Sorosa finansētie «Atvērtās sabiedrības» fondi izbeigs darbību Eiropas Savienībā

Ungāru izcelsmes amerikāņu miljardiera un filantropa Džordža Sorosa dibinātais nevalstisko organizāciju tīkls "Atvērtās sabiedrības fondi" gatavojas pārtraukt finansēt lielāko daļu projektu Eiropas Savienības dalībvalstīs, lai pievērstos aktivitātēm citos pasaules reģionos.

Latvijā darbojas Sorosa organizācijas finansētais "Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS", kas iepriekš bija pazīstams ar nosaukumu "Sorosa fonds–Latvija".

Sorosa finansētie «Atvērtās sabiedrības» fondi izbeigs darbību Eiropas Savienībā
00:00 / 03:16
Lejuplādēt

Līdzekļus novirzīs uz citiem reģioniem

Ziņu aģentūras "Reuters" rīcībā ir nonākusi "Atvērtās sabiedrības fondu" sadarbības partneriem adresēta vēstule, kurā ir teikts, ka organizācija ir uzņēmusi jaunu stratēģisko virzienu, kas paredz gandrīz pilnībā izbeigt darbu Eiropas Savienībā.

Lēmums ir pamatots ar to, ka Eiropas Savienības institūcijas un dalībvalstu valdības atvēl ievērojamus līdzekļus cilvēktiesību, brīvības un iekļaujošākas sabiedrības veicināšanai, kas līdz šim ir bijis "Atvērtās sabiedrības fondu" galvenais darbības virziens.

Tāpēc vairums līdzekļu, kas līdz šim bija atvēlēti Eiropas Savienībai, turpmāk tiks novirzīti demokrātijas un atvērtas sabiedrības veicināšanai citur pasaulē.

Vēstulē arī rakstīts, ka organizācija pievērsīs uzmanību Eiropas Savienībai galvenokārt tikai "saistībā ar tās lomu svarīgākajos globālajos jautājumos". Tāpat paredzēts turpināt finansēt projektus, kuru mērķis ir atbalstīt romu kopienas bloka dalībvalstīs.

Organizācijas restrukturizāciju plānots īstenot nākamgad, tāpēc tās Eiropas Savienības programmas varētu noslēgties jau 2024. gadā.

Vienlaikus "Atvērtās sabiedrības fondi" turpinās darbu Moldovā, Ukrainā un Rietumbalkānu valstīs, lai finansētu programmas, kas ir paredzētas cilvēktiesību, demokrātijas un caurskatāmākas valsts pārvaldes veicināšanai.

Filantrops, kuru daudzi uzskata par ļaundari

Kopš komunistisko režīmu krišanas Austrumeiropā 1989. gadā Ungārijā dzimušā ebreja Džordža Sorosa dibinātā organizācija ir atvēlējusi simtiem miljoniem dolāru, lai stiprinātu pilsonisko sabiedrību, kas ir viens no demokrātijas stūrakmeņiem.

Taču Sorosa organizācijas aktivitātes kādreizējās sociālisma valstīs ir izsaukušas arī lielu pretestību, galvenokārt no nedemokrātiski domājošiem politiķiem, kuri ir izplatījuši arī dažādas sazvērestības teorijas par Sorosu.

Žurnāliste un publiciste Emilija Tamkina, kura ir sarakstījusi grāmatu par Sorosu, norāda uz diviem iemesliem, kāpēc ir populāras ar Sorosu saistītas sazvērestību teorijas.

"Pirmkārt, jūs nevarat iedomāties perfektāku tipiska multfilmu ļaundara tēlu. Un tas ir saistīts tikai ar viņa biogrāfiju. Tāpēc, ka viņš ir no Ungārijas. Tāpēc, ka viņš dzīvo Ņujorkā. Tāpēc, ka viņš darbojas finanšu jomā un ir ebrejs.

Šīs visas ir īpašības, kas spēcīgi iedarbojas uz cilvēku stereotipiem," Tamkina sacīja intervijā raidsabiedrībai "Deutsche Welle".

"Otrkārt, tas ir saistīts ar Sorosa filozofiju. Tā paredz veidot sabiedrību, kurā mums visiem ir vienlīdzīgas iespējas iesaistīties, un tā nav balstīta uz etnisko piederību, reliģiju vai rasi. Manuprāt, tas ir pilnīgā pretrunā ar to, kādu sabiedrību vēlas redzēt tie, kuri uzbrūk Sorosam."

Sorosa pretinieki nesteidz līksmot

Īpašu nepatiku pret Sorosu ir izrādījis Ungārijas konservatīvais premjerministrs Viktors Orbāns, kurš Sorosu ir apsūdzējis mēģinājumos iejaukties Ungārijas iekšpolitikā.

Komentējot "Atvērto sabiedrība fondu" darbības izbeigšanu Eiropas Savienībā, Ungārijas premjera biroja vadītājs Balāžs Orbāns pielīdzināja Sorosa organizāciju okupācijas karaspēkam. Orbāns piebilda, ka viņš šīm ziņām noticēšot tikai tad, kad "Eiropu un Eiropas Savienību būs pametis pēdējais Sorosa karavīrs".

93 gadus vecais Soross jūnijā paziņoja, ka "Atvērto sabiedrības fondu" vadību nodos jaunākajam dēlam Aleksam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti