Nīderlandes Senāta vēlēšanās negaidītus panākumus guvusi zemnieku izveidotā protesta partija

Nīderlandē trešdien notikušajās reģionālajās vēlēšanās uzvarējusi salīdzinoši jaunā Fermeru-pilsoņu kustība (BoerBurgerBeweging jeb BBB), liecina nobalsojušo velētāju aptaujas.

BBB uzvarai var būt nacionāla mēroga nozīme, jo reģionālo vēlēšanu rezultāti nosaka arī parlamenta augšpalātas – Senāta – sastāvu.

Aptaujas liecina, ka BBB varētu iegūt 15 no 75 vietām Senātā, bet premjerministra Marka Rites pārstāvētā liberāli konservatīvā Tautas partija brīvībai un demokrātijai (VVD) – tikai desmit vietas.

BBB tika dibināta 2019. gadā, un parlamentā tā šobrīd ir pārstāvēta tikai ar vienu deputātu, taču zemkopju partija ir spējusi uzrunāt plašākas aprindas, kurās pieņemas spēkā pret līdzšinējo politisko eliti vērsti noskaņojumi.

Nīderlandes zemkopjus ir saniknojušas valdības ieceres samazināt mājlopu skaitu, lai tādējādi mazinātu  siltumnīcefekta gāzu izmešus, šajā nolūkā pat likvidējot daļu fermu.

Šī iecere izraisījusi plašus protestus, lauksaimniekiem ar traktoriem bloķējot valdības ēkas.

Nīderlandiešu fermeru protesti izpelnījušies arī starptautisku atbalstu, tai skaitā no bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa.

BBB solījusi šos plānus apturēt, un partijai tagad būs iespēja sadarboties ar citām partijām Senātā, lai to panāktu.

Nīderlandes valdība apgalvo, ka tai līdz 2030. gadam jāsamazina slāpekļa emisija par 50%, sevišķi vainojot piesārņojumā lauksaimniecībā izmantoto mēslojumu un kūtsmēslus.

Valdība norādījusi, ka tai jāpilda Nīderlandes tiesas rīkojums, kurā teikts, ka tā ir pārkāpusi Eiropas Savienības (ES) noteikumus par slāpekļa izmešiem, kas ietekmē augsni un ūdeni.

Taču lauksaimnieki uzskata, ka valdības attieksme pret viņiem ir negodīga, salīdzinot ar tādām nozarēm kā būvniecība, rūpniecība un transports.

Nobalsojušo velētāju aptaujas liecina, ka BBB ieguvusi pirmo vietu visās provincēs, kur tika veiktas aptaujas, tai skaitā Overeiselas provincē, kur izcīnījusi 31,3% balsu, un Ziemeļholandes provincē, kur ieguvusi 14,3% balsu.

Saskaņā ar aptaujām labējā partija "Forums par demokrātiju" (FvD), kas uzvarēja iepriekšējās reģionālajās vēlēšanās 2019. gadā, šoreiz cietusi sakāvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti