņiem bija attiecīgi 8,6% un 5,3%.

Lietuvā valdošās partijas "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti" izvirzītā prezidenta amata kandidāte – premjerministre Ingrīda Šimonīte – aptaujā saņēmusi 6,6% respondentu atbalstu, kas ir par 0,5 procenta punktiem mazāk nekā līdzīgā aptaujā jūlijā.

Seima spīkeri Viktoriju Čmilīti-Nilsenu prezidentes amatā vēlētos redzēt 4,2% respondentu (jūlijā 2,7%), sabiedrisko aktīvistu Andrju Tapinu atbalstītu 3,5% aptaujāto (4,3%), aizsardzības ministru Arvīdu Anušausku prezidenta amatā gribētu redzēt 2,8% respondentu (3,4%), par bijušo premjerministru Sauļu Skverneli, kurš vada Demokrātisko savienību "Lietuvas vārdā", balsotu 2,4% aptaujāto (4,7%), parlamenta deputātu Remīģiju Žemaitaiti atbalstītu 2,4% respondentu (3,2%), savukārt Seima opozīcijā esošo zaļzemnieku virzīto Seima deputātu Aurēliju Verīgu – 1,7% (2,1%).

10,1% aptaujāto atzina, ka prezidenta vēlēšanās balsotu par kādu citu kandidātu, bet 12,7% sacīja, ka vispār nebalsotu vēlēšanās. Vēl 13,6% respondentu nebija izlēmuši, par ko balsot, vai uz jautājumu neatbildēja.

18.–26.septembrī tika aptaujāti 1013 cilvēki vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Valsts prezidenta vēlēšanas Lietuvā notiks 2024. gada maijā. Lietuvā prezidents var ieņemt divus piecu gadu amata termiņus pēc kārtas.

Pagaidām prezidenta vēlēšanām ir izvirzīti divi kandidāti. Zemnieku un zaļo savienība izvirzījusi bijušo veselības ministru Verīgu, bet Reģionu partija – Kazlu Rūdas mēru Mantu Varašku. Abas šīs partijas ir Seima opozīcijā. "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti" ir vienojušies, ka partijas kandidāte būs Šimonīte.

Nausēda un Vēgēle lēmumu par kandidēšanu vēlēšanās sola paziņot vēl šogad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti