Grieķijā puse iedzīvotāju atbalsta viendzimuma laulības; parlaments par likumprojektu balsos ceturtdien

Grieķijas parlamentā trešdien notiek debates par likumprojektu, kas atļaus viendzimuma laulības. Balsojums par likumprojektu notiks ceturtdien, un paredzams, ka vairākums deputātu to atbalstīs, neraugoties uz šķelšanos valdošajā konservatīvajā partijā "Jaunā demokrātija". 

Grieķijas premjerministrs Kirjaks Micotakis uzstāj, ka visiem pilsoņiem ir jānodrošina vienādas tiesības. Pret viendzimuma laulību atzīšanu visskaļāk iebilst valstī ietekmīgā pareizticīgo baznīca un galēji labējie politiķi. 

Hrisa Gocopulu un Elena Kocifi ir viendzimuma pāris, kas jau gandrīz desmit gadus dzīvo Lielbritānijā un tur audzina savu meitiņu Ariadni. Šonedēļ ģimene ieradās dzimtajā Grieķijā, jo Hrisa un Elena vēlas klātienē piedzīvot vēsturisko brīdi, kad Grieķijas parlaments balsos par likumprojektu, kas atzīs viendzimuma laulības. Viņas cer, ka likumprojektu pieņems, jo tas pavērtu iespēju ģimenei atgriezties uz dzīvi Grieķijā, lai mazā Ariadne varētu uzaugt tur. Hrisa neslēpa, ka ar patīkamu satraukumu gaida parlamenta balsojumu. 

"Mēs jūtam prieku, prieku un lepnumu par to, ka Grieķija virzās uz pareizo vēstures pusi. Tā ir jauka sajūta. Mūsu ģimenei ir svarīgi zināt, ka mums ir iespēja atgriezties Grieķijā," viņa sacīja ziņu aģentūrai "Associated Press".

Grieķijā kopš 2015. gada spēkā ir kopdzīves likums, kas ļauj viendzimuma pāriem reģistrēt savas attiecības, taču premjerministra Kirjaka Micotaka centriski labējā valdība vēlas pilnīgu viendzimuma pāru atzīšanu. 

Tāpēc janvārī valdība iepazīstināja ar likumprojektu, kas atļaus viendzimuma pāriem reģistrēt laulību un dos tiem arī iespēju adoptēt bērnus. Tas nozīmē, ka vecāka tiesības varēs iegūt arī laulātais, kurš nav bērnu bioloģiskais vecāks. Taču likums liegs geju pāriem tikt pie bērniem, izmantojot surogātmātes.

Premjers Micotakis uzskata, ka viendzimuma laulību atzīšana būs solis tuvāk lielākai sociālajai vienlīdzībai. 

"Šis likumprojekts piešķir papildu tiesības atsevišķiem indivīdiem, bet vienlaikus tas nemazina vairākuma tiesības. Vienlīdzības jautājumam nevajadzētu būt par iemeslu sabiedrības šķelšanai. Galu galā mūsu demokrātija nepieļauj divu kategoriju pilsoņu pastāvēšanu, un, protams, tā nepieļauj arī "mazāka Dieva bērnu" pastāvēšanu," norādīja Micotakis.

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka aptuveni puse Grieķijas iedzīvotāju atbalsta viendzimuma laulību atzīšanu, bet tik pat daudzi to neatbalsta. 

Taču vairākums grieķu iebilst pret pilnīgu vecāku tiesību piešķiršanu geju un lesbiešu pāriem.

Likumprojekts ir radījis nopietnas domstarpības valdošajā partijā "Jaunā demokrātija", kuras konservatīvāk noskaņotie deputāti neatbalsta viendzimuma laulību atzīšanu un vecāku tiesību piešķiršanu viendzimuma pāriem. Micotakis paziņoja, ka viņš nemēģinās pārliecināt šos kolēģus mainīt savu nostāju.

Nedēļas nogalē galvaspilsētā Atēnās daži tūkstoši cilvēku piedalījās demonstrācijā pret viendzimuma laulību atzīšanu. Klātesošos uzrunāja pazīstami galēji labēji politiķi un pareizticīgo baznīcas garīdznieki. Baznīca uzskata, ka viendzimuma laulību atzīšana nopietni apdraudēs tradicionālās ģimenes. To uzsvēra arī priesteris Joannis Fotopuluss:

"Ģimenē ir nepieciešams tēvs un māte, lai bērniem būtu līdzsvarota audzināšana, lai viņi būtu produktīvi un pēc tam varētu veidot savas ģimenes. Mēs esam pret šo likumprojektu."

Par spīti iebildumiem gaidāms, ka parlamenta vairākums likumprojektu atbalstīs. Tā pieņemšanai ir nepieciešams vismaz 151 no 300 parlamenta deputātu atbalsts. 

Valdošajai partijai "Jaunā demokrātija" ir 158 deputāti, taču sagaidāms, ka daļa no viņiem likumprojektu neatbalstīts. Lielākā opozīcijas partija – kreisi noskaņotā "Syriza" – ir paziņojusi, ka atbalstīs likumprojektu. Likumprojektu varētu atbalstīt arī citas opozīcijas partijas.

Ja tā notiks, tad Grieķija kļūs par pirmo pareizticīgo valsti, kur ir atzītas viendzimuma laulības. Viendzimuma pāriem arī būtu likumīgi atļauts adoptēt bērnus, bet ne dzemdēt bērnu ar surogātmātes palīdzību, kas šeit ir likumīgi tikai heteroseksuāliem pāriem, kuriem ir medicīniska vajadzība pēc mākslīgās apaugļošanas.

Jau 15 no kopā 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm ir legalizējušas viendzimuma laulības. Tās ir atļautas 35 pasaules valstīs, vēstīja britu raidsabiedrība BBC.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti