Rīta Panorāma

Ukrainas frontē smaga situācija pie Avdijivkas

Rīta Panorāma

Intervija ar Rīgas 72. vidusskolas direktoru Pāvelu Pestovu

Austrumeiropas zemnieki rīkos vienotu protesta akciju

Austrumeiropas zemnieki rīkos vienotu protesta akciju

Austrumeiropas un Centrāleiropas valstu zemnieku pārstāvji panākuši vienošanos par kopīgu protestu rīkošanu pret Eiropas Savienības (ES) lauksaimniecības politiku. Akcija varētu notikt 22. februārī.

Polijas Lauksaimniecības kameras pārstāve pēc sarunām informēja, ka par starptautisko protesta akciju vienojušies Čehijas, Slovākijas, Polijas, Ungārijas, Lietuvas un arī Latvijas zemnieki. Tās ietvaros protestētāji dosies uz robežšķērsošanas punktiem, taču plašāka informācija par ieceri pagaidām nav sniegta.

Komentārus nesniedza arī Čehijas Lauksaimniecības kameras prezidents, kurš īpašā paziņojumā uzsvēra, ka lauksaimnieku organizācijas atsaukušās aicinājumam apvienoties, lai atrisinātu eksistenciālās problēmas.

Zemnieki vēlas novērst nekontrolētu lētākās Ukrainas lauksaimniecības produkcijas importu, kā arī atvieglot ES vides aizsardzības prasības. Starp prasībām ir arī taisnīgas kompensācijas, bloka lauksaimniecības politikas vienkāršošana un birokrātijas mazināšana.

Tikmēr lauksaimnieku protesti turpinās atsevišķās valstīs, un Polijā akcijas dalībnieki daļēji bloķē Ukrainas robežpunktus. Ceļus jau devīto dienu bloķē arī Spānijas fermeri. 

KONTEKSTS:

Polijā 9. februarī notika plaši lauksaimnieku protesti, kas līdz šim bijuši vieni no lielākajiem. Zemnieki ar traktortehniku izbraukuši ielās visā valstī. Lauksaimnieki ir neapmierināti arī ar lielo birokrātiju, protestēja pret importu no Ukrainas un pret Eiropas Savienības prasībām.

Zemnieki protestējuši arī citās valstīs, tostarp Latvijā. 5. februārī protestos piedalījušies ap 2000 lauksaimnieku, lēsa akcijas rīkotāji – biedrība "Zemnieku saeima". Lauksaimnieki ar traktoriem, plakātiem un Latvijas karogiem bija izbraukuši ielās kopumā 16 Latvijas pilsētās.

Latvijas lauksaimnieku prasības ir:

  • Krievijas un Baltkrievijas pārtikas produktu tūlītējs importa aizliegums bez pārejas perioda.
  • 5% samazinātās PVN likmes atjaunošana Latvijai raksturīgajiem augļiem, ogām un dārzeņiem.
  • Birokrātijas mazināšana lauksaimniecības nozarē.
  • Plašāka pieeja apdrošināšanas un apgrozāmo līdzekļu programmām.
  • Atteikšanās no nacionāla līmeņa zemes apgrūtinājumiem vai citiem zemes lietošanas ierobežojumiem.

Zemkopības ministrs Armands Krauze (Zaļo un Zemnieku savienība) norādīja – mantojumā no iepriekšējiem ministriem saņemts daudz neatrisinātu problēmu, bet Zemkopības ministrijai (ZM) ir skaidrs rīcības plāns.

Lauksaimnieku protestus Rīgā pagaidām nolemts nerīkot, bet tuvākās nedēļas būšot izšķirošas, lai lemtu par lauksaimnieku nākamajiem soļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti