Dienas ziņas

Reidos pierobežā cīnās ar nelegālās televīzijas izplatīšanu

Dienas ziņas

Rīgā iebraucot Daugavā, gājis bojā cilvēks

Kopenhāgenā deg 400 gadu vecais biržas nams

Kopenhāgenā aizdegusies vēsturiskā Biržas ēka

Dānijas galvaspilsētas Kopenhāgenas centrā otrdien no rīta izcēlies ugunsgrēks 400 gadu vecajā Biržas ēkā, kas ir viens no vecākajiem namiem Kopenhāgenā. Ugunsgrēka rezultātā iebrucis ēkas tornis; ugunsdzēsēji turpina cīņu ar liesmām.

Cietušo ugunsgrēkā nav, taču Dānijas tirdzniecības palāta, kas mita vēsturiskajā celtnē, palikusi bez mājvietas.  Izsaukumu uz notikuma vietu ugunsdzēsēji saņēma pusastoņos no rīta.

Šobrīd ēka tiek rekonstruēta. Sastatnes ap to ugunsdzēsējiem apgrūtināja piekļuvi un liesmu dzēšanu, savukārt biržas vara jumts noturēja iekšā karstumu. Vairākām ēkas daļām ugunsdzēsēji nevarēja piekļūt, jo tas bija pārāk bīstami.

Klātesošie cilvēki noelsās, kad tās biržas ēkas 56 m augstā ikoniskā smaile, kuru veido 4 kopā savijušies pūķi, sabruka liesmās.

"Šovakar es varētu raudāt... Bet šobrīd runa ir par to, kā glābt to, ko varam. Par laimi, mums ir izdevies izglābt lielāko daļu vērtīgo mantu un neviens nav cietis. Policija un ugunsdzēsēji ir bijuši brīnišķīgi. Tā ir 400 gadu sena vēsture – mums tur iekšā bija visas vēsturiskās liecības par to, kā veidojās Dānijas sabiedrība," sacīja Dānijas Tirdzniecības palātas izpilddirektors Braiens Mikelsens.

17. gadsimta pirmajā pusē celtā biržas ēka ir veidota Nīderlandes renesanses stilā un ir viena no Kopenhāgenas vecākajām celtnēm. Tā atrodas līdzās Dānijas parlamentam. Tā ir populārs tūrisma objekts un ir fotografēta un filmēta miljoniem reižu.

"Tas ir absolūti briesmīgi. Tas ir liels pagodinājums strādāt tik ikoniskā vēsturiskā ēkā. Ir vienkārši šausmīgi stāvēt un skatīties," tikmēr pauda Dānijas Tirdzniecības kameras darbiniece Pia Linda.

"Tas ir vienkārši šausmīgi…. Es biju ceļā uz Dānijas nacionālo arhīvu un atnākot uz šejieni, te bija biezi dūmi. Tie šobrīd ir visā Kopenhāgenā. Un es tikai domāju, ak Dievs, tas, ko es šobrīd elpoju, ir 400 gadu vēsture," teica Dienviddānijas Universitātes vēsturniece Dženija Junghausa.

Biržas ēkā atrodas arī nozīmīga mākslas kolekcija, un cilvēki steidzās palīgā neatliekamās palīdzības dienestiem, lai to glābtu.

"Visas gleznas un visas vērtīgās lietas, kuras bija iespējams saglabāt, ir izglābtas. Cik gleznu – nevaru vēl pateikt, to rādīs vēlāk veiktās reģistrācijas," teica ārkārtas situāciju vadītājs Jakobs Vedsteds.

Kopenhāgenas iedzīvotāji otrdien arī aicināti palikt iekštelpās, jo no debesīm pēc ugunsgrēka aizvien birst pelni, sarunā Latvijas Radio stāstīja Zane Burkevica. Viņa Dānijā dzīvo jau gandrīz 13 gadus.

"Apkārtnes iedzīvotājus lūdz neiet ārpus mājas un neierasties savās darbavietās. Tas gan bija no rīta puses. Paldies Dievam, mani notikušais nav ietekmējis," viņa teica.

Taujāta, cik liela nozīme ēkai bijusi Kopenhāgenā, Burkevica skaidroja, ka ugunsgrēks zināmā mērā pielīdzināms tam, kas 2013. gadā skāra Rīgas pili.

"Iedomājieties pašu pilsētas centru. Tas ir tāpat, kā iet caur Vecrīgu un redzēt "Trīs brāļus" vai iet pa kādu no pazīstamajiem tiltiem. Kopenhāgenā šī ēka bija pilsētas sastāvdaļa – redzams un atpazīstams objekts jau vairākus gadsimtus," viņa teica.

Zane arī uzsvēra, ka īpaši vērtīga bija ne tikai ēka, bet arī dažādi vēsturiski nozīmīgi priekšmeti un mākslas darbi, kas tajā tika glabāti.

"Runa ir arī par visu to, kas bijis ēkas iekšpusē, gan šiem visiem kultūrvēsturiskajiem mākslas dārgumiem – gleznām, kā arī Biržas bibliotēku, kur bija ļoti daudz vērtīgu grāmatu un dokumentu. Un vēl joprojām nav skaidrs, cik daudz no šīm lietām ir izdevies izglābt. Bet tās, kuras ir izdevies izglābt – tās jau ir Nacionālā muzeja aizgādībā slepenā vietā. Viņi cenšas apzināt postījumus," turpināja Burkevica.

Zane arī stāstīja, ka viņai apkārt esošie cilvēki un tie Dānijas iedzīvotāji, kas savu viedokli pauduši sociālajos tīklos, pārsvarā šķiet patiesi noskumuši:

"Varbūt arī šokēti savā ziņā, ka kaut kas tāds varēja notikt. Ņemot vērā, ka ēku tieši restaurēja par godu tās 400 gadu jubilejai. Cilvēki ir arī saskatījuši ārkārtīgi bēdīgu faktu, ka ugunsgrēks izcēlies dienā, kad bijusī Dānijas karaliene Margrēte II svin savu dzimšanas dienu. Cilvēki pārsvarā ir bēdīgi."

Tāpat viņa norādīja, ka Dānijas Tirdzniecības kamera saņēmusi daudz zvanu no uzņēmumiem un arī vienkārši valsts iedzīvotājiem, kas piedāvājuši savu palīdzību. 

"Rīta pusē tas vairāk bija saistīts ar to, ka jāskrien iekšā ēkā un jāglābj gleznas. Tās burtiski fiziski stiepa ārā, raujot no sienām. Cik vien ātri var iznest," piebilda Burkevica.

Biržas ēka būvēta 1625. gadā. Tā bija slavena ar savu 56 metrus augsto torni. Biržas nams atrodas netālu no Dānijas parlamenta ēkas.

Pēdējā laikā Biržas namā notika rekonstrukcijas darbi, tādēļ to ieskāva sastatnes.

Dānijā šo ugunsgrēku daudzi jau salīdzina ar ugunsnelaimi, kas pirms pieciem gadiem nodarīja lielus postījumus Parīzes Dievmātes katedrālē.

 

"Tas ir briesmīgi. Tas bija viens no skaistākajiem pilsētas namiem. Katru dienu gāju tam garām. Tas ir kā ar Parīzes Dievmātes katedrāli," Dānijas televīzijai stāsta kāds ugunsgrēka aculiecinieks.

Parīzes Dievmātes katedrāli pēc rūpīgas restaurācijas šogad decembrī atkal plānots atvērt apmeklētājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti