Slovākijas valdība reorganizēs sabiedrisko raidsabiedrību

Slovākijā līdz ar kreisi populistiskā Roberta Fico nākšanu pie varas politiķi vēlas pārņemt savā kontrolē valsts raidsabiedrību RTVS. Valdības plāni paredz, ka reorganizācijas laikā RTVS tiks izformēta un pārveidota par jaunu institūciju "STaR", kas ir nosaukuma "Slovākijas Televīzija un radio" saīsinājums.

Kultūras ministrija starpresoru izskatīšanai jau ir nodevusi attiecīgu likumprojektu, kas paredz šādu plānu.

Kultūras ministrs un citi valdības pārstāvji uzstāj, ka reorganizācijas galvenais mērķis ir nodrošināt finansējumu valsts raidsabiedrībai. Piemēram, tiks atcelts aizliegums reklamēties internetā un tiks paplašināta iespēja saņemt tiešus maksājumus no valsts par līgumiem.

Valdība arī uzskata, ka būtu jāizveido arī padome, kas atbildētu par programmu saturu, kurā locekļu vairākumu ievēlētu parlaments.

Un jaunie noteikumi paredzētu arī to, ka medija ģenerāldirektors būtu jāievēl septiņu cilvēku padomei, kurā būtu trīs kultūras ministra izvirzītie kandidāti un četri parlamenta izvirzītie.

Saskaņā ar pašlaik spēkā esošu likumu valdība nevar atcelt RTVS vadītāju Ļubošu Mahaju, kuru tā apsūdz politiskā neobjektivitātē. Taču raidsabiedrības oficiāla izformēšana šo šķērsli likvidēs.

RTVS vadītājs Ļubošs Mahajs par valdības plāniem reorganizēt sabiedriskos medijus
00:00 / 00:32
Lejuplādēt

"Esmu pārliecināts, ka likumdevēja piedāvātās izmaiņas ir nepārprotami mērķtiecīgas un jo īpaši, tā ir iejaukšanās, kas ir pretrunā ar starptautisko tiesību standartu deklarētajiem Eiropas sabiedrisko mediju principiem. Manuprāt, likumam ir tikai viens mērķis – sagrābt neatkarīgus sabiedriskos medijus un pakļaut tos valdības varai," pavēstījis Mahajs.

Viņš arī norādīja, ka par programmu atbildīgās padomes izveide, kuras sastāvu ievēlētu parlaments, viņam atgādinot komunisma un cenzūras laikus.

Savukārt apsūdzības neobjektivitātē neesot balstītas faktos. Kas attiecas uz kritiķu norādēm par to, ka plāns neatbilst Eiropas Savienības likumiem, kultūras ministre Martina Šimkovičova apgalvo, ka plāns esot izveidots saskaņā ar Eiropas Savienības normām.

Slovākijas valdība ar šiem plāniem izprovocējusi protestus, un opozīcija uzskata, ka valdībai un parlamentam būs lielāka ietekme uz raidsabiedrību, proti, liberālā un konservatīvā opozīcija apsūdz valdošo koalīciju plānos izveidot valdības propagandas raidsabiedrību.

"Progresīvā Slovākija” līderis Mihals Šimečka par valdības plāniem reorganizēt raidsabiedrību
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

"Šis likums patiesībā ir par savas, valstij piederošas propagandas televīzijas izveidi. Valdībai ļoti palīdzēs medijs, kur tās pārstāvji tiks attēloti vislabākajā gaismā, bez politiskajiem oponentiem un konteksta. Tas viss vienkārši ir Ungārijas scenārija pazīmes. Tas, ko ienes valdība, ir pilnīgā pretrunā ne tikai ar neatkarīgu sabiedrisko mediju principu. Valdība apzināti pārkāpj Eiropas standartus un likumus," sacīja parlamenta lielākās opozīcijas partijas "Progresīvā Slovākija" līderis Mihals Šimečka.

Plānus kritizējusi arī valsts prezidente Zuzana Čaputova, pēc kuras domām, nav reālu iemeslu raidsabiedrības izformēšanai, izņemot vienu proti, pārņemt politisku kontroli pār to.

Vairāk nekā 1000 raidsabiedrības darbinieku līdz ceturtdienai parakstīja protesta petīciju un neizslēdza streika iespējamību.

Tāpat arī vairākas nevalstiskās organizācijas jau paziņojušas par nodomu vērsties Eiropas Komisijā.

Tikmēr Eiropas Žurnālistu asociācija paziņojumā uzsver, ka reorganizācija ir tikai formāla, kuras rezultāta tiks izveidots it kā "jauns" medijs. Jo raidorganizācijas nosaukums būs teju tāds pats.

Būtībā, tas vienkārši ir mēģinājums atbrīvoties no RTVS vadītāja. Asociācija vērš uzmanību uz to, ka jau vairākus mēnešus valdības amatpersonas ar premjeru Fico priekšgalā ne tikai atlasa, ar kādiem medijiem viņi vēlas runāt, bet arī uzbrūk konkrētiem žurnālistiem, kas dara darbu sabiedrības labā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti