LGBTQ+ satura dēļ nepilngadīgajiem jau divos Ungārijas muzejos liegts apskatīt daļu ekspozīcijas

Ungārijas Etnogrāfijas muzejs aizliedzis nepilngadīgajiem apmeklēt daļu fotoizstādes, kurā attēlotas homoseksuālas personas. Nedēļu pirms tam līdzīgu iemeslu dēļ bērniem tika slēgta arī daļa no valsts Nacionālajā muzejā izstādītu fotogrāfiju ekspozīcijas.

Novembra sākumā no amata tika atbrīvots Ungārijas Nacionālā muzeja direktors, jo oktobra beigās tur notikušajā prestižajā "World Press Photo" izstādē tika fiksētas piecas fotogrāfijas, kurās attēlotais LGBTQ+ saturs bija pieejams visiem muzeja apmeklētājiem.

Ungārijas kultūras ministrs norādīja, ka iestādes direktors Lāslo Šimons "neievēroja" valstī pretrunīgi vērtēto likumu, kas aizliedz "popularizēt" homoseksualitāti personām, kas jaunākas par 18 gadiem, vēstīja ziņu aģentūra AFP.

Muzejs gan pretojās un norādīja, ka juridiski šo rīkojumu par satura aizliegumu nepilngadīgām personām nevar izpildīt.

Budapeštas Etnogrāfijas muzejs pēc valstī notikušā skandāla norobežoja daļu no izstādes "Indiāņi. Dvēseles. Izdzīvojušie", kuras autore ir ungāru izcelsmes brazīliešu fotogrāfe Klaudija Andujara.

Blakus viņas 1967. gadā tapušo fotogrāfiju sērijai, tostarp darbam ar nosaukumu "Homoseksualitāte", kurā attēloti divi kaili vīrieši, nu izvietota norāde ungāru un angļu valodā, ka šo ekspozīcijas daļu var apskatīt tikai pieaugušie.

Izstāde tika atklāta septembra vidū bez jebkādiem ierobežojumiem.

Premjerministra Viktora Orbāna valdība 2021. gadā pieņēma likumu pret homoseksualitātes "propagandēšanu" nepilngadīgajiem, izpelnoties kritiku gan Ungārijā, gan arī ārzemēs, tostarp Eiropas Savienībā (ES).

Orbāna administrācijas vadītājs Gergejs Gujāšs pagājušajā nedēļā noraidīja apsūdzības cenzūrā.

"Runa nav par mākslas darbu ierobežošanu, bet gan tieši par homoseksualitāti propagandējošu saturu, kas nedrīkst būt pieejams nepilngadīgajiem," sacīja Gujāšs.

Tomēr cilvēktiesību aizsardzības organizācijas apgalvo, ka likumā nav skaidri definēts, kas uzskatāms par homoseksualitātes "popularizēšanu", tāpēc šāda likumprojekta sekas var būt negatīvas.

"Arvien retāk ir sagaidāms, ka LGBTQ cilvēki plašsaziņas līdzekļos tiks atspoguļoti pozitīvā vai pat neitrālā gaismā," aģentūrai AFP sacīja LGBTQ+ tiesību grupas "Hatter Society" valdes loceklis Luka Dudits.

Jūlijā valstī populāram grāmatu veikalu tīklam arī tika uzlikts liels naudassods par to, ka tā apmeklētāji varēja apskatīt un arī iegādāties britu komiksu sērijas "Heartstopper" grāmatu, kurā stāstīts par divu homoseksuālu puišu dzīvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti