Panorāma

Navaļnijs: Ļaunuma uzvarai vajag tikai labu cilvēku vienaldzību

Panorāma

Panorāma

Miris Kremļa opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs

Krievijā valdošais režīms paziņojis par ieslodzītā opozīcijas līdera Navaļnija nāvi

Krievijas Ieslodzījuma lietu pārvalde piektdien paziņoja, ka labošanas darbu kolonijā miris ieslodzītais Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs. Viņam bija 47 gadi.

Krievija paziņojusi par opozīcijas līdera Navaļnija nāvi
00:00 / 02:25
Lejuplādēt

Krievijas politikā Navaļnijs bija pretrunīgi vērtēta personība, bet ar nenogurstošo cīņu pret diktatora Vladimira Putina izveidoto režīmu viņš bija kļuvis par simbolu tai Krievijas sabiedrības daļai, kas vēl cerēja uz demokrātiju un "gaišās nākotnes" Krieviju.

Šīs cerības vārdā Navaļnijs pirms trim gadiem, 2021. gada janvārī, atgriezās Krievijā, lai gan skaidri zināja, ka tur viņu sagaida kriminālvajāšana un cietums, iespējams, pat nāve.

Navaļnija līdzgaitnieki un rietumvalstu līderi uzsver, ka Navaļnija nāvē ir vainojams Putina režīms.

ĪSUMĀ:

  • Krievijas cietumu pārvalde piektdien paziņoja par Alekseja Navaļnija nāvi ieslodzījumā.
  • Navaļnija komandas rīcībā pagaidām nav informācijas, kas apstiprinātu viņa nāvi.
  • Kremlis, visticamāk, nepieļaus neatkarīgu izmeklēšanu par Navaļnija nāves cēloņiem.
  • Navaļnija sieva Jūlija: Putinam būs jāatbild par to, ko viņš izdarījis ar valsti un manu ģimeni.
  • Navaļnijs bija spilgtākais Krievijas diktatora Putina pretinieks. Viņš atradās ieslodzījumā kopš 2021. gada.
  • Vēl otrdien tika ziņots, ka Navaļnijs kolonijā jau 27. reizi nosūtīts uz soda izolatoru.
  • Latvijas un citu valstu politiķi norāda uz Kremļa atbildību opozicionāra nāvē.
  • Uz jautājumu, kā Krievijas demokrātijas atbalstītājiem rīkoties viņa noslepkavošanas gadījumā, Navaļnijs reiz atbildēja: nepadoties!

Navaļnijs bija ieslodzīts labošanas darbu kolonijā "Polārais vilks" Jamalas Ņencu autonomajā apvidū Krievijas ziemeļos, kur izcieta piespriesto 19 gadu cietumsodu par "ekstrēmismu".

"Labošanas darbu kolonijā Nr. 3 notiesātais Navaļnijs pēc pastaigas sajutās slikti, gandrīz uzreiz zaudēja samaņu," teikts Krievijas Ieslodzījuma lietu pārvaldes paziņojumā.

Cietuma darbinieki nekavējoties esot izsaukuši "ātro palīdzību". Tā esot ieradusies mazāk nekā 10 minūšu laikā; mediķi vairāk nekā pusstundu esot centušies reanimēt Navaļniju, taču nesekmīgi.

"Tika veikti visi nepieciešamie reanimācijas pasākumi, kas nedeva pozitīvu rezultātu. Neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsti konstatēja notiesātā nāvi. Nāves cēlonis tiek noskaidrots," teikts paziņojumā.

Tiek risināts jautājums par līķa sekciju, bet Krievijā valdošais režīms, visticamāk, neļaus veikt neatkarīgu izmeklēšanu par Navaļnija nāves cēloņiem.

Navaļnija komandas rīcībā pagaidām nav informācijas, kas apstiprinātu viņa nāvi.

Navaļnija sieva Jūlija piektdien bija aicināta uzstāties Minhenes drošības konferencē.

"Es nezinu, vai ticēt tām briesmīgajām ziņām, ko mēs saņemam tikai no Krievijas valsts informācijas avotiem. Mēs nevaram ticēt Putinam un Putina valdībai; viņi vienmēr melo.

Bet, ja tā ir taisnība, tad es vēlos, lai Putins, visa viņa apkārtne, Putina draugi, viņa valdība zinātu: viņiem būs jāatbild par to, ko viņi izdarījuši ar mūsu valsti, ar manu ģimeni un manu vīru. Un šī diena pienāks ļoti drīz," teica Jūlija Navaļnija.

"Mums nav nekāda pamata ticēt valsts propagandai. Ja tā ir patiesība, tad nevis "Navaļnijs nomira", bet gan "Putins nogalināja Navaļniju", un tikai tā. Taču es viņiem neticu ne par kapeiku," vēsta viens no Navaļnija līdzgaitniekiem Leonīds Volkovs.

Navaļnija advokāts Leonīds Solovjovs teicis, ka "advokāts Navaļniju apmeklējis trešdien un tad viss esot bijis kārtībā".

Krievijas propagandas mediji spriež, ka Navaļniju varētu būt nonāvējis trombs.

Par Navaļnija nāvi esot informēts Krievijas vadonis Vladimirs Putins, paziņojis viņa runasvīrs Dmitrijs Peskovs, piebilstot, ka nāves cēlonis jānosaka mediķiem.

Valsts domes priekšsēdētājs Vjačeslavs Volodins paziņojis, ka Navaļnija nāvē esot vainojama "Vašingtona un Brisele".

Navaļnijs – spilgts Putina kritiķis

Navaļnijs bija spilgtākais Krievijas diktatora Putina pretinieks. Viņš atradās ieslodzījumā kopš 2021. gada.

Aleksejs Navaļnijs (vidū) piedalās Maskavā nošautā opozīcijas līdera Borisa Ņemcova piemiņas pasākum...
Aleksejs Navaļnijs (vidū) piedalās Maskavā nošautā opozīcijas līdera Borisa Ņemcova piemiņas pasākumā, 2019. gadā. Tagad arī pats Navaļnijs ir kļuvis par Putina režīma upuri

Navaļnija tuvinieki un draugi jau daudzkārt bija pauduši bažas, ka ieslodzījums ir smagi iedragājis Alekseja veselību un viņa dzīvība ir apdraudēta.

Ziņa par Navaļnija nāvi izskanējusi nepilnu mēnesi pirms marta vidū gaidāmajām Krievijas prezidenta "vēlēšanām", kurās diktators Putins vēl uz sešiem gadiem tiks apstiprināts Kremļa saimnieka amatā.

2018. gadā arī Navaļnijs gribēja piedalīties Krievijas prezidenta vēlēšanās, taču netika pielaists. Viņa komandai nācās cīnīties pret valdošo režīmu ar citiem paņēmieniem, piemēram, veicot izmeklēšanu par Putina režīma augstākajos slāņos plaši izplatīto korupciju.

2020. gada vasarā bija mēģinājums noindēt Navaļniju ar "Novičok" indi; pēc tam viņš ilgu laiku ārstējās Vācijā. Navaļnija komandas veiktā izmeklēšana liecināja, ka saindēšanu veica Krievijas specdienestu aģenti.

2021. gada janvārī pēc ārstēšanās Vācijā Navaļnijs atgriezās Krievijā un nekavējoties tika apcietināts. Pret viņu tika ierosināti vairāki tiesas procesi.

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs ar sievu Jūliju, dēlu Zaharu un meitu Darju, 2020. g...
Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs ar sievu Jūliju, dēlu Zaharu un meitu Darju, 2020. gadā

2023. gada augustā viņam piesprieda kārtējo cietumsodu, 19 gadu ieslodzījumu par "ekstrēmismu". Gada beigās Navaļnijs tika pārvests uz koloniju Arktikā, Jamalas Ņencu autonomajā apgabalā.

Vēl otrdien, 14. februārī, "Radio Brīvība" ziņoja, ka Navaļnijs kolonijā jau kārtējo, 27. reizi ir nosūtīts uz soda izolatoru, ko izveidojusi Jamalas soda izciešanas kolonijas administrācija. Šī bija 27. reize, kad viņam piemērots šāds disciplinārsods, kopumā uz vairāk nekā 300 dienām.

Pirms tam pēdējoreiz politiķis uz izolatoru tika nosūtīts 1. februārī, bet to pameta 11. februārī. Kāds bija iemesls pēdējai nosūtīšanai uz soda izolatoru, netiek ziņots, norādīja "Radio Brīvība".

Nosacījumi soda izolatorā ir īpaši stingri: ieslodzītajam netiek izsniegta gultas veļa, aizliegti apmeklējumi, telefonsarunas, sūtījumu saņemšana no ārpuses, pastaigas un pārtikas iegāde veikalā.

Viens no Putina režīma pretiniekiem Garijs Kasparovs secina:

"Putins nesekmīgi mēģināja nogalināt Navaļniju ātri un slepeni ar indi, bet tagad ir noslepkavojis viņu lēni un publiski cietumā. Viņš tika nogalināts, jo atmaskoja Putinu un viņa blēžu un zagļu mafiju."

Norāda uz Kremļa atbildību

Komentējot ziņu par Navaļnija nāvi, Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs sociālajā vietnē "X" pauda, ka politiķi brutāli noslepkavoja Kremlis. Viņš arī izteica līdzjūtību Navaļnija ģimenei un draugiem.

Tāpat satraukumu par šīm ziņām paudis Latvijas ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"): "Viņa nāve pilnībā ir uz Putina noziedzīgā režīma sirdsapziņas."

Dokumentālajā filmā "Navaļnijs", kas pagājušogad saņēma "Oskara" balvu, Aleksejam tika uzdots jautājums, kāds būtu viņa vēstījums Krievijas tautai gadījumā, ja valdošais režīms viņu nogalinās.

"Ļoti vienkārši: nepadoties! Nedrīkst padoties. Ja tā notiktu, tas nozīmētu, ka šobrīd mēs esam ārkārtīgi spēcīgi, ja jau viņi izlēma mani nogalināt. Atcerieties, ka mēs esam milzīgs spēks, kuru apspiež šie sliktie puiši tikai tāpēc, ka mēs neapzināmies, cik patiesībā esam spēcīgi.

Viss, kas vajadzīgs ļaunuma uzvarai – lai labie cilvēki neko nedarītu. Tādēļ nevajag ļauties bezdarbībai."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti