Baltkrievijas vadonis Lukašenko ievieš stingrākus reliģisko organizāciju darbības noteikumus

Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko parakstījis jaunu likumu par reliģiskajām grupām, kas paredz, ka visām konfesijām atkārtoti jāpiesakās valsts reģistrācijai. Vienlaikus tiek ieviests vairāk pamatojumu reliģisko grupu aizliegšanai. 

ASV Starptautiskās reliģijas brīvības komisija ir pārliecināta, ka šis likums liek šķēršļus reliģijas brīvībai, un ir aicinājusi ASV prezidentu Džo Baidenu un ASV Kongresu saukt Baltkrieviju pie atbildības par cilvēktiesību pārkāpumiem. 

"Tā vietā, lai atceltu pirms vairāk nekā divdesmit gadiem pieņemto ļoti ierobežojošo reliģijas likumu, kas neatbilst starptautiskajiem cilvēktiesību standartiem, Baltkrievijas amatpersonas ir divkāršojušas un ieviesušas vēl represīvāku reliģijas likumu, kas piešķir valdībai neierobežotu kontroli pār reliģiskajām kopienām un to lietām," teica ASV Starptautiskās reliģijas brīvības komisijas (USCIRF) priekšsēdētājs Abrahams Kūpers.

Jaunais likums nosaka, ka visām reliģiskajām organizācijām ir jāveic pārreģistrācija gada laikā, pretējā gadījumā pastāv risks, ka tās tiks aizliegtas. 

Varas iestādes arī patur tiesības liegt pārreģistrāciju un ir paplašinājušas reliģiskās grupas aizlieguma iemeslu sarakstu. 

Starp uzskaitītajiem iemesliem ir darbības, kas neatbilst Baltkrievijas iekšpolitikai un ārpolitikai vai "pilsoniskajai saskaņai", darbības, kuru mērķis ir "diskreditēt valsti", kā arī "valsts goda un cieņas pazemošana", kas ietver arī "amatpersonu aizskaršanu" un arī "ekstrēmistiskas aktivitātes". 

Tiesības vadīt reliģisku grupu saglabā tikai Baltkrievijā pastāvīgi dzīvojošie pilsoņi. 

Likums arī atceļ ierobežojumus bērnu iesaistīšanai reliģiskās aktivitātēs pret viņu gribu un bez viņu aprūpētāju piekrišanas, paverot ceļu turpmākai indoktrinācijai skolās, ko 2021. gadā uzsāka Baltkrievijas pareizticīgā baznīca, kas ir pakļauta Krievijas pareizticīgajai baznīcai, vēstīja Ukrainas izdevums "The Kyiv Independent".

2023. gada 1. janvārī Baltkrievijā bija reģistrētas 3590 reliģiskās organizācijas.

Lielākā daļa no tām pieder Baltkrievijas pareizticīgo baznīcai. Saskaņā ar domnīcas "Pew Research Center" 2017. gada pētījumu, 73% baltkrievu uzskata sevi par pareizticīgajiem, 12% ir katoļi, savukārt pārējie 6% ir piederīgi 23 citām Baltkrievijā reģistrētām konfesijām.

Līdzīgu pārreģistrācijas prasību ieviešana politiskajām partijām pērn noveda pie teju visu politisko partiju aizliegšanas. Atlikušās trīs partijas ir paziņojušas par savu absolūto lojalitāti režīmam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti