Igaunijā skolu reformas rezultātā daļa igauņu bērnu varētu nonākt krievvalodīgā vidē

Igaunija no nākamā mācību gada sāks pāreju uz apmācību igauņu valodā arī mazākumtautību skolās, bet jau pašlaik izskanējušas bažas, ka reformas rezultātā daļa igauņu bērnu varētu nonākt bijušajās "krievu skolās", kur ārpus mācību stundām būs pārsvarā krievvalodīga vide.

Reformas plāns paredz, ka no 2024. gada 1. septembra Igaunijas mazākumtautību skolās 1. un 4. klašu skolēni sāks mācīties igauņu valodā, tādējādi paverot ceļu pakāpeniskai mazākumtautību skolu pārejai uz apmācību tikai igauņu valodā.

Reformas rezultātā vajadzētu izzust atšķirībām starp igauņu un mazākumtautību skolām, taču sākumā šī pāreja noteikti nebūs viegla.

Pašlaik jau daudzi Igaunijas krievvalodīgo bērnu vecāki sūta savus bērnus igauņu skolās, bet reformas rezultātā var izveidoties arī pretēja situācija, kad neliela daļa igauņu bērnu nonāktu bijušajās mazākumtautību skolās, kur bērni savā starpā pārsvarā runā krievu valodā.

Igaunijas galvaspilsētas Tallinas pašvaldība apstiprina, ka viens no kritērijiem, sadalot bērnus pa skolām, būs skolas tuvums bērna dzīvesvietai.

Ja bērna vecāki nebūs izteikuši konkrētas vēlmes par skolu, kurā gribētu sūtīt savu bērnu, viņš varētu tik iedalīts dzīvesvietai tuvākajā skolā.

Tallinas mēra vietnieks Andrejs Kante sarunā ar Igaunijas sabiedrisko mediju atzinis, ka tādējādi daļa igauņu bērnu varētu nonākt mazākumtautību skolās, kas pāriet uz apmācību igauņu valodā.

Turklāt sākumā pāreja attieksies tikai uz daļu bērnu, jo vecākās klases turpinās mācīties krievu valodā, tātad skolā kopumā saglabāsies krievvalodīga vide.

Kante skaidro, ka tā varētu notikt ar igauņu bērniem, kuru vecāki nav aizpildījuši pieteikumu par skolas izvēli un atstājuši šo jautājumu pašvaldības ziņā. Katru gadu Tallinas pašvaldība šādā veidā sadalot ap 200 bērnu.

Igaunijas izglītības ministre Kristina Kallasa paudusi sašutumu par Tallinas amatpersonu izteikumiem.

Viņa uzskata, ka Tallinas dome, kurā pie varas ir Centra partija, šādā veidā mēģina sabotēt pāreju uz apmācību igauņu valodā.

Tallinas pašvaldības rīcību kritizē arī bijušais izglītības ministrs Teniss Lukass no nacionālkonservatīvās partijas "Tēvzeme".

"Kelvarts [Tallinas mērs] un Kante tādējādi īsteno savu plānu, lai diskreditētu pāreju uz mācībām igauņu valodā, sūtot igauņu bērnus mācīties uz krievu skolām."

Lukass uzsver, ka igauņu bērniem jābūt tiesībām mācīties igauniskā vidē, bet mazākumtautību skolās tāda nebūs iespējama, kamēr turpinās pāreja uz mācībām igauņu valodā.

Lukass apgalvo, ka Centra partijas mērķis esot izspiest igauņu ģimenes no Tallinas, lai šī partija, par kuru tradicionāli balso liela daļa krievvalodīgo vēlētāju, varētu vēl ilgi saglabāt varu galvaspilsētā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti