Dānijas parlamentā skata pretrunīgi vērtēto Korāna dedzināšanas aizlieguma likumprojektu

Dānijas parlamentā otrdien paredzēts uzsākt likumprojekta izskatīšanu, kas aizliegs valstī rīkot Korāna dedzināšanas akcijas. Sākotnēji Dānijas valdības izstrādātais likumprojekts paredzēja "noteikt kriminālatbildību par neatbilstošu izturēšanos pret reliģiskai kopienai nozīmīgiem reliģiskiem objektiem. Taču tas asi kritizēts sabiedrībā un Dānijas valdība izstrādāja likumprojekta koriģēto versiju. 

Darbs pie likumprojekta tika uzsākts pēc tam, kad virkne islāma svētās grāmatas dedzināšanas gadījumu izraisīja aizvainojumu un dusmas musulmaņu valstīs, kā arī Dānijā mītošajās kopienās. Dānijas valdība paziņoja, ka saspīlējums apdraud valsts drošību. 

Likumprojekta mērķis ir noteikt, ka publiska nepiedienīga attieksme pret tekstu, kam ir spēcīga reliģiska nozīme kādā kopienā, ir krimināli sodāms nodarījums, liecina tā kopsavilkums parlamenta tīmekļa vietnē. Pārkāpējiem draud līdz diviem gadiem cietumā.

Saskaņā ar Dānijas policijas datiem, 2023. gadā no 21. jūlija līdz 24. oktobrim valstī reģistrēti 483 grāmatu vai karogu dedzināšanas gadījumi.

Pirmo likumprojekta versiju kritizēja politiķi, mākslinieki, mediju pārstāvji un runas brīvības eksperti, kas tajā saskatīja atgriešanos pie zaimošanas aizlieguma likuma, no kā Dānija atteicās 2017. gadā. 

Savukārt policija un tieslietu sistēmas pārstāvji bažījās, ka likums būtu grūti īstenojams. Koriģētā likumprojekta mandāts ir sašaurināts, un tas paredz konkrētu vēršanos pret nepiedienīgu izturēšanos pret lielas reliģiskas nozīmības rakstiem.

Dānijas tieslietu ministrs Pēters Hummelgords norādīja, ka ar sašaurināto mandātu likumu būs vieglāk pielietot – arī policijai un tiesām.

Pēc pirmā lasījuma otrdien ierosinātais likumprojekts vēl jāizskata komitejā. Kopumā likumprojektu pirms galējā balsojuma skatīs trīs lasījumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti