Eiropas Komisija ierosina piešķirt bezvīzu režīmu Kosovas serbiem

Eiropas Komisija (EK) ierosinājusi piešķirt bezvīzu režīmu Kosovas iedzīvotājiem, kuriem ir Serbijas pases. Sākot ar 2024. gadu, bloks atļaus ieceļot bez vīzām Kosovas pilsoņiem, taču šis lēmums neattiecas uz Kosovas etniskajiem serbiem, kuriem ir Serbijas pases.

Kosova, kuras 1,8 miljonu iedzīvotāju vidū ir aptuveni 120 000 etnisko serbu, 2008. gadā pasludināja neatkarību no Serbijas, bet Belgrada šo soli nekad nav atzinusi.

EK preses sekretārs Kristiāns Vigands sacīja, ka priekšlikums, kas jāapstiprina Eiropas Savienības (ES) likumdevējiem un dalībvalstīm, nozīmētu, ka "uz visiem Rietumbalkānu pilsoņiem attieksies bezvīzu režīms".

Serbijas valdība atzinīgi vērtēja šo lēmumu un paziņoja, ka tas, domājams, stāsies spēkā nākamā gada pirmajos mēnešos.

Etniskie serbi Kosovā "nav un nedrīkst būt otrās šķiras pilsoņi, un viņiem ir visas tiesības, kas gadiem ilgi viņiem tika liegtas", teikts Belgradas paziņojumā.

Kosova, kuras valstiskumu ir atzinušas visas ES dalībvalstis, izņemot piecas, 2022. gadā pievienojās pārējām Rietumbalkānu valstīm, kas pretendē uz dalību blokā.

ES jau gadiem ilgi ir starpniece starp Kosovu un Serbiju, mēģinot atrisināt ilgstošo spriedzi starp abām pusēm, taču tai nav izdevies panākt izrāvienu attiecību normalizēšanā. Francija oktobrī brīdināja, ka nesenā saspīlējuma eskalācija starp abām pusēm varētu novest pie lēmuma par bezvīzu režīmu Kosovai pārskatīšanas, ja tā "neuzņemsies atbildību".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti