Panorāma

Gada laikā cer ieviest elektronisko uzraudzību varmākām

Panorāma

Panorāma

Somijā noslēdzas balsošana prezidenta vēlēšanās

Somijas prezidenta vēlēšanās uzvar ekspremjers Stubs

Somijas prezidenta vēlēšanās otrajā kārtā, kas notika svētdien, 11. februārī, uzvarējis valdošās Nacionālās koalīcijas partijas izvirzītais ekspremjers Aleksandrs Stubs, liecina Somijas sabiedriskā medija "Yle" informācija.

Pēc visu balsu saskaitīšanas "Yle" informācija liecina, ka par Stubu nobalsoja 51,6%, bet par viņa sāncensi vēlēšanu otrajā kārtā, neatkarīgo kandidātu no "zaļo" partijas Peku Hāvisto – 48,4%.

Iepriekšējā balsošanā Hāvisto ieguva pārsvaru Helsinkos un Tamperē, savukārt Stubs ieguva vairākumu iepriekšējo balsu Vantā un Espo.

Kopumā vēlēšanās piedalījās 70,7% balsstiesīgo.

"Tas ir lielākais gods manā dzīvē. Republikas prezidenta amats ir darbs, kas ir lielāks par cilvēku," medijiem sacīja Stubs.

Viņš paudis, ka ir ārkārtīgi laimīgs un pateicīgs par rezultātu.

Viņš norādīja, ka pirms 6–7 gadiem, kad viņš atkāpās no ikdienas politikas Somijā, nekad nebūtu domājis, ka nonāks prezidenta amatā.

"Dažreiz dzīvē ir jāpieņem tas, kas nāk," viņš sacīja.

Hāvisto, kurš uz prezidenta amatu kandidēja jau trešo reizi, apsveica nākamo Somijas prezidentu un pateicās visiem deviņiem kandidātiem par viņu kampaņu.

"Man bija prieks piedalīties otrajā kārtā un cīnīties ar lielu atdevi," sacīja Hāvisto.

"Es ticu, ka Somijai būs labs prezidents. Aleksandrs Stubs ir īstais cilvēks šim amatam," teica Hāvisto.

Abi otrās kārtas kandidāti ir apņēmīgi Eiropas Savienības un NATO atbalstītāji, abi ir par palīdzības turpināšanu Ukrainai. Atšķirības tika vērtētas kā visai nelielas, jo ir skaidrs, ka neviens no kandidātiem neplānoja kaut kā būtiski mainīt Somijas ārpolitiku, kas ir galvenā prezidenta atbildības joma.

Stubam, tāpat kā Hāvisto, ir ne tikai pieredze vairākos ministru amatos, bet viņš ir bijis arī premjers, prot piecas valodas, ir viens no tiem, kas jau daudzus gadus pirms Krievijas sāktā kara Ukrainā runāja, ka Somijai jābūt NATO.  

Somijas iekšpolitikā Hāvisto vairāk uzsvēra nevienlīdzības problēmu, atzīstot, ka nepietiekamu atbalstu saņem reģionu iedzīvotāji. Un Hāvisto kritizēja valdības centienus apcirpt tēriņus, samazināt labklājības valsts izmērus Somijā. Tādā ziņā viņš pozicionējās pret Stubu, kas ir valdošās partijas pārstāvis.

Reportāža: Kā somu vēlētāji izšķiras par vienu no diviem prezidenta amata kandidātiem

"Es personīgi balsoju par Peku Hāvisto. Jo viņa karjera lielā mērā ir bijusi saistīta ar to, kā tikt galā ar trakiem maniakiem, un lielā mērā tas būs tas, kas Somijas prezidentam būs jādara. Ar to es domāju, [Krievijas vadītāju Vladimiru] Putinu un visas tās šausmas, kas notiek pasaulē. Peka ir ilgtermiņa diplomāts. Un viņa specialitāte ir tikt galā ar cilvēkiem, kuri nav racionāli," LTV atzina Somijas pilsonis, vēlētājs Heiki.

Savukārt Stuba vēlētāji atgādina par viņa kādreizējo iesaisti miera panākšanas procesā Gruzijā un arī izcilo izglītību, kas iegūta augstskolās Eiropā un Amerikā.

"Tas nav tikai viens iemesls, bet vairāki. Un varbūt vairāk domājot par Somijas nākotni, kad esam NATO, – tas varētu būt viens no iemesliem. Uzskatu, ka šis kandidāts varētu būt labāks, nekā otrs. Un vēl – saistībā ar skatījumu uz ekonomiku. Tie ir tādi nopietni iemesli, pēc kā es izdaru secinājumu," atklāja Somijas pilsonis, vēlētājs Jarko.

Svārstīgajiem vēlētājiem izšķirties nebija viegli. To atzina arī kāda latviešu izcelsmes vēlētāja, ko sastapa LTV.

"Ja tā padomā, kādā pasaules situācijā mēs pašreiz dzīvojam un kāds tas darbs būs nākotnē, tas ir citādāks, nekā varbūt pirms 10 gadiem Somijas prezidentam," norādīja Somijas un Latvijas pilsone, vēlētāja Elvīra. Pati viņa ir uzņēmēja un pasniedzēja augstskolā. Pirmajā kārtā balsoja par Stubu, bet līdz pēdējam brīdim nebija izlēmusi.

"Es domāju, ka viņi ir abi labi. Tā tas ir. Īstenībā mēs runājam ļoti par niansēm. Daļai varbūt ir problēma – otrās pusītes. Daļai varbūt nepatīk Stuba arogance, tā teikt. Tur ir diezgan minimālas tās atšķirības. Bet es domāju, ka tas galarezultāts būs vairāk balstīts uz emocijām," pieļāva Elvīra.

Lene, arī ar Latvijas izcelsmi, sacīja – tāpat kā daudzi jaunieši, izlēmusi par labu Hāvisto.

"Viņam ir vairāk tādas pašas prioritātes kā man un maniem draugiem. Viņš par dabu ļoti daudz runā un par LGBTQ. Un viņš arī ļoti ilgi, daudzus gadus gribējis būt par prezidentu," norādīja Somijas un Latvijas pilsone, vēlētāja Lene.

Somijas pilsonis, vēlētājs Dans savukārt atzīmēja, ka Hāvisto "atbalsta cilvēkus, kas varbūt nav tik turīgi, un viņš ir par zaļajām vērtībām".

Bet Somijas pilsone, vēlētāja Helmi sprieda, ka Hāvisto "ir mazliet vairāk pieredzējis šajā saspringtajā situācijā. Atšķirībā no Stuba, kurš tikai pēdējā gadā izlēma, ka grib kandidēt prezidenta amatam".

Daudziem arī patīk, ka Hāvisto, salīdzinot ar Stubu, runā skaidrāku valodu, piemēram, par atomieroču neizvietošanu Somijā, par ko pēdējās dienās ir spriests.

Katrā ziņā svarīgi būs, par ko izšķirošajā kārtā būs nobalsojuši tie vēlētāji, kas 1. kārtā balsoja par caurkritušajiem kandidātiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti