Pēc ziņām par Navaļnija nāvi ārvalstu politiķi norāda uz Kremļa atbildību

Pēc ziņām par Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija nāvi Latvijas prezidents un vairāku citu valstu politiķi norādījuši uz Kremļa atbildību. Tikmēr Kremļa oponenti, kas pametuši Krieviju, ir tiešāki - Navaļnija nāvi sauc par slepkavību. Dažādās pasaules valstīs tiek ziņots par piemiņas pasākumiem saistībā ar ziņām par ieslodzījumā mirušā opozicionāra nāvi. 

Komentējot ziņu par Navaļnija nāvi, Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs sociālajā vietnē "X" pauda, ka politiķi brutāli noslepkavoja Kremlis. Viņš arī izteica līdzjūtību Navaļnija ģimenei un draugiem.

Tāpat satraukumu par šīm ziņām paudis Latvijas ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"): "Viņa nāve pilnībā ir uz Putina noziedzīgā režīma sirdsapziņas."

ASV prezidents Džo Baidens pavēstīja, ka par Navaļnija nāvi ir atbildīgs Putins, un tas ir kārtējais pierādījums Putina nežēlībai.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis uzskata, ka acīmredzami Navaļniju nogalinājis Putins, "tāpat kā tūkstošiem citu cilvēku, kas spīdzināti šīs vienas būtnes dēļ.

Putinam ir vienalga, kas mirst, lai tik viņš saglabātu savu amatu. Putinam ir jāzaudē viss, jāzaudē viss un jāatbild par to, ko viņš ir izdarījis," Zelenski citē raidsabiedrība BBC.

Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska, kuras vīrs, opozīcijas līderis Sergejs ir ieslodzījumā Baltkrievijā,  šo ziņu komentēja, norādot, ka "šī nāve ir vēl viens pierādījums tam, ka diktatoriem cilvēka dzīvība nav vērtība. Putina režīms, tāpat kā [Baltkrievijas vadītāja Aleksandra] Lukašenko režīms, cenšas atbrīvoties no oponentiem ar jebkādiem līdzekļiem, lai saglabātu varu."

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens paziņojis, ka Krievija ir atbildīga par Navaļnija nāvi cietumā.

"Viņa nāve Krievijas cietumā, kā arī ieciklēšanās un bailes no viena cilvēka tikai pasvītro Putina izveidotās sistēmas vājumu un puvi," Minhenes drošības konferences kuluāros Vācijā sacīja Blinkens.

Arī Norvēģijas ārlietu ministrs Espens Bārts Eide uzsvēris, ka Maskava ir atbildīga par opozicionāra nāvi, piebilstot, ka viņu dziļi apbēdina šī ziņa, vēsta ziņu aģentūra AFP.

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs paziņoja, ka viņu "dziļi apbēdina un satrauc" ziņojumi par Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija nāvi, ziņo "Reuters". "Mums ir jānoskaidro visi fakti, un Krievijai ir jāatbild uz visiem nopietnajiem jautājumiem par viņa nāves apstākļiem," teica Stoltenbergs.

Francijas ārlietu ministrs Stefāns Sežurns paziņoja, ka Navaļnijs samaksājis ar savu dzīvību par savu pretošanos Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam. "Viņa nāve soda kolonijā atgādina mums par Vladimira Putina režīma realitāti," norādīja ministrs, izsakot līdzjūtību Navaļnija ģimenei un Krievijas tautai.

Navaļnija nāve ir "šausmīgas ziņas" un "milzīga traģēdija" Krievijas iedzīvotājiem, paziņoja Lielbritānijas premjerministrs Riši Sunaks. "Kā niknākais Krievijas demokrātijas aizstāvis, Aleksejs Navaļnijs savas dzīves laikā demonstrēja neticamu drosmi," Sunaks norādīja sociālās saziņas tīklā "X".

Līdzīgi arī Vācijas kanclers Olafs Šolcs sacījis, ka Krievijas opozīcijas līderis par savu drosmi samaksājis ar dzīvību.

Eiropadomes prezidents Šarls Mišels paziņojis: Eiropas Savienība uzskata, ka tikai Krievijas režīms ir atbildīgs par Navaļnija traģisko nāvi.

"Aleksejs Navaļnijs cīnījās par brīvības un neatkarības vērtībām. Savu ideālu vārdā viņš upurēja sevi. Es izsaku visdziļāko līdzjūtību viņa ģimenei un tiem, kuri cīnās par demokrātiju visā pasaulē visdrūmākajos apstākļos. Cīnītāji mirst. Bet cīņa par brīvību nekad nebeidzas," paziņoja Mišels.

KONTEKSTS:

Krievijas Ieslodzījuma lietu pārvalde piektdien, 16. februārī, paziņoja, ka labošanas darbu kolonijā miris ieslodzītais Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs, kurš atradās ieslodzījumā kopš 2021. gada. Tomēr Navaļnija komandas rīcībā pagaidām nav informācijas, kas apstiprinātu viņa nāvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti