Ungārijas demogrāfijas politika: ģimenēm ar bērniem pabalsti desmitiem tūkstošu apmērā

Ungārijas jaunās ģimenes dāsnos pabalstos saņem pat vairākus desmitus tūkstošu eiro. Valsts tā iecerējusi veicināt demogrāfiju un savu mērķi 10 gadu laikā daļēji arī sasniegusi. Ungārijas demogrāfijas politiku daudzi, lielākoties konservatīvie politiķi, dēvē par labu paraugu pasaulē, taču kritiķi norāda uz to, ka šāda valdības rīcība tikai veicina nevienlīdzību parādos ieslīgušajā valstī.

Ungārijas demogrāfisko politiku liela daļa pasaules konservatīvo un galēji labējo politiķu dēvē par paraugu visai pasaulei. Tā piesaistījusi arī vairāku ievērojamu personu, tostarp ASV uzņēmēja un miljardiera Īlona Maska interesi.

Kopš 2010. gadā Ungārijā pie varas nāca tagadējais premjerministrs Viktors Orbāns, viņš sevi pasludināja par "neliberālu kristietības un ģimenes vērtību aizstāvi". 

Šajā Centrāleiropas valstī, kurā mīt gandrīz 10 miljoni cilvēku, aktuāla bija kļuvusi cīņa pret straujo iedzīvotāju skaita samazināšanos. Orbāna vadībā valstī tika ieviesti dažādi dāsni pabalsti un atbalsta iespējas jaunajām, topošajām un arī daudzbērnu ģimenēm.

Ziņu aģentūras AFP žurnālisti pie kāda bērnudārza Budapeštas centrā sastapa 35 gadus veco uzņēmēju Ištvanu Županu, kurš uz šo mācību iestādi bija atvedis Annu – jaunāko no saviem trim bērniem. Vīrieša ģimene ir tikai viena no daudzām, kas saņēmusi Ungārijas dāsnos pabalstus.

"Mēs esam izmantojuši visu, ko piedāvā valdība, izņemot automašīnas iegādes programmu," Župans sacīja aģentūrai AFP. "Tā ir milzīga palīdzība."

Viņš  atklāja, ka līdz šim ģimene saņēmusi valsts atbalstu vismaz 70 000 eiro apmērā.

35 gadus vecais Ištvans Župans kopā ar meitu Annu dodas uz bērnudārzu Budapeštā
35 gadus vecais Ištvans Župans kopā ar meitu Annu dodas uz bērnudārzu Budapeštā

2015. gadā Ungārijā tika ieviesta programma, lai jaunlaulātajiem pāriem palīdzētu iegādāties mājokli. 2019. gadā valdība paziņoja, ka sievietes, kuras dzemdējušas četrus vai vairāk bērnus, uz mūžu tiks atbrīvotas no nodokļiem.

Tāpat precētas sievietes, kuras ir jaunākas par 40 gadiem, var pieteikties arī vienreizējam aizdevumam 10 miljonu forintu jeb 26 000 eiro apmērā. Parāds tiek dzēsts, tiklīdz viņām piedzimuši vismaz trīs bērni.

Kā var pamanīt, pabalsti gan attiecas tikai uz cilvēkiem, kas dzīvo laulībā. Ungārijas konstitūcijā, kas tika grozīta Orbāna laikā, ir noteikts, ka laulība ir iespējama tikai starp vīrieti un sievieti un ka māte ir sieviete, bet tēvs ir vīrietis. Valsts likumi faktiski aizliedz viendzimuma pāriem adoptēt bērnus.

Pamatojot ieviesto politiku, valdība norādīja uz valstī noslēgto laulību skaitu, kas desmit gadu laikā no 2011. līdz 2021. gadam ir divkāršojies – no 3,6 līdz 7,4 laulībām uz 1000 iedzīvotājiem, kas ir krietni virs Eiropas Savienības (ES) vidējā rādītāja (3,9).

Dzimstības rādītājs Ungārijā vēl 2021. gadā bija vidēji 1,61 bērns uz vienu sievieti, kas ir ievērojams pieaugums, salīdzinot ar 2011. gadu, kad attiecīgais rādītājs bija 1,23.

Ungārija ir pārsniegusi ES vidējo rādītāju, kas ir 1,53 bērni uz vienu sievieti. 

Latvijā šis rādītājs 2021. gadā bija 1,57 bērni uz vienu sievieti, tikai nedaudz zem Ungārijas līmeņa. Igaunijā, kas arī ļoti rūpējas par demogrāfiskā stāvokļa uzlabošanu, tas bija identisks Ungārijas rādītājam (1,61).

Šie rezultāti gan joprojām ir krietni zem Ungārijas valdības uzstādītā mērķa, kas paredz līdz 2030. gadam šo skaitli palielināt līdz 2,1 bērnam uz vienu sievieti.

Kritiķi gan apgalvo, ka valdība tā palielina spiedienu uz dziļi konservatīvās sabiedrības sievietēm, lai tām būtu bērni. Ungārijas Sociālo zinātņu centra pētniece Dorotija Sikra teica, ka šāda politika ir diskriminējoša un veicina nevienlīdzību.

"Pārsvarā no šiem pabalstiem labumu gūst ģimenes ar lielākiem ienākumiem," viņa sacīja ziņu aģentūrai AFP, piebilstot, ka nabadzīgajiem cilvēkiem nav stabila darba vai iekrājumu, kas nepieciešami, lai pieteiktos kredītiem.

Pētniece arī sacīja, ka dāsnais valdības atbalsts jaunajām un lielajām ģimenēm tiek piešķirts uz citu, plašākai sabiedrības grupai nepieciešamu pabalstu rēķina.

Tēvs ar bērnu ierodas bērnudārzā Ungārijas galvaspilsētas Budapeštas centrā
Tēvs ar bērnu ierodas bērnudārzā Ungārijas galvaspilsētas Budapeštas centrā

AFP aptaujātie vecāki gan apgalvoja, ka valsts sniegtais atbalsts nav ietekmējis viņu lēmumu dzemdēt bērnus.

Gabors Naģs, kurš savu 16 mēnešus veco dēlu atveda uz bērnudārzu, teica, ka viņa ģimene saņēmusi valsts atbalstu 35 000 eiro apmērā.

"Tā ir diezgan liela nauda, un būtu muļķīgi, ja mēs to nebūtu paņēmuši, bet tas nav iemesls, kāpēc mums piedzima bērns," sacīja 49 gadus vecais mūziķis, piebilstot, ka mazuļa nākšana pasaulē bijusi neplānota.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti