Rīta Panorāma

Telefonintervija ar biedrības "Zemnieku Saeima" valdes priekšsēdētāju Juri Lazdiņu

Rīta Panorāma

Ukrainas bērniem īpašas mobilās drošības stundas

Rietumu līderi nosoda Trampa izteikumus par NATO

NATO ģenerālsekretārs un Eiropadomes prezidents nosoda Trampa draudus neaizstāvēt alianses valstis

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs un Eiropadomes prezidents Šarls Mišels svētdien nosodīja bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa izteikumus, ka viņš neaizstāvētu alianses dalībvalstis, kas nepiešķir pietiekami daudz līdzekļu aizsardzībai.

Stoltenbergs uzsvēra, ka Trampa teiktais grauj visu NATO dalībvalstu, arī ASV, drošību.

"Jebkuri pieļāvumi, ka sabiedrotie neaizsargās cits citu, grauj mūsu visu drošību, tostarp ASV drošību," sacīts Stoltenberga paziņojumā.

Ģenerālsekretārs norādīja, ka šādi izteikumu "paaugstina risku Amerikas un Eiropas karavīriem".

"Es sagaidu, ka neatkarīgi no tā, kurš uzvarēs prezidenta vēlēšanās, ASV paliks spēcīga un uzticīga NATO sabiedrotā," uzsvēra Stoltenbergs.

Mišels nodēvēja Trampa izteikumus par neapdomīgiem.

"Transatlantiskā alianse 75 gadus ir bijusi amerikāņu, kanādiešu un eiropiešu drošības un labklājības pamatā," Mišels ierakstīja saziņas platformā "X".

"Neapdomīgi paziņojumi par NATO drošību un solidaritāti kalpo tikai [Krievijas prezidenta Vladimira] Putina interesēm" un "tie nesniedz lielāku drošību vai mieru pasaulei," viņš uzsvēra.

"Gluži pretēji, tie vēlreiz uzsver, ka Eiropas Savienībai steidzami jāturpina attīstīt sava stratēģiskā autonomija un jāiegulda līdzekļi aizsardzībā," norādīja Eiropadomes prezidents.

Tramps, kurš ir ticamākais Republikāņu partijas kandidāts rudenī gaidāmajās valsts galvas vēlēšanās, sestdien paziņoja, ka mudinātu Krieviju uzbrukt NATO dalībvalstij, kas nepiešķir pietiekami daudz līdzekļu aizsardzībai.

Runājot priekšvēlēšanu mītiņā Dienvidkarolīnas štata Konvejā, Tramps apgalvoja, ka viņa prezidentūras laikā NATO sanāksmē kādas lielas alianses dalībvalsts prezidents viņam esot jautājis, vai ASV aizstāvētu NATO valsti, kas neatvēl pietiekami daudz līdzekļu aizsardzībai, gadījumā, ja tai uzbruktu Krievija.

"Viens no prezidentiem no lielas valsts piecēlās un teica: "(..) Ja mēs nemaksājam un mums uzbrūk Krievija, vai jūs mūs aizsargāsiet?"," sacīja Tramps.

"Es teicu: "Jūs neesat samaksājuši? (..) Nē, es jūs neaizsargāšu. (..) Es mudinātu viņus [Krieviju] darīt, ko, pie velna, viņi grib. Jums ir jāmaksā," sacīja eksprezidents.

NATO līgums paredz, ka dalībvalstīm jāaizstāv jebkura bloka valsts, kurai tiek uzbrukts.

Alianses valstis ir apņēmušās aizsardzībai piešķirt ne mazāk kā 2% iekšzemes kopprodukta (IKP), taču lielākā daļa NATO dalībvalstu militārajiem izdevumiem atvēl mazāk.

Baltā nama preses pārstāvis sestdien paziņoja, ka bijušais prezidents "mudina slepkavnieciskus režīmus iebrukt mūsu tuvākajās sabiedrotajās [valstīs]", un nosauca šos Trampa izteikumus par "drausmīgiem un satriecošiem".

Viņš piebilda, ka Trampa sacītais "apdraud Amerikas nacionālo drošību, globālo stabilitāti un mūsu pašmāju ekonomiku".

Tramps jau sen kritizē NATO un to, ka, viņaprāt, ASV jāuzņemas pārmērīgs finansiālais slogs, lai garantētu pārējo bloka valstu aizsardzību.

Trampam ir vislielākās izredzes tikt izvirzītam par Republikāņu partijas kandidātu novembrī paredzētajās prezidenta vēlēšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti