«Eirobarometra» aptauja: Latvijā lielākā daļa respondentu plāno balsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās

Gatavību balsot jūnijā gaidāmajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās izsaka gandrīz divas trešdaļas (65%) aptaujāto Latvijas iedzīvotāju, liecina "Eirobarometra" aptaujas dati. Eiropas Savienības valstīs kopumā attiecīgais rādītājs ir 71%.

Līdzšinējā pieredze gan rāda, ka vismaz attiecībā uz Latviju šie dati varētu būt pārāk optimistiski, jo 2019. gadā EP vēlēšanās Latvijā piedalījās tikai 33,5% balsstiesīgo iedzīvotāju. 2014. gadā vēlētāju aktivitāte bija vēl zemāka: 30,2%.

Saskaņā ar "Eirobarometra" aptaujas datiem Latvijā interesi par vēlēšanām izrāda 47% aptaujāto, bet, ja vēlēšanas notiktu pēc nedēļas, tajās būtu gatavi piedalīties 65% respondentu. Tāpat 76% piekrīt, ka pašreizējā ģeopolitiskajā kontekstā balsošana kļūst arvien svarīgāka.

Eiropas Parlamenta vēlēšanās Latvijā plāno piedalīties 65% respondentu, bet ES kopumā šis rādītājs i...
Eiropas Parlamenta vēlēšanās Latvijā plāno piedalīties 65% respondentu, bet ES kopumā šis rādītājs ir 71%

Eiropas Savienībā (ES) kopumā 60% aptaujāto atzīst, ka ir ieinteresēti jūnijā plānotajās vēlēšanās. 71% apgalvo, ka, visticamāk, piedalīsies balsošanā.

Aptauja rāda, ka iedzīvotājiem svarīgākās problēmas ir cīņa pret nabadzību, veselība, ekonomiskā attīstība un drošība.

Sociologi secina, ka drošības jautājumu aktualitāte būtiski pieaugusi pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. Deviņās valstīs drošība minēta kā aktuālākais jautājums, bet Dānijā, Somijā un Lietuvā to pirmajā vietā ierindoja vairāk nekā puse respondentu.

EP priekšsēdētāja Roberta Metsola, komentējot aptaujas rezultātus, vēsta: "Eiropas iedzīvotāji apzinās, ka izvēlei pie vēlēšanu urnām ir augsta likme, un pašreizējā ģeopolitiskajā kontekstā balsošana ir vēl jo svarīgāka.

Es aicinu mūsu pilsoņus balsot gaidāmajās Eiropas vēlēšanās, lai stiprinātu Eiropas demokrātiju un veidotu Eiropas nākotni."

Šī sasaukuma deputātu pilnvarām tuvojoties beigām, 81% ES pilsoņu ir pozitīvs vai neitrāls priekšstats par EP, bet tikai 18% – negatīvs. Turklāt lielākā daļa ES iedzīvotāju (56%) vēlētos, lai EP būtu nozīmīgāka loma, kamēr tikai 28% domā pretēji, un 10% vēlētos, lai pašreizējā loma nemainītos.

Latvijā pozitīvs vai neitrāls priekšstats par EP ir kopumā 85% aptaujāto, tikai 10% tas ir negatīvs. 60% aptaujāto vēlas, lai EP loma būtu nozīmīgāka, 25% – lai loma būtu mazāk nozīmīga, bet 7% gribētu, lai tā saglabājas bez izmaiņām.

Latvijā vēlētājiem svarīgāko jautājumu sarakstā pirmās trīs vietas ieņem ES aizsardzība un drošība (47%), atbalsts ekonomikai un jaunu darbavietu radīšanai (40%), kā arī sabiedrības veselība (33%).

Kā galvenās vērtības, kuras EP nākotnē būtu jāaizstāv, Latvijas respondenti izvēlas mieru (62%), cilvēktiesību aizsardzību ES un visā pasaulē (31%), kā arī demokrātiju (23%).

64% respondentu atzina, ka ES īstenotie pasākumi ietekmē viņu ikdienas dzīvi. 76% uzskata, ka Latvijas kļūšana par ES dalībvalsti bijusi izdevīga.

KONTEKSTS: 

Eiropas Parlamenta vēlēšanas Eiropas Savienības dalībvalstīs notiks no 6. līdz 9. jūnijam.

Nākamā Eiropas Parlamenta sastāvā Latvijai būs deviņas deputātu vietas pašreizējo astoņu vietā.

Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā notiks 8. jūnijā. Sarakstus pieteikušas 16 partijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti