Slovākijā tūkstošiem cilvēku protestējuši pret valdības ierosinātiem grozījumiem kriminālkodeksā

Tūkstošiem cilvēku Slovākijā ceturtdien protestēja pret populistiskā premjerministra Roberta Fico valdības plānu izdarīt grozījumus valsts kriminālkodeksā. Bažas par kritizētajiem grozījumiem paudis arī Eiropas Parlaments un Eiropas Prokuratūra. 

Slovākijas galvaspilsētā Bratislavā protests norisinājās ceturtdienas vakarā, kad ielās izgāja aptuveni 25 000 cilvēku. Vēl tūkstošiem cilvēku protestēja arī citās pilsētās, kopumā 24. Pirmās protesta akcijas notika jau 7. decembrī Bratislavā, taču ceturtdienas akcija bija visvērienīgākā,  kopš jaunā valdība paziņoja par tās izstrādātajiem un sabiedrības kritizētajiem plāniem.

Jaunais Slovākijas premjers Roberts Fico, būdams pie varas kopš oktobra, tiek pakļauts arvien lielākam sabiedrības, opozīcijas un Eiropas Savienības spiedienam atcelt vai pārskatīt plānus par grozījumiem valsts kriminālkodeksā. 

Fico koalīcijas valdības apstiprinātais plāns paredz slēgt īpašo prokuratūru, kas nodarbojas ar smagāko noziegumu un korupcijas lietām. Tāpat paredzēts samazināt sodus par korupciju un vājināt trauksmes cēlēju aizsardzību, kā arī samazināt noilguma termiņu. Paredzēts, ka lietas no speciālās prokuratūras pārņems reģionālās prokuratūras, kas ar šādiem noziegumiem, tostarp organizēto noziedzību un ekstrēmismu, nav nodarbojušās 20 gadus. 

Lai pieņemtu šos grozījumus, koalīcija vēlas izmantot paātrināto parlamentāro procedūru.

Opozīcijā esošās partijas "Brīvība un solidaritāte" vadītājs Rihards Suliks demonstrantiem norādīja, ka valdības priekšlikumi izskatās tā, it kā tos būtu izstrādājusi mafija.

Tikmēr Slovākijas prezidente Zuzana Čaputova pret valdības plānotajiem grozījumiem iestājusies publiski, paužot bažas, ka tie varētu apdraudēt likuma varu. 

"Tās ir izmaiņas, kas pašos pamatos maina pieeju īpašuma un ekonomiskajiem noziegumiem visplašākajā nozīmē. No parastajām zādzībām līdz organizētajai noziedzībai. Nepareizs vai pilnībā nesagatavots uzstādījums var radīt neprognozējamu kaitējumu sabiedrībai un neatgriezenisku iejaukšanos to personu tiesībās, kuras cietušas no noziedzīgām darbībām," sacīja Čaputova. "Tas ir bezprecedenta gadījums, ka tik lielas izmaiņas kriminālkodeksā notiek bez atbilstoša likumdošanas procesa. Godātie deputāti, jūs gaida svarīgs lēmums. Uzvara vēlēšanās nenozīmē, ka jūsu varā ir darīt visu. Uzvarēt vēlēšanās nozīmē uzņemties lielāko atbildības daļu. Pienākumi ne tikai par jums, jūsu vēlētājiem, bet par visu valsti un tās nākotni."

Ņemot vērā, ka vairāki ar Fico partiju saistīti cilvēki ir ierauti korupcijas skandālos, izmaiņas kriminālkodeksā izskatās pēc mēģinājuma pasargāt Fico partijai pietuvināto personu loku.

Grozījumu pieņemšana nozīmētu to, ka tiek apturētas vairākas augsta līmeņa izmeklēšanas un tiesas procesi. Un dažas lietas, kurās iesaistītas bijušās valsts amatpersonas un uzņēmēji, kuriem ir saistība ar Fico iepriekšējām valdībām, tiks pārkvalificētas par mazāk smagiem nodarījumiem. Fico apgalvo, ka izmaiņas tuvinās vietējos likumus citām Eiropas valstīm un ierobežos politisko neobjektivitāti tiesvedībā.

Viedoklis ir arī Eiropas Parlamentam, kas apšaubījis Slovākijas spēju apkarot korupciju un aizsargāt Eiropas Savienības budžetu, ja grozījumi tiks pieņemti. 

Arī Eiropas Prokuratūra paziņojusi, ka Slovākijas plāni apdraud Eiropas Savienības finanšu interešu aizsardzību un bloka pretkorupcijas sistēmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti