Igaunijā rosina ļaut Eiropas Parlamenta vēlēšanās balsot no 16 gadu vecuma

Igaunijas parlamenta koalīcijas deputāti rosinājuši grozījumus likumdošanā, lai samazinātu vecuma slieksni, no kura ļauts balsot Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās.

45 deputātu iniciatīva paredz balsot ļaut sākot no 16 gadu vecuma līdzšinējo 18 vietā, kā arī – samazināt minimālo kandidēšanas vecumu uz 18 līdzšinējā 21 vietā.

Likumprojekta iniciatoru mērķis ir iesaistīt vairāk jauniešu Eiropas lietu apspriešanā un lemšanā. Dalība Eiropas Parlamenta vēlēšanās ietekmē Eiropas līmeņa lēmumus, kas skar jauniešu intereses, vajadzības un nākotni, uzskata pārmaiņu atbalstītāji.

Paskaidrojuma rakstā uzsvērts, ka vēlēšanu vecums jau pazemināts līdz 16 gadiem, kad 2017. gadā jaunieši, kas ir vismaz 16 gadus veci, kā vēlētāji pirmo reizi piedalījās Igaunijas pašvaldību vēlēšanās. Pat ja Igaunija šādu lēmumu pieņems, tas attieksies tikai uz 2029. gada Eiropas parlamenta vēlēšanām.

Jau šobrīd atsevišķās Eiropas Savienības (ES) valstīs jaunieši, kas vēl nav sasnieguši 18 gadu vecumu, drīkst balsot EP vēlēšanās. 

Beļģijā kopš 2022. gadā balsot Eiropas Parlamenta  vēlēšanās atļauts no 16 gadu vecuma. Tiesa, vēl līdz pagājušam gadam to varēja darīt vien tie pilngadību nesasniegušie jaunieši, kas bija iesnieguši pieprasījumu balsot savas dzīvesvietas pašvaldībai.

2023. gada 20. jūlijā Beļģijas Konstitucionālā tiesa atzina, ka šī ir prasība ir antikonstitucionāla, tāpēc šobrīd balsošanas vecuma slieknsis visā valstī noteikts no 16 gadu vecuma.

Arī Vācijā pērn samazināts EP vēlēšanās atļautais balsotāju minimālais vecums. Tagad to drīkst darīt no 16 gadiem. 

Balsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās no 16 gadu vecuma drīkst arī Maltā un Austrijā, savukārt Grieķijā to drīkst darīt no 17 gadiem. Visās pārējās ES dalībvalstīs balsošanas vecums ir 18 gadi.

KONTEKSTS:

Eiropas Parlamenta vēlēšanas Eiropas Savienības dalībvalstīs notiks no 6. līdz 9. jūnijam.

Nākamā Eiropas Parlamenta sastāvā Latvijai būs deviņas deputātu vietas pašreizējo astoņu vietā.

Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā notiks 8. jūnijā. Sarakstus pieteikušas 16 partijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti