Dienas ziņas

Tuviniekiem joprojām neizdodas piekļūt Navaļnija līķim

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Navaļnija atraitne uzrunā ES ārlietu ministrus

Navaļnija atraitne Jūlija aicina Krievijas iedzīvotājus turpināt opozicionāra uzsākto cīņu

Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija atraitne Jūlija pirmdien publicējusi videouzrunu, kurā paziņoja, ka viņas vīru noslepkavojis diktators Vladimirs Putins, un solījusi turpināt opozicionāra cīņu. 

"Aleksejs nomira cietuma kolonijā pēc trim mocību un spīdzināšanas gadiem," viņa piebilda.

Navaļnaja, kas vairāk nekā desmit gadus bija līdzās vīram viņa cīņā pret Putinu un korupciju Krievijā, solīja turpināt viņa cīņu.

"Vissvarīgākais, ko mēs varam darīt Alekseja un sevis labā, ir turpināt cīnīties – vēl izmisīgāk un niknāk nekā iepriekš," viņa aicināja.

"Mums ir jāizmanto katra iespēja cīnīties pret karu, korupciju, netaisnību, cīnīties par godīgām vēlēšanām un vārda brīvību, cīnīties, lai atgūtu savu valsti," uzskaitīja Navaļnaja.

Navaļnaja arī apsolīja atklāt cilvēkus, kas ir saistīti ar viņas vīra slepkavību.

"Mēs precīzi zinām, kāpēc Putins pirms trim dienām noslepkavoja Alekseju," videouzrunā atzina Navaļnija atraitne. "Mēs noteikti noskaidrosim, kas tieši veica šo noziegumu un kā tas tika izdarīts. Mēs nosauksim vārdus un parādīsim sejas," viņa solīja.

"Es turpināšu Alekseja Navaļnija iesākto. Turpināšu cīnīties ar jums par mūsu valsti, un aicinu jūs stāvēt man līdzās. Es lūdzu jūs kopā ar mani dalīties dusmās un naidā pret tiem, kuri uzdrošinājās nogalināt mūsu nākotni. Cīnieties un nepadodieties! Es nebaidos! Un arī jūs – nebaidieties," viņa teica.

Navaļnija tuviniekiem jau trešo dienu pēc kārtas liegta pieeja viņa līķim, un viņa māte netiek ielaista morgā, kur varētu atrasties Navaļnija līķis.

Tiesa, nav zināms, vai opozicionāra mirstīgās atliekas patiešām varētu būt tur un kas ar tām šobrīd notiek patiesībā.

Jautājums par opozicionāra līķi uzdots arī Kremlim, un tā runasvīrs Dmitrijs Peskovs atbildējis, ka līķa atdošana ģimenei neietilpst Kremļa kompetencē.

Nepilnu divu dienu laikā vairāk nekā 52 tūkstoši cilvēku nosūtījuši pieprasījumus Krievijas Izmeklēšanas komitejai atdot Navaļnija līķi viņa ģimenei. 

Pirmdien Briselē tiekas Eiropas Savienības ārlietu ministri, kuriem pievienosies arī mirušā opozicionāra Alekseja Navaļnija sieva Jūlija.

Par viņas dalību sanāksmē iepriekš paziņoja bloka augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos Žuzeps Borels, norādot, ka ministriem būs spēcīgs vēstījums par atbalstu tiem, kas cīnās par brīvību Krievijā.

Tiek uzskatīts, ka reaģējot uz Navaļnija nāvi, ES varētu arī papildināt 13. sankciju kārtu pret Krieviju, pie kuras šobrīd tiek strādāts. Vienīgā, kas kavē šīs sankciju kārtas pieņemšanu, atkal ir Ungārija.

"Vismazākais, ko varam darīt – ir jārunā vismaz par sankcijām. Mēs tā esam darījuši arī iepriekš. Tas ir briesmīgs atgādinājums, bet katru reizi, kad opozīcijas pārstāvis Krievijā tiek nogalināts – Eiropa ir reaģējusi ar sankcijām," norāda Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis. "Tas būtu mazākais, ko tagad varam darīt. Un tad pieprasīt mirušā ķermeņa izdošanu pienācīgai apglabāšanai, ko viņa ģimene un cilvēki, kas viņam ticēja, ir pelnījuši. Tas ir vismazākais, ko varam darīt."

Ministri tiekas Briselē neilgi pēc Minhenes drošības konferences, kurā jau sanāca tikties nedēļas nogalē. Tās laikā pasaule saņēma ziņas par opozicionāra nāvi.

Konferences laikā ne viena vien amatpersona un eksperts norādīja uz to, ka Navaļnija nāvē vainojama Krievija, kārtējo reizi parādot savu brutālo seju. Konferencē bija klātesoša arī Navaļnija sieva Jūlija, kas kāpa uz skatuves, uzrunājot klātesošos un uzsverot, ka Krievijas diktators Vladimirs Putins atbildēs par pastrādāto.

"Šodien ar mums šeit būs Navaļnija sieva, Jūlija Navaļnaja, kas nosūtīs ziņu, politisku ziņu par to, kā atbalstīt politisko opozīciju Krievijā pret Putina režīmu," vēl pirms gaidāmās ES pārstāvju tikšanās ar Navaļnaju sacīja Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos Žuzeps Borels.

"Jūs redzējāt, ka nedēļas nogalē daudz cilvēku izgāja ielās Maskavā un Sanktpēterburgā par spīti represijām. Daudzi no viņiem tika aizturēti. Mums ir jāsūta atbalsta signāls Krievijas opozīcijai. Tajā pašā laikā runāsim par karu. Ir pagājuši divi gadi, kopš Putins uzsāka karu, un neizskatās, ka viņš to vēlas izbeigt, tieši pretēji. Tātad abās frontēs – politiski un militāri – mums ir jāturpina atbalsts Ukrainai. Un jāatbalsta Krievijas cilvēki, kas vēlas dzīvot brīvībā," turpināja amatpersona.

Borels arī paziņoja, ka, lai godinātu Navaļnija piemiņu, ministrus rosinās pārsaukt cilvēktiesību sankciju režīmu par Navaļnija cilvēktiesību sankciju režīmu.

Tāpat Borels sagaida ierosinājumus no dalībvalstīm par jaunām bloka sankcijām tiem, kas ir tiešā veidā atbildīgi par izturēšanos pret Navaļniju, un arī Krievijas cietumu sistēmas pārstāvjiem. Patiesais vainīgais gan esot Putins. Daži ministri arī uzsvēra, ka atbildei uz Navaļnija nāvi jābūt spēcīgākam atbalstam Ukrainai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti