Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2024. gadā tiks rīkotas no 6. līdz 9. jūnijam

Eiropas Savienības (ES) prezidējošā valsts Zviedrija trešdien paziņoja, ka 2024. gadā plānotās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas 27 dalībvalstīs notiks laika posmā no 6. līdz 9. jūnijam.

Tā kā Latvijā vēlēšanas parasti tiek rīkotas sestdienā, tad EP vēlēšanu datums Latvijā varētu būt 2024. gada 8. jūnijs.

Zviedrijas ES lietu ministre Jesika Rosvalla nosūtījusi vēstuli EP prezidentei Robertai Metsolai, apstiprinot, ka EP vēlēšanas nākamgad tiks rīkotas no 6. līdz 9. jūnijam. Šī vēstule bija atbilde uz Metsolas izteikto ierosinājumu EP vēlēšanas rīkot no 23. līdz 26. maijam.

ES prezidējošās valsts ministres vēstulē paskaidrots, ka, ņemot vērā dalībvalstu nespēju vienoties par konkrētu vēlēšanu laiku, tām pēc noklusējuma jānotiek jūnija sākumā, ka to nosaka pašreiz spēkā esošā EP vēlēšanu kārtība.

Šos vēlēšanu datumus iespējams mainīt tikai ar visu dalībvalstu vienbalsīgu piekrišanu.

"Neviens no alternatīvajiem datumiem neguva nepieciešamo atbalstu, tādēļ tiks piemēroti ES Vēlēšanu tiesību aktā noteiktie datumi," Rosvalla raksta Metsolai.

Vēlēšanu norise jūnija sākumā nozīmē, ka, piemēram, jaunievēlētajiem deputātiem būs mazāk laika sagatavoties darbam Briselē, izveidot vairākumu un vienoties par Eiropas Komisijas sastāvu.

Eiropas Parlamenta deputāti tiek ievēlēti uz piecu gadu termiņu.

2019. gada vēlēšanās ap 60% no 705 EP deputātiem bija jaunievēlēti. Tiek prognozēts, ka arī nākamgad vairāk nekā puse deputātu tiks ievēlēti EP pirmo reizi.

ES Vēlēšanu tiesību akts ir spēkā kopš 1976. gada, kad tika veidoti nosacījumi pirmajām tiešajām EP vēlēšanām, kas notika 1979. gadā. Tas saglabājies nemainīgs, lai gan ES kopš tā laika ir krietni paplašinājusies.

Saeima 11. maijā pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā, paredzot, ka nākamgad paredzētajās EP vēlēšanās tiks izmantots tiešsaistes vēlētāju reģistrs, kas nozīmē, ka vēlētāji varēs balsot jebkurā iecirknī.

Likumprojekts arī paredz, ka vēlēšanu iecirkņi darbu sāks stundu vēlāk nekā ierasts līdz šim – iecirkņi būs atvērti no plkst. 8 līdz plkst. 20.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti