Dienas ziņas

Ukrainas aizstāvjiem kritiski trūkst munīcijas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Izraēla brīdina par ofensīvas sākšanu Rafahā

Izraēla sola sākt ofensīvu Rafahā, ja «Hamās» līdz ramadānam neatbrīvos ķīlniekus

Izraēla nākamajā mēnesī sāks ofensīvu pret Gazas joslas dienvidu pilsētu Rafahu, ja palestīniešu kaujinieku grupējums "Hamās" līdz musulmaņu svētā mēneša ramadāna sākumam neatbrīvos atlikušos ķīlniekus, paziņoja Izraēlas kara valdības loceklis Benijs Gancs.

"Pasaulei ir jāzina, un "Hamās" līderiem ir jāzina – ja līdz ramadānam ķīlnieki nebūs mājās, kaujas turpināsies visur, arī Rafahas teritorijā," atvaļinātais armijas ģenerālštāba komandieris Gancs teica svētdien Jeruzalemē notikušajā Amerikas ebreju līderu konferencē.

Ramadāna sākums ir 10. martā.

Izraēlas valdība iepriekš nebija nosaukusi konkrētu termiņu ofensīvas Rafahā sākumam. Izraēlas Gazas joslas dienvidu pilsētā patvērumu meklējusi lielākā daļa no 1,7 miljoniem palestīniešu, kas devās prom no joslas ziemeļiem.

Bažās par lielu upuru skaitu ārvalstu valdības un palīdzības organizācijas ir vairākkārt mudinājušas Izraēlu saudzēt Rafahu, kas ir pēdējā lielākā Gazas joslas pilsēta, kurā četrus mēnešus ilgā kara laikā nav iebrucis Izraēlas sauszemes karaspēks.

Neskatoties uz pieaugošo starptautisko spiedienu, tostarp ASV prezidenta Džo Baidena tiešu aicinājumu, Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu uzstāj, ka karu nevar pabeigt, neieejot Rafahā.

Tajā pašā konferencē svētdien Netanjahu atkārtoti solīja "pabeigt darbu, lai gūtu pilnīgu uzvaru" pār "Hamās" ar vai bez vienošanās par ķīlniekiem.

Gancs, kuram Izraēlas kara valdībā nav konkrēta portfeļa, klāstīja, ka plānotā ofensīva Rafahā būs koordinēta un notiks saziņā ar ASV un Ēģiptes pārstāvjiem, lai veicinātu evakuāciju un "pēc iespējas līdz minimumam samazinātu civiliedzīvotāju upurus".

Tomēr Izraēlas amatpersonas nav precizējušas, kur civiliedzīvotāji no Rafahas varētu droši doties.

Vairāku nedēļu ilgās sarunās par pamieru pusēm vienošanos nav izdevies panākt, un galvenā vidutāja Katara nedēļas nogalē atzina, ka vienošanās iespējas gaist.

Izraēlas galvenās sabiedrotās un militārās atbalstītājas ASV ir centušās panākt sešu nedēļu pamieru apmaiņā pret 130 ķīlniekiem, kas joprojām atrodas Gazas joslā. Izraēlas amatpersonas lēš, ka apmēram 30 no šiem ķīlniekiem ir miruši.

Izraēla ir pārliecināta, ka daudzi no ķīlniekiem un "Hamās" līderiem atrodas Rafahā.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti līdz pat 1,9 miljoniem cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Kopš 2023. gada oktobra sākuma Gazas joslā karadarbības dēļ bojā gājuši vairāk nekā 25 tūkstoši tās iedzīvotāju, apgalvo "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.

Izraēlas intensīvajos uzlidojumos bojātas plašas apdzīvotas teritorijas Gazā – aptuveni puse ēku, tostarp skolas un medicīnas iestādes, zem kurām atradušies "Hamās" teroristu izveidotie tuneļi un komandcentri.

Telaviva apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti