Panorāma

Nopludinātie dokumenti atklāj nesaskaņas Krievijas militārajā ķēdē

Panorāma

Panorāma

ASV slepenā informācija nopludināta, lai lielītos draugiem

ASV slepeno dokumentu publiskotājs strādājis militārajā bāzē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

ASV laikraksts "The Washington Post" vēsta, ka par slepeno, militāros noslēpumus saturošo ASV dokumentu nopludināšanu atbildīgs kāds jauns vīrietis, kurš strādāja militārajā bāzē.

"The Washington Post" raksta, ka to izdarījis aptuveni 20 gadus vecs ieroču entuziasts, saukts par OG. Viņš sākumā tos pārrakstījis un pēc tam fotografējis slepeno dokumentu saturu.

ASV mediji vēlāk paziņoja, ka šis vīrietis ir 21 gadu vecais Džeks Teišeira, kurš dienējis Masačūsetsas štata Nacionālās gvardes izlūkošanas nodaļā.

Vīrietis, kurš ir ieroču entuziasts, valsts noslēpumus publicējis tērzēšanas platformas "Discord" forumā, ar ko centies izpelnīties uzmanību savu paziņu vidū. Šajā forumā darbojušies 25 cilvēki, kuri interesējas par ieročiem un militāro aprīkojumu.

Pandēmijas izolācijā OG meklējis domubiedrus un izveidojis nelielu grupu, kurai varēja pievienoties tikai ar ielūgumiem. OG kopīgojis vairākus dokumentus nedēļā, sākot no pagājušā gada beigām. Tagad zināms, ka tie bijuši ASV slepeno izlūkošanas dokumentu atšifrējumi. Tādu bijis simtiem.

OG saviem grupas biedriem arī lasījis lekcijas par pasaules lietām un slepenajām valdības operācijām.

Viņa pārrakstītajos dokumentos bija īpaši slepeni ziņojumi par augsta līmeņa politisko līderu sarunām un pārvietošanos, jaunumi par militārajiem spēkiem, kā arī informācija par progresīvām satelītu tehnoloģijām, ko ASV izmanto spiegošanai, ģeopolitiskā analīze, ieskats ārvalstu valdību centienos iejaukties vēlēšanās.

No žurnālistu rakstītā noprotams, ka jauniešus fascinējušas OG zināšanas un pieeja informācijai, ar ko viņš ne tikai lielījies, bet arī dalījies ar grupas biedriem, starp kuriem bijuši arī Krievijas un Ukrainas pilsoņi.

Nopludinātājs pats čatā atklājis, ka slepeno informāciju ieguvis no dokumentiem, kurus atnesis mājās no darba militārajā bāzē, jo darbavietā liegts izmantot telefonus vai citas ierīces, kas ļautu šos dokumentus iemūžināt.

Noplūde atklājusies, kad kāds pusaudzis 28. februārī OG kopīgotos dokumentus no servera sācis publicēt citā "Discord" vietnē  un tie kļuvuši pieejami plašākai publikai, lai arī  ASV varasiestāžu uzmanība netika tam pievērsta vēl mēnesi.

ASV prezidents Džo Baidens par atbildīgās personas iespējamo identitāti neizsakās, taču norāda, ka izmeklēšana turpinās.

"Nevaru komentēt, kā jūs zināt, notiek izmeklēšana. Viņi ir ļoti tuvu finišam. Mani neuztrauc šī noplūde. Tas ir, mani satrauc, ka tas notika.

Bet tajos dokumentos, cik zinu, nav nekā tāda, kas izraisītu nozīmīgas sekas," apgalvo Baidens.

Uzņēmums "Discord" medijiem paudis, ka sadarbojas ar tiesībaizsardzības iestādēm. Kopš par noplūdi kļuva zināms medijiem, no vietnes pazudis konkrētais forums, kurā bija ievietoti dokumenti.

Kā izpētīja vietnes "Bellingcat" pētnieciskie žurnālisti, pirmie slepenie dokumenti tika publiskoti jau pirms mēneša, taču plašāka publika par tiem uzzināja tikai nesen.

KONTEKSTS:

Nopludinātie militāros noslēpumus saturošie ASV Pentagona dokumenti, kas jau vairākas nedēļas cirkulē sociālajos tīklos, atklāj nozīmīgas detaļas Krievijas karā pret Ukrainu. Tie ietver informāciju par abu pušu spējām, vājajām vietām, kā arī par gaidāmo Ukrainas pavasara ofensīvu. Noplūde satraukusi Pentagona amatpersonas, kuras atzinušas, ka dokumenti šķiet autentiski.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti