Divos gados kopš atgriešanās pie varas Afganistānā «Taliban» nostiprinājis savas pozīcijas

Otrdien, 15. augustā, aprit divi gadi kopš radikālā islāmistu grupējuma "Taliban" atgriešanās pie varas Afganistānā. Talibi 2021. gada 15. augustā bez pretestības iegāja valsts galvaspilsētā Kabulā, ko bija pametuši ASV vadītie starptautiskās koalīcijas spēki.

Talibi otrdien nolēmuši atzīmēt valsts pārņemšanas otro gadadienu ar militāru parādi, izmantojot tajā starptautisko spēku pamesto tehniku. Tāpat tikšot rīkotas svinības saistībā ar viņu atgriešanos pie varas.

Divu gadu laikā "Taliban" ir nostiprinājis varu Afganistānā, taču neviena valsts nav atzinusi talibu valdību.  

Šajā laikā "Taliban", lai gan solīja pretējo, tomēr ir uzspieduši valstī savu stingro islāma interpretāciju, un visvairāk no tā ir cietušas meitenes un sievietes. Viņas ir izspiestas no sabiedriskās dzīves un ceļiem uz darbu un izglītību. ANO valstī esošo situāciju nodēvējusi par "dzimuma aparteīdu". Afgāņu sievietes turpina paust bailes un izmisumu par esošo situāciju, tostarp rīkojot nelielas demonstrācijas, kuru laikā aizsedz sejas.

Starptautiskā sabiedrība turpina prātot par to, kā un vai sadarboties ar "Taleban" varas iestādēm un kā pārliecināt talibus atcelt sieviešu tiesību ierobežojumus. Tieši šie ierobežojumi ir galvenais šķērslis sarunās par tik nepieciešamo palīdzību valstij un talibu varas atzīšanu.

Afgāņi arī norāda uz satraukumu par ekonomikas un humanitāro krīzi, kas pārņēmusi valsti pēc talibu atgriešanās, jo palīdzība izsīkusi un tika noteiktas sankcijas.

Pašlaik grupējumam "Taliban" nav nopietnas opozīcijas, kas apdraudētu tā varu Afganistānā. Talibiem ir izdevies pārvarēt arī iekšējās nesaskaņas un uzlabot drošības situāciju Afganistānā, apkarojot tādus bruņotus grupējumus kā "Islāma valsts".

Neraugoties uz sankcijām, Afganistānas ekonomika joprojām funkcionē, lielā mērā pateicoties kaimiņvalstu interesei par investīcijām valstī.

KONTEKSTS:

ASV un starptautiskās koalīcijas spēki 2021. gada augusta beigās noslēdza gandrīz 20 gadu ilgušo misiju Afganistānā.

Amerikāņu atkāpšanos savā labā izmantoja islāma fundamentālistu grupējums "Taliban", kas pārņēma kontroli un bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu. Tādējādi visa Afganistāna atkal nonākusi "Taliban" kontrolē.

Starptautiskā sabiedrība mudināja "Taliban" veidot valdību, kurā ir pārstāvji no dažādām sabiedrības grupām, un ievērot cilvēktiesības un sieviešu tiesības, taču tas nenotika.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti