Palestīniešu pašpārvalde: Palestīniešiem ir tiesības brīvi un cieņpilni dzīvot savu senču zemē

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) savos Statūtos ir nostiprinājusi visu tautu tiesības uz pašnoteikšanos un ir apņēmusies atbrīvot pasauli no klajiem to pārkāpumiem, taču gadu desmitiem palestīniešu tautai šīs tiesības tiek liegtas, pirmdien, uzrunājot ANO augstāko tiesu, paziņojis Palestīniešu pašpārvaldes ārlietu ministrs Rijads al Malki. 

Tiesa pirmdien sākusi izskatīt Izraēlas politiku un rīcību okupētajās palestīniešu teritorijās. Palestīniešu pašpārvaldes ārlietu ministrs paudis, ka palestīniešu tauta dzīvo Izraēlas īstenotās kolonizācijas un aparteīda apstākļos.

"Izraēlas nesodāmības pārtraukšana ir morāls, politisks un juridisks pienākums. Katra Izraēlas valdība ir devusi palestīniešu tautai tikai trīs iespējas: pārvietošanu, paverdzināšanu vai nāvi. Tāda bija izvēle. Etniskā tīrīšana, aparteīds vai genocīds," sacīja al Malki.

"Bet mūsu cilvēki ir šeit uz palikšanu. Viņiem ir tiesības brīvi un cieņpilni dzīvot savu senču zemē. Viņi neatteiksies no savām tiesībām. Pirms daudziem gadiem mēs teicām, ka esam izdarījuši izvēli par labu taisnīgumam, nevis atriebībai. Taču novēlots taisnīgums ir liegts taisnīgums. Un palestīniešu tautai taisnīgums bijis liegts pārāk ilgi," uzsvēra al Malki.

Starptautiskā tiesa sākusi uzklausīt liecības par Izraēlas okupācijas tiesiskajām sekām kopš 1967. gada, un gaidāms, ka liecības sniegs 52 valstis, tostarp arī ASV un Krievija. Izraēla tās klātienē neuzklausīs.

"Atlikts taisnīgums ir atteikts taisnīgums, un palestīniešu tautai pārāk ilgi ir liegts taisnīgums," al Malki teica. "Ir pienācis laiks izbeigt dubultos standartus, kuru dēļ mūsu cilvēki pārāk ilgi turēti gūstā." 

2022. gada decembrī ANO Ģenerālā asambleja lūdza Starptautiskajai Tiesai nesaistošu konsultatīvu atzinumu par juridiskajām sekām, kas izriet no Izraēlas politikas un prakses okupētajā palestīniešu teritorijā, tostarp Austrumjeruzalemē.

Valstu pārstāvju uzklausīšana ir atšķirta no iepriekš Dienvidāfrikas ierosinātās augsta līmeņa lietas, kurā Pretorija apsūdzēja Izraēlu genocīda izvēršanā Gazas joslā.

ANO Ģenerālā asambleja ir lūgusi Starptautiskajai Tiesai izskatīt divus jautājumus.

Pirmkārt, tai jāizskata juridiskās sekas, ko rada Izraēlas nepārtrauktais palestīniešu tautas pašnoteikšanās tiesību pārkāpums. 

Tas attiecas uz ilgstošo okupāciju, izraēliešu apmetņu veidošanu un palestīniešu teritoriju aneksiju, kā arī pasākumiem, kuru mērķis ir mainīt Jeruzalemes Svētās pilsētas demogrāfisko sastāvu, raksturu un statusu.

Otrkārt, Starptautiskajai Tiesai būtu jāsniedz atzinums par to, kā Izraēlas rīcība "ietekmē okupācijas juridisko statusu" un kādas ir sekas ANO un citām valstīm.

Izraēla norādīja, ka "aizspriedumainie un tendenciozie" jautājumi skaidri izkropļo Izraēlas un palestīniešu konflikta vēsturi un pašreizējo realitāti.

Lietu, visticamāk, izskatīs līdz 2024. gada beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti