Dienas ziņas

Vācija un Francija palielina palīdzību Ukrainai

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Irāna noliedz palīdzību Krievijai karā pret Ukrainu

Davosas forumā izskan bažas par Tuvo Austrumu konflikta paplašināšanos

Šveices kalnu kūrortā Davosā trešdien turpinās Pasaules ekonomikas forums, kur uzmanības centrā ir bažas par iespējamo konflikta paplašināšanos Tuvajos Austrumos un iespējamās sekas, ko tas varētu radīt pasaules ekonomikai.

No rīta lielākā uzmanība tika pievērsta ASV valsts sekretāra Entonija Blinkena uzrunai, kurā viņš pauda skepsi par pamiera iespēju Ukrainā un arī apsprieda konfliktu Gazā.

"Tuvie Austrumi atrodas pagrieziena punktā, kur valstīm būs jāpieņem smagi lēmumi," atzina Blinkens.

"Man un es domāju, ka arī daudziem citiem, tas, ko mēs katru dienu redzam Gazā, ir stindzinoši. Ciešanas, ko piedzīvo nevainīgi vīrieši, sievietes un bērni, salauž manu sirdi. Jautājums ir: ko ar to darīt?"

Blinkens vaino Trampu par Irānas atstumšanu

Irānas arvien aktīvākā iesaistīšanās Tuvo Austrumu konfliktā satraukusi starptautisko sabiedrību.

Blinkens spriež, ka Irānas agresivitātei ir dziļākas saknes – ne tikai palestīniešu aizstāvība Gazā pret Izraēlas uzbrukumiem. Un tajā viņš vainoja ASV eksprezidentu Donaldu Trampu, kura valdīšanās laikā ASV vienpusēji izstājās no vienošanās ar Irānu.

"Attiecībā uz Irānu – es domāju, ka tā bija liela kļūda saplēst Irānas kodolvienošanos. Mums Irānas kodolprogramma ievietota kā kastē. Bet kad šis līgums tika saplēsts, tā izkļuva no šīs kastes. Un tagad mēs esam tur, kur negribējām būt. Jo mums nav līguma. Tas bija ļoti slikti."

Tikai pēc dažām stundām uz Davosas foruma skatuves kāpa arī Irānas ārlietu ministrs Hoseins Amirabdolahjans, kura ierašanās te dažus pārsteidza, ņemot vērā pārmetumus, ka Irāna atklāti atbalsta teroristu grupas kā "Hamās", "Hizbullāh" un arī tikko notikušo Pakistānas apšaudi. Ministrs neslēpa, ka galvenais Irānas mērķis ir Izraēla, kas esot visa reģiona ienaidnieks.

"Ja Izraēlas režīma genocīda karš apstāsies, tad tas var novest pie citu krīžu un uzbrukumu pārtraukšanas citās reģiona daļās pret Izraēlu," apgalvo Teherānas režīma pārstāvis.

Irānas ārlietu ministrs Hoseins Amirabdolahjans uzstājas Davosas forumā
Irānas ārlietu ministrs Hoseins Amirabdolahjans uzstājas Davosas forumā

Irānas ārlietu ministrs arī noliedza, ka Irāna palīdzētu Krievijai karā pret Ukrainu.

"Mēs nekad, nekad neesam nodrošinājuši Krievijai nevienu dronu vai raķeti, ko izmantot pret Ukrainu."

Makrons sola drošības garantijas Ukrainai

Taču Ukraina vēsta, ka Krievija regulāri apšauda Ukrainas pilsētas ar Irānas droniem "Shahed". Krievijā izveidota šo dronu komplektēšanas rūpnīca.

Francijas prezidents Emanuels Makrons otrdien vakarā Parīzē paziņoja, ka jau februārī viņš gatavojas parakstīt vienošanos par drošības garantijām Ukrainai.

"Mums ir vajadzīga spēcīga Eiropa, kas noraida bloku loģiku un kas var zināmā mērā palīdzēt mums tikt galā ar jaunām nestabilitātēm. Manuprāt, lielākais risks ir Krievijas karš pret Ukrainu.

Mēs cieši strādājam ar visiem mūsu Eiropas partneriem, it sevišķi ar britu partneriem. Mēs esam procesā, lai pabeigtu vienošanos, kas tiks parakstīta tuvāko nedēļu laikā. Tā būs divpusējā vienošanās, kas sniegs garantijas. Mēs arī nodrošināsim jaunas piegādes."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti