Pasaules panorāma

Baltijas un Islandes ārlietu ministri apmeklē Gruziju

Pasaules panorāma

Zīmju valodā. Pasaules Panorāma

Slovākijas eksperts: Šoks un padziļinātas polarizācijas risks

Slovākijas politologs: Atentāts pret Fico var padziļināt sabiedrības šķelšanos

Trešdien notikušais uzbrukums Slovākijas premjeram Robertam Fico ir šokējošs, jo mūsdienu Slovākijas vēsturē nekas tāds nav piedzīvots, LTV raidījumam "Pasaules panorāma" atzina Slovākijas Zinātņu akadēmijas Politikas zinātnes institūta direktors Jurajs Marušiaks. Viņš brīdina, ka tas var novest pie vēl lielākas polarizācijas un sašķeltības sabiedrībā.

"Pirmā reakcija ir šoks, jo neviens to negaidīja. Tāpēc es domāju, ka visi politiskās skatuves dalībnieki apzinās, ka tā ir katastrofa Slovākijas demokrātijai.

Jo neatkarīgi no katra individuālās attieksmes pret Robertu Fico un neatkarīgi no tā, vai kāds viņu atbalsta vai ir viņa pretinieks, visi apzinās, ka tam, kas notika, būs briesmīga un liela ietekme uz demokrātijas nākotni mūsu valstī," secina Marušiaks.

"Cilvēki, kuri atbalsta pašreizējo koalīciju, apsūdz opozīciju par vismaz politisko atbildību par šo atentāta mēģinājumu."

Politologs norāda, ka notikušais ir uzbrukums premjerministram, kurš ievēlēts demokrātiskā ceļā, tātad tas bija uzbrukums demokrātijai.

"Domāju, ka tas var tikt izmantots politiskās konfrontācijas eskalācijai valstī. Slovākija jau tagad ir dziļā politiskā konfrontācijā.

Jau daudzus gadus Roberts Fico ir bijis politiķis, kurš polarizē sabiedrību. Līdz ar to viņam ir vai nu atbalstītāji, vai ļoti kvēli pretinieki vai pat ienaidnieki.

Slovākijas sabiedrība ir ļoti sašķelta, jo īpaši kopš kovida pandēmijas, kopš 2020. gada. Un šī šķelšanās saasinājās pēc kara sākuma Ukrainā."

Marušiaks norāda, ka Fico regulāri rīkoja valdības sēdes ne tikai Bratislavā, bet arī reģionos. Lielākā daļa viņa vēlētāju un atbalstītāju ir no vietām ārpus lielajām pilsētām Bratislavas un Košices.

"Viņa vēlētāji lielākoties dzīvo lauku rajonos vai mazākās pilsētās. Un šāds teroruzbrukums premjerministram vai jebkuram citam politiķim – mūsdienu Slovākijā iepriekš tāds nav noticis," secina Marušiaks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti